Oisko markkinoilla kysyntää 1964 rak.58neliöiselle kellarikerros,kattoremppaa maalausta vaativalle talolle?Vai kannataisko myydä suoraan tonttina(paritalo tontti,939neliötä)Keravalta?
Rintamamiestalo
3
533
Vastaukset
- -näin-
Kokeile, mites tuota muuten saat tietää.. Itse en moiseen puuttuisi, mutta esim meidän naapurista (Vantaalla) myytiin vastaava mökki n. 1000 m2 tontilla aika kovaan hintaan. Siis sillain kovaan, että kaikki piti sitä purkutalona. Vaan näyttää vielä joillekin kelpaavan vaatimatonkin asumus, sillä ko. talossa ei ole edes kunnallistekniikkaa Siihen nuo kuitenkin asettuivat asustelemaan ja kuulemma meinaavat asuakin..
Pitkäänhän tuota kauppasivat, mutta niin kuin vanha totuus kuuluu: "aika tavaran kaupitsee"
Sanoisin, että kokeilla kannattaa. Myy se kuitenkin purettavaksi, tai ilmoita ainakin selkokielellä että talo tarvitsee täysremontin - muuten saatat olla lirissä myöhemmin..- AmmattiVälittäjä
Maakari hyväksyy vain erikseen eritellyt puutteet ja viat. Mikäli myyt purkukuntoisena niin kauppakirjassa tulee olla vaatimus että kyseinen rakennus todella puretaan ostajan kustannuksella.
Mikäli myyt purkukuntoisena niin maksat äkkiä koko kauppahinnan verran korvauksia virheistä (ja yleisessä oikeuskäytänössä näin on tuomittu)!
Mikäli tontilla on rakennusoikeutta niin siitä (rakennusoikeudesta) saa mukavan hinnan, ja ostaja (useimmiten rakennusliike) maksaa sen mukaan. Yleensä tämä edellyttä asemakaava-aluetta, yleiskaava-alueella rakentaminen vaatii poikkeusluvan, joka on poliittinen päätös (siis loppujen lopuksi).
- pettynyt
Tontti vaikuttaa pieneltä, tuli vain mieleen että onko jo olemassa rakennuslupa paritalolle? Meillä sipoossa ei saatu rakennuslupaa kuin samankokoiselle mökille kuin on nyt tontilla ja maata on 3,5ha. Kannattaa hakea ensin ainakin rakennuslupa valmiiksi jos tonttina myy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996023
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804782Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282823Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262095Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774