Terve,
Onko kenelläkään kokemuksia kyseisestä kotiteatteri-paketista
http://www.pixmania.com/fi/fi/541205/art/sony/kotiteatteri-yhdistelma-h.html
tai aikaisemmista versioista?
Tarkoitus olisi tässä hommata kotiteatteri, mutta en tarvitsisi mitään erikoista, normaalit kotiteatteripaketitkin riittävät.
Sony HT-DDW890
7
4238
Vastaukset
- Virittelijä
Terveppä terve.
Paketin hinnasta on pääteltävissä, että laadussa on tingitty, paljon. Kaikkein todennäköisimmin kaiuttimet ovat heikkolaatuiset, eli hyvää ääntä et paketista saa. Haluatko tosiaan käyttää yli 300 euroa saadaksesi kotiisi huonoa ääntä?
Omasta mielestäni huonoihin kaiuttimiin ei kannata investoida euroakaan. Harrastus loppuu alkuunsa, kun ääni on värittynyt kaikin mahdollisin tavoin.
Harjaantumatonkin erottaa hyvän ja huonon äänen toisistaan, kun vertaa niitä peräkkäin. Ja kun kerran oivaltaa, että hyvä ääni on mukavampi kuunnella kuin huono, ei niitä huonoja laitteita sitten viitsikään enää ostaa.
Mutta muista tämä: hyvä kotiteatteriääni aiheuttaa riippuvuuden nopeasti, eikä paluuta vanhaan ole. :)
-Hifisti-- ei-hifisti
Kiitos vastauksesta. Täytyy tosiaan miettiä tuota, että millä tavoin kokonaisuuden rakentaisi. Ehkäpä sitä laittaa edelleen rahaa säästöön ja ostaa vahvistimen 2.1, kun aika koittaa.
Noi valmispakettisetit tuntuis vain niin helpolta ratkaisulta =| - Virittelijä
ei-hifisti kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. Täytyy tosiaan miettiä tuota, että millä tavoin kokonaisuuden rakentaisi. Ehkäpä sitä laittaa edelleen rahaa säästöön ja ostaa vahvistimen 2.1, kun aika koittaa.
Noi valmispakettisetit tuntuis vain niin helpolta ratkaisulta =|"Ehkäpä sitä laittaa edelleen rahaa säästöön ja ostaa vahvistimen 2.1, kun aika koittaa."
Tuon kun pidät, niin matkasi kohti parempaa ääntä on alkanut. :)
Muutama lisävinkki: Osta viisi keskenään samanlaista kaiutinta. Ainakin niiden kolmen edessä olevan pitäisi olla samanlaisia. Se on makuasia, haluaako hommata subbarin heti ja surroundit myöhemmin, vai viisi ensin ja subbarin säästöjen kartuttua.
Niin tai näin, lopputuloksen kannalta on hyvä säästää ensin vähän lisää, mieluummin kuin ostaa halpista heti. Myös jälleenmyyntiarvoa kannattaa miettiä.
Ainakin aluksi 5.1 riittää, mutta jos kiinnostusta on, takakeskikaiutintakin kannattaa harkita. Siis 6.1.
Kun hankkii vain samanlaisia kaiuttimia, joita myydään myös yksitellen, settiä voi tarvittaessa täydentää vieläkin laajemmaksi. Samanlaisten kaiuttimien ideana on, että äänen siirtyessä kaiuttimesta toiseen, äänen sävy ei muutu.
Diskantti keskellä, bassot sivuilla -tyyppinen elementtien asettelu keskikaiuttimessa ei anna tasaista taajuusvastetta sivusta kuunneltaessa, jos bassot toistavat samaa taajuusaluetta. Yleensä ne tekevät juuri niin. Tilanne olisi parempi, jos toinen bassoista toistaisi vain bassopään. Silloin taajuusvaste ei liuskoitu.
- Ei-hifisti
Laitoin laitteen tilaukseen Pixmaniasta. Ei ole vielä kuulunut. Pistän kommentit tänne, kun saan asennettua. Halpa se ainakin on, jos ei muuta :) Veikon Kone myy 499 eurolla. On muuten poistuva malli...
- hopeakorva
onko laitetta kuulunut kun ajattelin itsekkin tilata sellasen, saakos sitä kytkettyä niin että hdmi piuhalla ps3 sonyyn ja sonysta telkkariin hdmi piuhalla eli ääni kotiteatterista ja kuva töllöttimeen 720p formaatissa
- koira
hopeakorva kirjoitti:
onko laitetta kuulunut kun ajattelin itsekkin tilata sellasen, saakos sitä kytkettyä niin että hdmi piuhalla ps3 sonyyn ja sonysta telkkariin hdmi piuhalla eli ääni kotiteatterista ja kuva töllöttimeen 720p formaatissa
"saakos sitä kytkettyä niin että hdmi piuhalla ps3 sonyyn ja sonysta telkkariin hdmi piuhalla eli ääni kotiteatterista ja kuva töllöttimeen 720p formaatissa"
Saa kkytkettyä, mutta ei kuulu äänet. Eli pitää vetäistä äänet vielä erikseen optisella tai digitaalisella. Vahvistimet jotka osaavat erotella äänisignaalin HDMI:stä ovat ihan eri hintaluokassa kuin tämä.
Vain kyllä silti suositella tätä vehjettä... - melkein laitteen ostanut
koira kirjoitti:
"saakos sitä kytkettyä niin että hdmi piuhalla ps3 sonyyn ja sonysta telkkariin hdmi piuhalla eli ääni kotiteatterista ja kuva töllöttimeen 720p formaatissa"
Saa kkytkettyä, mutta ei kuulu äänet. Eli pitää vetäistä äänet vielä erikseen optisella tai digitaalisella. Vahvistimet jotka osaavat erotella äänisignaalin HDMI:stä ovat ihan eri hintaluokassa kuin tämä.
Vain kyllä silti suositella tätä vehjettä...onko noi kaijuttimet minkälaiset jos vertaa philipsin hts 3300 kotiteatteri pakettiin kun se on mulla nyt, mutta sen ääniliitännät ovat niin vähäiset niin pitäs vaihtaa kotiteatteria.
laite tulisi kerrostalo huoneeseen joten elokuvateatterin äänenvoimakkuuksilla ei voi luukuttaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1843089SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän681948Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,3091926Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1081891Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --251711Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.301570Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard11565Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue291402Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1181273Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411142