Osaako kukaan sanoa kuinka kauan kestää taksimatka Colabasta kentälle, koneen lähtö 9.15. Minkälainen paikka on hotelli Godwin? Tarjottiin kolmea yötä uuden vuoden aikana 110$. Kommentteja kaivataan.
Kertokaa colabasta...
5
455
Vastaukset
- kesto
Kolme varttia kesti taksimatka colabasta kentälle sadekauden aikana, matkasimme tosin jo aamulla puoli viisi eli kaduille ei ollut vielä paljoa liikennettä.
- Hepsantuu
Godwinia en tiedä, mutta ainahan Intiassa nettihinnoissa on ilmaa. Paikan päällä ne parhaat diilit tehdään. Tosin Mumbai on sellainen kaupunki, että sinne on paras tehdä varaus.
110 dollaria, kolme yötä, kuulostaa kohtuulliselta. Halvin ok 1hh kaupungissa on jo jotain 1000 INR - -laura-
Tultiin juuri eilen Mumbaista. Taksimatka kesti noin tunnin. Tullessa otettiin kentältä ilmastoitu pre-paid taksi makso muistaakseni 475 rupiaa, takasin tullessa hotellilta kysyttiin onko yöllä turvallista mennä. Tilasivat taksin meille, jonka lupasivat olevan turvallinen ja maksoi 400 rupiaa (ei ilmastoitu).
Minäkään en ole Godwinista kuullut. En itse uskaltais etukäteen vastata ettei ole mikään ihan rupunen. Me asuttiin Moti Hotellissa. Tosi lähellä Gateway of Indiaa ja Colaba Causewayta. Maksoi 30 €/yö, kun saatiin hotellin yläkerrasta asunto. Siinä oli iso olohuone, makuuhuone (tosi leveä sänky) ja kylpyhuone. Ei kovin siisti, mutta tilava ja mukava ja tuuletin viilensi hyvin. Varsinaiset huoneet saattoi olla halvempia. Tuntui olevan muslimipaikka. Omistaja tosi mukava. Ainoa huomauttava asia oli kun yhtenä päivänä nukuttiin n. 12, niin joku laski makkarin ovenkahvaa äänettömästi. Omistaja sanoi myöhemmin käyneensä, mutta en ymmärtänyt miksi. No, mitään ei kadonnut. Tosin ainoat arvokkaat esineet jotka jätimme sinne oli kamera ja Suomen avaimet.
Kentälle muuten kannattaa varata hyvin aikaa. Passeja ja lippuja tarkastetaan joka välissä. Ja kentällä pitää täyttää, joku maasta lähtökortti. On myös hyvä jos osaat maahan tullessa kertoa, jonkun osoitteen maahantulokortissa. Meillä oli hiukan hankaluuksia selittää, että tullaan Colaban alueelle, mutta hotellista ei vielä tiedätä.
Tuo Moti hotelli muuten sijaitsee "Best Marg" nimisellä kadulla Diblomat hotellista Colaba Causewaylle päin niiden välissä ainoastaa yksi hotelli. Monet hotellit oli täynnä, kun yritimme varata paikan päällä (varsinkin länsimaan tasoiset). Causewaylla on myös muutama 10-20€/yö hostelli, ensin ne esittellee halvemmat, missä yhteis vessat ja suihkut. Ja sen jälkeen näyttivät pyynnöstä ne missä omat kylppärit, mutta olivat hiukan inhottavan tuntuisia.
Toivottavasti oli jotain apua ja hyvää matkaa! - Kariu12
Hei!
Mutta mikä tämä Colaba on,kun siitä aina hotellien yhteydessä puhutaan?
Onko se Mumbain keskustassa vai missä ja miksi sieltä hotelli?
kh
Mumbaihin lokakuussa- on semmonen
Colaban alue on vanhaa keskustaa. Nykyajan liikekeskusta on myös melko lähellä. Paljon hotelleja. Rautatieasema on lähellä. Sieltä pääsee myös veneillä Elefanta-saarelle. ihan mukavaa suht rauhallista aluetta keskellä Mumbain hässäkkää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624320Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653524Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1571841Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251726Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991452Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133974Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18879Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235866en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115858