Kuka tietää? Sain naapuriltani

auringonkukkia. Siemenet?

Sain naapuriltani auringonkukkia puolitoistametrisillä varsilla. Oli kuulemma käynyt poimimassa luvallisesti kaupungin poimintaan tarkoitetulta pellolta.
-Saisinko omalle mökilleni niistä siemeniä ensi kevättä varten?
Nyt ne on meillä viiden litran hinkissä kylmässä vedessä koristeena.
Neuvoja tarvitaan, miten menetellä!

5

1345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta sensijaan

      ostappa yksi pussi linnuille tarkoitettuja auringonkukansiemeniä, ja laita ne maahan, tulos on taattu. eikä maksa paljon.

      • kokeiltu on

        Luultavasti linnuille tarkoitetut auringonkukansiemenet on peitattu jollakin itämisenestoaineella varastoinnin takia. Kokeiltu on jo sitenkin että aina lintulaudan alle tippuu laidan yli lintujen kuopsutellessa kokonaisia siemeniä ja olen laittanut multaa päälle, mutta koskaan ei ole ilmestynyt ainuttakaan taimenalkua.


      • on niissä itua
        kokeiltu on kirjoitti:

        Luultavasti linnuille tarkoitetut auringonkukansiemenet on peitattu jollakin itämisenestoaineella varastoinnin takia. Kokeiltu on jo sitenkin että aina lintulaudan alle tippuu laidan yli lintujen kuopsutellessa kokonaisia siemeniä ja olen laittanut multaa päälle, mutta koskaan ei ole ilmestynyt ainuttakaan taimenalkua.

        Ei ne kaikki lähdekään, mutta jos laittaa kuivat siemenet ekaks veteen noin vuorokaudeksi kylvää ja peittelee ne niin nousee niitä kukkia se vaan että linnut tykkää niistä simenistä pellollakin ja sen takia niitä täytyy kylvää reippaasti ja peittää hyvin


    • tietenkin

      kun ne siemenet on valmiita niin oikeastaan ne tippuvat alas mutta koska ne ei enään ole maassa niin poimi itse ne siemenet sieltä. annat kuivaa ja istutat keväällä ensin kukkapurkkeihin ja sitten taimet maahan.

      • Onttomukulakiurunkannus

        Jotkin kaupat ovat ainakin menneinä vuosina myyneet auringonkukansiemeninä lähes pelkkiä kuoria. Asiasta oli lintulehdissä juttuakin silloin, ja vähän varoiteltiin talviruokinnasta huolehtivia, ettei pidä luulla niiden sisältävän ravintoa. En muista, onko viime aikoina ollut vastaavaa.

        Fuskukaupan tuntee siitä, että "auringonkukansiemenet" ovat huomattavan kevyttä tavaraa. Voi tietysti ottaa käteensä ja avata muutaman kuoren ja katsoa, onko sillä sisusta ollenkaan.

        Juuri näitä tyhjiä hylsyjä ne tintit heittelevät maahan lintulaudalta. Tietenkään ne eivät idä, kun ei ole siementäkään.

        Kannattaa aina tarkistaa laatu. :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      56
      2176
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      7
      1407
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      77
      1395
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      989
    Aihe