Minkäs hotellin ranalla on parhaat snorklaus paikat hurghadassa ja minkälainen näkyvyys rannoilla yleensäkin on, vai täytyykö lähteä valmis retkille jos aikoo vedenalta saada mitään kuvattavaa?
Snorklaaminen Hurghadassa
7
2115
Vastaukset
- Hurghadassa
onnistuu jokaisen hotellin rannoilla.Hotellien rannoilla ei juurikaan ole eläviä koralleja,kaloja koko kirjossaan kylläkin sekä merisiiliä.Jos haluaa nähtävää,koralleja sekä isompia kaloja kannattaa lähteä laivalla merelle.Päivän retki maksaa n.10-15 euroa ja kannattaa ottaa paikallisilta myyjiltä (ei matkatoimiston retkiä)Hintaan kuuluu myös ruokailu,joka ihan syötävää.Snorklausretkellä poiketaan (2-3t)kauniilla saarella,jonka nimi muistaakseni on Kiftu.Luonnonsuojelualuetta.
Saarella ravintola,vessat sekä oiva mahdollisuus ottaa aurinkoa.- Ranskalainen
Katso etelä Ranskaan google(Banyuls-sur-mer)sinne on hyvä snorkaus paikka.
- ..klaus
Me käytiin sellasella 1-2h retkellä lasipohjaveneellä, hotellin rannassa oli oma lasipohjavene (Empire Beach). Sai aina tietyin väliajoin hypätä veteen polskimaan snorkkeleiden kera (ei tarvinnut olla omia välineitä). Oli tosi edullinen, ja sai nähdä kyllä ihan tarpeeksi kaloja ja koralleja.
Giftuniin ei menty, koska monet sanoivat ettei siellä mitään erikoista nähtävää ole. Pelkkää hiekkaa. Eli sinne siis jos haluaa nähdä hiekkaa(jipii!) ja ottaa arskaa. - Justus2
..klaus kirjoitti:
Me käytiin sellasella 1-2h retkellä lasipohjaveneellä, hotellin rannassa oli oma lasipohjavene (Empire Beach). Sai aina tietyin väliajoin hypätä veteen polskimaan snorkkeleiden kera (ei tarvinnut olla omia välineitä). Oli tosi edullinen, ja sai nähdä kyllä ihan tarpeeksi kaloja ja koralleja.
Giftuniin ei menty, koska monet sanoivat ettei siellä mitään erikoista nähtävää ole. Pelkkää hiekkaa. Eli sinne siis jos haluaa nähdä hiekkaa(jipii!) ja ottaa arskaa.Triton Empire Beachillä oltiin ja siellä on kuvattavaa ja nähtävää hotellin rannallakin. Itse snorklailin joka päivälle useampia tunteja eikä siihen kyllästynyt.
Giftunissa käytiin päivän retkellä ja oli hieno matka ja sisälsi ruuan. Ennen Giftunia pysähdyttiin pari kertaa snorklailemaan ja isojakin kaloja nähtiin molemmissa paikoissa.
Giftunissa ei mitään ohjelmaa ole järjestetty mutta on kaunis paikka ja aurinkoa riitti. Hienot rannat ja hienot korallit sielläkin snorklata. - Linda8333
Justus2 kirjoitti:
Triton Empire Beachillä oltiin ja siellä on kuvattavaa ja nähtävää hotellin rannallakin. Itse snorklailin joka päivälle useampia tunteja eikä siihen kyllästynyt.
Giftunissa käytiin päivän retkellä ja oli hieno matka ja sisälsi ruuan. Ennen Giftunia pysähdyttiin pari kertaa snorklailemaan ja isojakin kaloja nähtiin molemmissa paikoissa.
Giftunissa ei mitään ohjelmaa ole järjestetty mutta on kaunis paikka ja aurinkoa riitti. Hienot rannat ja hienot korallit sielläkin snorklata.Oltiin tammikuussa 06 Magawish hotellissa Hurghadassa. Hotellilla oma, mielettömän iso ranta, joka täynnä koralliriuttoja. Niissä oli ihana snorklata!! Sinne kannattaa mennä!
- Ekana Egyptiin
Titanic resort&aquapark. Millainen on hotellin ranta? Onko hyvä snorklaamiseen? Puhdas? Roskainen? Kaikki tiedot otetaan innolla vastaan!
Mukana ala-koululainen.
Oletteko huolisanne turvallisuus tilanteesta elokuussa? Vaalithan silloin jo ohi mutta onko ollut maassa aiemmin nähtävillä pidempään ongelmia?- paula
Hotellin oma ranta oli todella pettymys. Todella huono snorklata tai uida --matalaa rantaa (n.50 cm) noin 100 m eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614192Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653423Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541785Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251640Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961417Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132923Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115822Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17785