Fiestan kestävyys

Vähän käytetty

Moro!

Pitäisi ostaa vähän bensaa vievä ja muuten suhteellisilla käyttökustannuksilla oleva pikku henkilöauto vähän käytettynä (ajettu max. 65000 km).

Kilometrejä tulee aikas paljon vuodessa mittariin (sellaiset n. 30-35 tkm). Muutaman vuoden olisi tarkoitus nyt hankittavalla menopelillä mahdollisesti ajella, joten kilometrejä voisi mittarissa olla seuraavan autokaupan ajankohtaiseksi tullessa jopa jotain 150-200 tkm.

Nyt käytössä Fiat Punto, jossa mm. kannentiivisteen jouduin vaihtamaan ennen 100.000 km:ää ja muutenkin jotenkin en luota, että kestäisi montaa vuotta enää hyvänä. Aiemmin oli Citroen Saxo, jolla ajelin ilman suurempia ongelmia vielä kun mittarissa oli jotain 190 tkm.

Mitenhän on mallin yleinen kestävyys? Kokemuksia ja ajettuja kilometrimääriä kaipailisin. Miltä muuten on menopeli tuntunut?

Onko KA:n ja Fiestan tekniikassa paljon eroa?

Kiitos kaikille vastaajille.

17

9090

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvos80kestää

      Osta volvo S80 D5, eli 2,4 litran koneella. Kuluttaa minimillään noin 5 l/00km polttoainetta. Manuaali vaihteistolla. Kestää satoja tuhansia kilometrejä ja on mukavampi ajaa kuin fiesta. On myös kestävät pellit.

      • C180 Kompressor

        Ei pöllömpi kommentti. Pikkuauto ja 35000km vuosittaista ajoa... huh.

        Pikkuauto on meluisa. Se on kiikkerä talvikeleissä. Nopeahkossa maantieajossa pikkuauto kuluttaa saman tai jopa enemmän kuin isot autot.


      • tumppi6
        C180 Kompressor kirjoitti:

        Ei pöllömpi kommentti. Pikkuauto ja 35000km vuosittaista ajoa... huh.

        Pikkuauto on meluisa. Se on kiikkerä talvikeleissä. Nopeahkossa maantieajossa pikkuauto kuluttaa saman tai jopa enemmän kuin isot autot.

        Ota velka osta Volvo,Mersu...velka kestää kauemmin kuin Volvo,Mersu...HALOO!!!


      • C180 Kompressor
        tumppi6 kirjoitti:

        Ota velka osta Volvo,Mersu...velka kestää kauemmin kuin Volvo,Mersu...HALOO!!!

        Jokainen ostakoot mieluisan menopelin oman maksukykynsä puitteissa. Jos ajatus on viettää autossa vuosittain 20-25 vuorokautta, niin alkaa arvostamaan sellaisiakin tekijöitä kuin hiljaisuus, ajomukavuus, kunnolliset penkit.


    • laatufordisti

      Nykyfiestat ovat yllättävän kestäviä autoja. meillä oli Fiesta 1.4 2004 vm. ajettuna 120 000 km ja ei mitään toiminnallisia vikoja ja aina vein kylmiltään katsastukseen - aina läpi !
      Fiestat ovat kokoluokassaan parhaita ajettavia, kyllä niillä kehtaa maantiellä ja kaupungissakin päästellä.
      Uusi Fiestamme on vm 2012 1,6 VcTi Titanium ja ajettu kohta 30 000 km, ei mitään vikoja ole ilmennyt.
      Jos haluat auton pikkusegmentistä, niin kyllähän Fiesta on vahva ehdokas.

      • sepeli3

        Ja se ajettavuus!


    • Fiesta van

      2008 Fiesta van 1.4 TDCI ajettu 200000 km, ainoastaan etupyörän laakeri vaihdettu määräaikaishuoltojen lisäksi. Ajan n. 45000 - 50000 vuodessa.
      Todella vakaa ajettava maantiellä.

