Unohtanut lääkkeiden jako/tapa merkit. Voisiko joku laittaa esim. niin muistusi mieleen. esim. jos lääkkeitä jaetaan dosetteihin, minkälaiset oli merkit valmiina paperilla, josta osaa tietää laittaa oikean määrän.
Lääkkeiden jako, lähihoitaja?
9
1783
Vastaukset
- pysytellä
poissa lääkkeenjaosta, jos on näin perusasiat hukassa...
- jakaa lääkkeitä jos...
Muistuttaisin, että et saisi jakaa lääkkeitä jos ei työnantaja ole sinua kouluttanut siihen ja antanut sinulle sitä lupaa. Käytännössä se on tarkoittanut, että sinulle käydään perusasiat läpi, ja jaat lääkkeet muutaman kerran ja sairaanhoitaja tarkistaa oleko jakanut oikein ja testannut voiko sinulle lupaa antaa.
Muutoin olet itse aika liemessä jos et ole lupaa saanut ja väärin menet jakamaan.... lisäksi kirjoituksestasi kuultaa pahasti läpi, että tarvitset tuon opetuksen ehdottomasti.- .........hmm
En ole lähihoitajan töissä! Ja olen suuntautunut eri puolelle kuin esim. hoito ja huolenpito. Joten unohtunut hieman se taito. Juuri nämä merkit mitä tarkoitti. Että silleen.
- Tärkeää
.........hmm kirjoitti:
En ole lähihoitajan töissä! Ja olen suuntautunut eri puolelle kuin esim. hoito ja huolenpito. Joten unohtunut hieman se taito. Juuri nämä merkit mitä tarkoitti. Että silleen.
Jos jaat kenellekään lääkkeitä, sinun pitää saada koulutusta. Ei niitä ohjeita täällä voi antaa.
- lääkekoulutus
Tärkeää kirjoitti:
Jos jaat kenellekään lääkkeitä, sinun pitää saada koulutusta. Ei niitä ohjeita täällä voi antaa.
En missään tapauksessa antaisi Sinulle noilla taidoilla IKINÄ LUPAA jakaa lääkkeitä!!!!!
- korvat
Tärkeää kirjoitti:
Jos jaat kenellekään lääkkeitä, sinun pitää saada koulutusta. Ei niitä ohjeita täällä voi antaa.
kuinka paljon potilaiden omaisia tai potilaita opetetaan jakamaan lääkkeitä. Sitten on hyvä syytellä hoitajia kun tuo omaisensa esim intervallipaikalle kohtauksia saaneena.
- lääkkeiden jako
korvat kirjoitti:
kuinka paljon potilaiden omaisia tai potilaita opetetaan jakamaan lääkkeitä. Sitten on hyvä syytellä hoitajia kun tuo omaisensa esim intervallipaikalle kohtauksia saaneena.
Ei yhden ihmisen lääkkeiden jakoa niin vaativaa ole, kun kotona on ne ja vain ainoastaan ne lääkkeet oikeine vahvuuksineen. Helppohan se on laittaa joko puolikas tai kokonainen ....
Sairaalassa ja vanhainkodissa onkin vähän eri jakaa lääkkeitä. Kaappi täynnä eilaisia lääkepurkkeja. Rinnakkaisvalmisteita....sama lääke, mutta eri nimi... sitten näistä lääkkeistä saattaa olla kahta tai kolmea eri vahvuutta. Hoitoalalla ei jaeta rauhassa yhden ihmisen lääkkeet...vaan meillä jaetaan 32 ihmisen koko päivän lääkkeet. Siinä on oltava tarkkana. Tunnin kun jaat noita lääkkeitä on pakko jo viimeisten kohdalla vähän itseään tsempata. Meillä ei voi edes pitää taukoa välillä kun aikataulu jo vaatii, että lääkkeet on jaettu ja oikein.
On se niin hauska huomata, että lääkkeiden jaostakin tulee tuommoisia kommentteja....selvästikkään ei kirjoittajalla ole alasta tietoa.
Siitä vielä...jos omainen kokee, että ei osaa lääkkeitä jakaa, voi kotisairaanhoidosta saada kyseisen palvelun. Sillehän ei hoitaja kotioloissa mitään voi, jos mummu tai pappa ottaa ensin dosetin lääkkeet ja vähän muistamattomana löytää lääkepurkkinsa ja ottaa toisen annoksen. Siinä pitää lääkkeet pistää sellaiseen paikkaan mistä niitä ei saa eikä hoidettava itse löydä. Omainen voisi miettiä, minne lääkkeet olisi paras "piilottaa".
- hoitsukkahempukka
Katso, että lääkelista on tuorein mahdollinen.
Katso lääkkeen nimi, vahvuus ja määrä. Esim. Tenox 10 mg X 1 klo 20-22. Jaa yölääkkeisiin yksi 10 milligrammainen Tenox. Jos kaapissa on 20 mg Tenoxeja vain, puolita se.
Ad. tarkoittaa, että lääke on lopetettu.
Mitä vielä haluat tietää?- ..............................
Kiitos asiallisesta vastauksesta! On näitä ihmisiä vielä olemassa! =) Onko yleensä listassa tuo kellonaika, että mihin "dosetin" lokeroon laitetaan lääke? Vai jotenki numeroilla, tai aamu, päivä, ilta, yö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624320Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653524Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1571841Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251726Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991452Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133974Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18879Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235866en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115858