lapsuuden haave

meripoik*

Pieni märkänenäinen poika seisoo ison maatalon pihalla ja hänen sisällään asuu kateus.
Palelevan pienen pojan kurjaa oloapahentaa nälkä,alaston verinen nälkä.
Silmät seuraa rävähtämättä ison talon pojan kättä,siinä on mahtava kimpale pekonimakkaraa.
Syöjän suu tuskin avautuu haukkaamaan palan reunasta,silti syöjälle ei tule mieleenkään tarjota.
Syömätön loppu päätyy sikakarsinaan ,uskokaa pois minun katseeni seurasi sitä palaa tosi tarkasti.
Näky on seurannut minua läpi elämän,muistan vieläkin sen makkaran palan muodon.
Kasvoin ja vannoin että kerran ostan ostoskärryllisen leikkeitä jotka syödään paljaaltaan.
Varaakin olisi siihen mutta on jäänyt ostamatta,vaikka lihatiski usein nostaa näyn silmiini.
Ihmismieli on omituinen tieto ja muistipankki

7

657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mieleeni

      60-luku. Tuolloin raha ja ruoka oli tiukalla monessa työläisperheessä. Syöjiäkin oli yleensä vähän enmmän kuin nykyperheissä ja sisarukset tietysti olivat tarkkoja siitä, että jokainen saa yhtä paljon. Serkullani oli synttärit. Paras synttärilahja oli äitini ostama ihan ikioma lenkkimakkara, jota ei tarvinnut jakaa kenenkään kanssa.

      Voi, voi! Onhan sitä elämän aikana tullut vastaan kaikenlaisia tapahtumia ja sattumuksia. Olisi kiva lukea muidenkin kokemuksia.

    • Rocellii

      eihän se makkaralla parane sieluusi tullut haava...

      vaan ehkä jokin ..oikeudenmukainen teko

      jostain päin... saisit luottamuksesi takaisin...

      tai ,,, onko maailma muuttunut siittään .. ??

      • maailmanmenoon

        Eihän luottamus ole hukassa, ei ole ollutkaan, eikä sielussani ole haavaa. Maailmanmeno on vaan muuttunut aikalailla vuosikymmenien saatossa. Tekniikka toimii ja pelaa, mutta pysyykö ihminen ajatuksinensa ja tuneteidensa kanssa siinä mukana. Joku pieni asia on jollekin toiselle suuri asia. Olen joskus ihmetellyt tuota, että nykyisin meillä on kaikki pelit ja vehkeet, joilla voidaan helpottaa elämää, mutta tunnetasolla me ihmiset olemme olleet samanlaisia jo vuosituhansia. Mistäköhän se mahtaa johtua.


      • meripoik*
        maailmanmenoon kirjoitti:

        Eihän luottamus ole hukassa, ei ole ollutkaan, eikä sielussani ole haavaa. Maailmanmeno on vaan muuttunut aikalailla vuosikymmenien saatossa. Tekniikka toimii ja pelaa, mutta pysyykö ihminen ajatuksinensa ja tuneteidensa kanssa siinä mukana. Joku pieni asia on jollekin toiselle suuri asia. Olen joskus ihmetellyt tuota, että nykyisin meillä on kaikki pelit ja vehkeet, joilla voidaan helpottaa elämää, mutta tunnetasolla me ihmiset olemme olleet samanlaisia jo vuosituhansia. Mistäköhän se mahtaa johtua.

        täsä rupises ja matoisessa mailmassa.
        Ehkä toi tunne tason juttu pelastaa meidät ja antaa jonkinlaisen rauhan.
        Tekniikka tunkee ovista ja ikkunoista päälle,mutta, mutta onko siitä tekniikasta apua kun yöllä heräät?
        Kun ojennat kätesi ,haluatko tuntea siinä läppärin vai elävän ihmisen?
        Kuten luolamies niin mekin haemme turvaa jostain tutusta,lapsuudessa äidin maidosta imetystä asiasta ja tunteesta.


    • elämäni alkuvuodet

      hellahuoneessa. Paras ystäväni oli rikkaan perheen tytär, joka sai kaiken, minkä halusi.
      Ikinä, mistään, en osannut häntä kadehtia, tai hänen saamiaan itselleni vaatia?

      • meripoik'

        taloa tai tavaraa vaan nälkääni sitä makkaraa.


      • maakrapu
        meripoik' kirjoitti:

        taloa tai tavaraa vaan nälkääni sitä makkaraa.

        Ihmise muisti onki kumma vempain.Sun söpöö tai "surkkiaa" tarinaa lukies,tuli samantiän miälee:
        "Birgittaaaa" tahroks sää suklaat.Sisko tahtos,siin sit naapurin kakaroitte eres napsautin ruutunäkkärist rivi ja "näytin" et kyl meilläki suklaat syärää.Just ku oliva härnänny suklaal.
        ^^j^^:n halit!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      73
      2622
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1702
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1670
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1555
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1528
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1236
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      25
      1088
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1032
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      79
      986
    Aihe