    • että näin

      Mulla fiesta 2004 1,3 ja vikoja piisannut. Auton ostin kolme vuotta sitten ja kilsoja 50 tuhat. Nyt 90 tuhat.
      No viat ovat tässä.
      -vesipumppu alkoi ääntää, se vaihdettu
      -jousi poikki, auto jäi pihaan, se vaihdettu
      -nyt moottorinvalo syttyy ja vika paikallistettu inbulssianturiin, oisko ketju jo löysällä
      -lämmityslaitteenpuhallin reistaa talvella

      auton olen huoltanut säännöllisesti, mutta tolla kilsamäärällä ei tämmöisiä vikoja saa tulla vielä

      • hapelo1

        Olet ajanut siis 40.000km,paljonko noi mainitsemasi rempat on maksanut?Ja oletko nyt varma että autossasi on ketju ;)


      • hapelo1

        Sulla on Kent:iin perustuva Duratec jos siinä on 60hv jos 70 niin zetec ja remillä..


      • että näin
        hapelo1 kirjoitti:

        Sulla on Kent:iin perustuva Duratec jos siinä on 60hv jos 70 niin zetec ja remillä..

        on duratec ja siis ketjulla..

        niin oon tehnyt jousien vaihdot ja vesipumpun vaihdot itse, mutta korjamossa olisi maksanut sievoisen summan. esim. vesipumpun vaihto osineen 300-400 euroa ja jousien vaihto saman verran..


    • fem1

      Pakettiautoa kannattaa harkita, pick-up ei ole huono valinta, lämpenee nopeasti, on vakaa talvella ja kuluttaa vähän. riippuu tietysti miten ajaa ja millä moottorilla.
      mutta ainakin arvon menetys on pienempi kuin jollain kirpulla.

      Fiesta/Nissan micra ovat ihan käteviä, fiesta kyllä kestää.

    • Sepeee

      Mulla on Fiesta 1.4 tdci 2006 ajettu 300 000km. Ei vielä isompaa ongelmaa; pari pyöränlaakeria, startti, jarrupaloja, alapallonivel. Ihan perus kulutusosia vaihdettu.
      Kulutus 4.2 -4.6 L/100km ja kun on paku, niin dieselvero 52€/vuosi. En aijo vaihtaa. Vielä tolla parisataa päästää.

    • laatufordisti

      Moroo ! Meillä fiesta vm.2012, 1.6 vcti titanium 120 hv, ajettu juurikin 40 000 km.
      Kelpo peli ajaa maantiellä, helppo pyöritellä nurkissa ja poweria piisaa omiksi tarpeiksi. Kulutuslukemat maltilliset 5.8 l / 100 km, ei paha ollenkaan.

      Käytin juuri 40 00 km huollossa, ei mitään ongelmia. Bensaa tankkiin ja määräaikaiset öljynvaihdot, thats it ! Ei mitään vikoja, so far.

      Kyllä Fiesta on oman luokkansa paras ajettava, aivan huippua.
      Voin rehellisesti suositella Fiestaa muillekin ! Rahalle saa todellakin hyvää vastinetta !

    • dkui

      Onko 2003 vm. 1.4 / 1.6 tdci mitään suuria heikkouksia?

    • dkui

      Yllä olevaan olis kiva saada vastaus

    • Fiesta - TOIMII !

      Mulla Fiesta 1,25 82 heppaa ja mittarissa n. 80 000 km - ei mitään VIKOJA !

      Moottoritienopeuksissa käyntinopeus nousee yllättävän korkeaksi ja mielestäni 6 vaihde tarvittaisiin moottoritie nopeuksia varten.

      Olen päässyt Fiestallani todella alhaiseen kulutukseen, kun oikein fiksusti ajoin.

      Ostin Fiestan käytettynä - ja edellisestä pitäjästä ei mitään tietoja ja 40 000 huollon vaadin kauppahintaan, ennen kuin suostuin tuon ostamaan.

      Tehoa saisi olla enemmän ja kaipaan uudemman Fiestan pinempää kulutusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6019
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      47
      4015
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4003
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3763
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2958
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2547
    7. 33
      2329
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2244
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2131
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      449
      1844
    Aihe