on liian lyhyt. Saiskohan sitä jatkaa noin reilulla metrin pituisella valokatteella? Ajattelin jos olis mahdollisimman samankaltainen jatkos kuin alkuperäinen. Isännöisijä varmaa evää, mutta kun on valmiina niin tuskin purkukehoitusta tulee ja onko pykälää jonka perusteella voi kehoituksen antaa?
Rivitalo terassin
4
1225
Vastaukset
- naapurit----
huomaa sen heti ja lopeta työt alkuunsa.
- nimimerkki
Jos ihan pykäliä myöden mennään, täytyy asialle hakea rakennuslupa (jossain saattaa ilmoitus rakennustarkastajalle riittää), koska rakennelma (vaikka onkin ehkä pienehkö) muuttaa julkisivua.
Luvan tms. hakee asunto-osakeyhtiö, ei yksittäinen asukas. - sitähän
tää kaikki on tässä kaupunki elämisessä, eli täällä on kateellisia naapureita, pykälien pilkuntarkkaa viilaamista ynnä muuta. Tavallaan pidän kaupunki meiningistä ja fiiliksestä, mutta tää esikaupunki juttu missä naapurit kyttää toisiaa ja yrittää narauttaa aina ties mistä, siitä en pidä alkuunkaan. Jos tuo naapuri nyt keksii rakentaa jotain niin ei siinä mitään ei se minua häiritse jos idea hyvä saatan panna harkintaan. Itse olen etelä-pohjanmaalta ja maalaistalossa kasvanut, ehkä sieltä tää suur-piirteisyys, siellä harmittaa ehkä eniten jos naapurilla on isompi traktori.
- ja minä
Keskustele asiasta naapureiden kanssa ja jos muutkin ovat terassien jatkamisen kannalla, ottakaa asia puheeksi seuraavassa yhtiökokouksessa.
Jos kokous ottaa asialle myönteisen kannan, voi hallitus hakea rakennusluvat/muutosluvat koko taloyhtiölle ja kaikilla on yhtäläinen mahdollisuus saada suurempi katettu terassi asuntonsa kohdalle.
Isännöitsijän asia ei ole kieltää tai myöntää kyseisenlaisista asioista. On nimittäin syytä muistaa, että isännöitsijä on asunto-osakeyhtiön palkkaama henkilö; hänen työnantajanaan on hallitus, jonka asukkaat on valinnut (joten isännöitsijä on tavallaan kaikkien osakkaiden alainen työntekijä, eikä mikään taloyhtiön itsevaltias; toki käskyvaltaa häneen käyttää hallitus, mutta muutkin asukkaan hallituksen kautta).
Jos rakennat terassin jatkeen luvatta, voi kunnan rakennusvalvontaviranomaiset määrätä sen purkamisen (jos katsovat aiheelliseksi, koska on rakennettu luvattomasti ja jos taloyhtiö ei ole hoksannut puuttua asiaan ennen sitä). Purku/"sakkomaksu" menee varmaankin taloyhtiön piikkiin, koska talon ulkopuoliset osat kuuluvat taloyhtiölle (mutta muista, että sinä olet yksi osa taloyhtiötä ja sen toiminnan rahoittaja kuten kaikki muutkin osakkaat).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996033
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804782Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282833Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262095Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774