Meillä on vähän yli kolme vuotias tyttö ja aina ei ehdi pissalle vessaan asti. Tänään sain jonkinlaisen raivarin kun ei ehtinyt ulkoa kotiin vessaan vaan pissas rappuun. Ei ollut eka kerta. Tuli melkein morkkis että oliko aiheellista torua niin kovasti. Myös kylässä on käynyt että ei ole ehtinyt vessan asti vaan vessan lattialle sitten lorahti. Kotona yleensä kyllä ehtii ihan pytylle asti. Olen nyt toitottanut että mene vessaan heti kun se hätä on. Onkos teillä ollut vastaavaa?
Ei ehdi
4
604
Vastaukset
- kolmen äiti
Kyllä lapsi itsekin tietää mihin se pissa pitäisi tulla, mutta nyt ei vaan ehtinyt. On se meilläkin ollut sama vaihe lapsilla. Itse olen vaan tuumannut, että seuraavalla kerralla sitten yritä lähteä aikaisemmin, ja siivonnut jäljet. Kovin kauan ei tuo vaihe ole meillä kestänyt.
- mami1974
meillä poika 6-vuotias ja toisinaan vieläkin lirahtaa housuihin pissa kun ei malta lähteä kesken leikkien vessaan tai pusikkoon.onneksi nykyaikana on hyvät pesukoneet jotka pesee pyykit.vahinkoja sattuu,oma hermostuminen ei ainakaan auta asiassa.
- virtsatietulehdus?
mami1974 kirjoitti:
meillä poika 6-vuotias ja toisinaan vieläkin lirahtaa housuihin pissa kun ei malta lähteä kesken leikkien vessaan tai pusikkoon.onneksi nykyaikana on hyvät pesukoneet jotka pesee pyykit.vahinkoja sattuu,oma hermostuminen ei ainakaan auta asiassa.
Jos tyttösi on aikaisemmin ehtinyt vessaan, viepä lääkärille. Tytölläsi voi olla virtsatietulehdus.
- :0)
vielä 7vuotiaanakin välillä lirahtaa,kun on hyvä leikki kesken tai ei vaan muista mennä vessaan.Tosiaan aika harvoin...
Voithan pyytää käymään ennen ulkoilua,syöntiä nukkumaan mentäessä ja jälkeen käymään pissillä ja näin ehkäistä lirahdukset...Ei ainakaan pidä torua nuin pientä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 865269
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h784704Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112997Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv862933Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232494Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612039Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska241901- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1141439- 1851318