Terve,
Onkohan täällä hajua, että mitä kustantaisi Focuksen (2005, uusi malli) tuulilasin vaihto. Normaalisti kai jotain 200e, mutta tässä Ghiassa tuo sadetunnistin aiheuttanee lisäkustannuksia. Onnistuukohan mokoman vaihto edes muualla kuin merkkiliikkeessä? Entä jos vaihtaisi tuon tavallisen lämmitettävään? Mistähän kannattaisi kysellä pk-seudulla?
Tuulilasin hinta (Ghia)
12
6785
Vastaukset
- Qimmo
Cmaxissa muistaakseni 600e lämmitettävään, jos autossa on esivalmius siihen (lämmitykseen siis) - kaikissa niitä ohjainkilkkeitä ei jostain syystä tehtaan jäljiltä automaattisesti ole! Eikä kuulemma ollut edes varustelutasoriippuvainen tämä valmiusasia.
- karmeehinta
Itsellä vaihdettiin samanlaiseen fockeriin lasi onneksi oli tuulilasi vakuutus. Kun korvauspäätös tuli vakuutus yhtiostä niin siinä näytti että merkkiliikkeelle oli korvattu yli 700€ plus omavastuu 150€ päälle, että ei puhuta mistään halvasta operaatiosta.
- niin silloin se kans maksaa
niinpä niin. jos olisit joutunut maksamaan itse niin se olisi ollut 500€ ja tarvikelaisilla 400€.
- 66666666666
479 ja 339 oli hinnat pkseudulla fokukseen.ootpa paljon maksanut.
- Ghia I 2004
Sain Pohjolasta lasivakuutuksen hintaan 20 €/vuosi. Omavastuu 150 € on aika vähän, kun lämmitetty lasi maksaa töineen 850 €!
- amsams
Kun tässä tapauksessa lasi skrapattu naarmuiseksi ihan omin kätösin kolmena talvena, kun auto oli katuparkissa. Siksi tarkoitus laittaa tilalle lämpölasi. Jos maksaa ihan tolkuttomia, niin sitten tavallinen lasi ja Eberi.
Nyt on tarjouspyyntö vetämässä neljään pk-seudun lasiliikkeeseen. Merkkihuollon kierrän kaukaa. - Ghia 1 2004
amsams kirjoitti:
Kun tässä tapauksessa lasi skrapattu naarmuiseksi ihan omin kätösin kolmena talvena, kun auto oli katuparkissa. Siksi tarkoitus laittaa tilalle lämpölasi. Jos maksaa ihan tolkuttomia, niin sitten tavallinen lasi ja Eberi.
Nyt on tarjouspyyntö vetämässä neljään pk-seudun lasiliikkeeseen. Merkkihuollon kierrän kaukaa.Sain lämpölasin vakionopeussäätimen tehdasasennettuna hintaan 400 € ja oli kesä 2004. Eberistä maksoin tonnin, mutta kaukosäädin ei kuulunut hintaan, vain ajastinkello.
Lämpölasi ja Eber on must eikä ole jääskrapaa tarvinnut käyttää. Nopeuttaa lähtöä pakkasaamuisin ja töistä, kun ei sielläkään ole tolppaa. Säästää siis ajan lisäksi myös laseja.
Huom! Jos ostat Eberin, vaadi vähintään 5,2 kW:n malli ja vaihda(ta) ihmeessä 72 Ah:n laatuakku keulalle, koska Fordin alkuperäisakku on vähintäänkin s-u-r-k-e-a.
- amsams
Lyhyen kyselykierroksen perusteella otsikon autoon uusi tavallinen lasi PK-seudun lasiliikkeissä n. 240-280e töineen ja sadetunnistimineen. Tuohon hintaan lasi vaihtuu tarvittaessa vaikka joka kevät :)
- Cwheelie
Kunhan tarkistat, että lasin liimaus saa kuivua riittävän pitkään liikkeessä ennenkuin autolla ajetaan. Lasi kun on nykyaikana merkittävä korin jäykistäjä.
- Ghia 1 2004
Cwheelie kirjoitti:
Kunhan tarkistat, että lasin liimaus saa kuivua riittävän pitkään liikkeessä ennenkuin autolla ajetaan. Lasi kun on nykyaikana merkittävä korin jäykistäjä.
Ja se liima tiivistää lasin niin, että vesi pysyy ulkopuolella.
Nimim. "5-vuotias Mersu ja pohja ruostui läpi 2 vuotta Vehon lasinvaihdon jälkeen." Tapahtui 90-luvulla.
- Glasspoint
Hei,
Tuusulassa Kehä IV Centerissä korjataan halkeamat ja kiveniskemät takuulla.
Tarvittaessa myös tuulilasin vaihdot 5 vuoden työtakuulla, ilmainen sijaisauto työn ajakasi.
https://www.glasspoint.fi - suosittelen_lämpimästi
Lämmitettävä lasi on lähes ikuinen, koska sitä ei tarvitse naarmuttaa jääskraballa. Tietysti kivi voi rikkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624341Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653538Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591861Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251734Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991457Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18896Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115862