Hei! Luin tässä juuri samojedinkoirista, mutta en mistään saanut sitä selville, että haukkuuko ne, kuten monet muut pystykorvat? Ja onko niitä helppo kouluttaa? Ja paljon yleensä ei rekisterissä oleva koira maksaa? Käykö sellainen koira pihakoiraksi, siis elikkä on pihalla irti ja käy sisällä silloin kun se haluaa? Ja pitääkö ne uimisesta vedessä?
Samojedinkoira
4
1895
Vastaukset
- omistaja......
Hei,
meillä on sammari narttu joka haukkuu todella harvoin. ja muutenkaan eivät ole kovin hakku herkkiä..riippuu toki luonteesta.
Helppoja koulutettavia ovat.
Viihtyy myös pihalla. - minulla kolme
Samojedin haukkuherkkyys on hyvin yksilöllistä. Se on helppo kouluttaa siitä pois. Muutoinkin se on helpohko koulutettava: tykkää puuhastella isäntäväen kanssa ja on ahne ruoalle.
Ei-rekisterissä olevaa koiraa ei kannata ostaa. Sammareilla on lonkkavikoja, silmäsairauksia, epilepsiaa. Jos vanhempia ja sukua ei ole ko. tautien varalta tutkittu, unohda koko juttu. Voi tulla kalliksi sinulle ja joudut luopumaan koirasta ennen aikojaan.
Rekisteröity samojedin pentu maksaa 600-900 euroa.
Jotkut sammarit ui, minun eivät. Turkki on paksu ja tuuhea, joten föönillä kuivaaminen uinnin jälkeen on tärkeää. Hot-spot-ihottuma iskee helposti.
Sammari viihtyy ulkona mutta ei pelkkänä ulkokoirana. On sen verran seurallinen ja sosiaalinen kaveri.
Ihana rotu, kaiken kaikkiaan- _minä_
Kiitoksia vastauksista.
Meidän samojedi haukkui todella herkästi. Aina, kun joku oli oven takana, ja aina, kun halusi huomiota. Samojedilla on melko "kimeä" ääni, joten se oli todella rasittavaa...
Samojedit ovat hyvin itsepäisiä koiria, joten niitä ei välttämättä ole kovin helppo kouluttaa. Meidän koira oli hankala kouluttaa, koska se ajatteli vain itseään :)
Samojedit EIVÄT SOVI "pihakoiriksi" missään nimessä, koska ne ovat erittäin sosiaalisia ja haluavat olla perheensä mukana ja keskellä arjen touhuissa.
Samojedit yleensä tykkäävät uimisesta eritoten kesähelteillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2053833Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii622426Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912296- 472213
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561247
- 701157
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251126