perinnön saantiin jos on ollut naimisissa kuukauden?Isäni kuoli tänään ja meni heinäkuussa naimisiin.Periikö vaimo omaisuutta normaalisti?
Onko vaikutusta
13
1654
Vastaukset
- mene perille
Eikö se oppi koskaan mene perille. Aviopuoliso ei peri mitään, jos vainajalta jäi rintaperillisiä.
- tinde4
yht.7.Neljä avioliitossa syntynyttä ja kolme ulkopuolista.
- Tiedän minäkin
Jos avioehtoa ei ole, leski perii 50% ja rintaperilliset saa sen toisen puolikkaan.
Varttuneemmalla iällä kun solmii avioliiton, avioehto kannattaa laatia, sillä pelastat ennen liittoa hankkimasi omaisuuden päätymästä onnenonkija vaimolle. - perinpohjin
Tiedän minäkin kirjoitti:
Jos avioehtoa ei ole, leski perii 50% ja rintaperilliset saa sen toisen puolikkaan.
Varttuneemmalla iällä kun solmii avioliiton, avioehto kannattaa laatia, sillä pelastat ennen liittoa hankkimasi omaisuuden päätymästä onnenonkija vaimolle.Vaikka tämä onkin keskustelupalsta, niin tuollaista väärää tietoa ei pitäisi täälläkään viljellä. Alempana nimimerkki vinkkilinkki kertoo miten asia on.
Avioehto ei vaikuta perintöoikeuteen millään tavalla, ei niin vähäisimmälläkään tavalla. Sitä paitsi puoliso ei peri kun jälkeläisiä on. - Vain lapset perivät
Koska puolisoilla ei ole yhteisiä lapsia, ei jälkeen jäänyt puoliso peri, vaan edellisen liiton lapset ovat ainoita perillisiä.
Testamenttikaan ei vaikuta uuden puolison perintäoikeuteen, sillä aviopuolisoitten ikä, sekä avioliiton pituus sulkevat pois perimisoikeuden.
On olemassa lakipykälä joka eliminoi mahdollisen keinottelun avioliiton kustannuksella, eli jos nuorempi nainen nai vanhan miehen perinnön toivossa. - nix nax
Vain lapset perivät kirjoitti:
Koska puolisoilla ei ole yhteisiä lapsia, ei jälkeen jäänyt puoliso peri, vaan edellisen liiton lapset ovat ainoita perillisiä.
Testamenttikaan ei vaikuta uuden puolison perintäoikeuteen, sillä aviopuolisoitten ikä, sekä avioliiton pituus sulkevat pois perimisoikeuden.
On olemassa lakipykälä joka eliminoi mahdollisen keinottelun avioliiton kustannuksella, eli jos nuorempi nainen nai vanhan miehen perinnön toivossa.Tämä viesti perustui kokonaan mutu-"tietoon".
- vinkkipinkki
Aviopuolisoiden välillä toimitetaan ositus, jossa lähtökohtaisesti molempien omaisuusmassasta puolet kuuluu leskelle (jos leski on vähävaraisempi). potentiaalia osituksen sovitteluun on jos vaimo vähävaraisempi ja vaatii puolta molempien omaisuusmassasta, koska liitto on ollut noin lyhyt. Käy lakimiehen juttusilla.
- tinde4
Lähinnä onnenonkija!
- ...ellei avioehtoa niin vai...
Sinä perit isäsi (muiden sisaruksiesi kanssa).
Ja hallitse omaisuuttasi.
MUTTA jos nyt eroon päädytte ja teillä ei ole avioehtoa, on perintö avio-oikeuden alaista omaisuutta ja näin siitä osa osituksessa kuuluisi vaimollesi.
* Mutta ei hätää jos avioliitossanne kaikki hyvin. Nauti uudesta omaisuudestasi ja vie vaimo vaikka upealle lomamatkalle!- tinde4
oma eroni astui voimaan 2.8 2007.Joten onneksi hulttio ex ei pääse osingolle.
- tuikelo
Vaimo saa avio-oikeuden perusteella puolet omaisuudesta, mutta avioliiton kestettyä noin vähän aikaa voidaan käyttää osituksen sovittelua.
- tinde4
Sanoi että on kohtuutonta rintaperillisiä kohtaan että leski perii.Puhui juuri sovittelusta.Sain tietää että avioliitto on solmittu tammikuussa!Siltikin lyhyt kestoltaan.Tänään menen etsimään mahdoollista avioehtoa ja testamenttia.En tiedä vielä onko niitä olemassa.Tai veli käy selvttämässä onko tallelokeroa.
- nix nax
tinde4 kirjoitti:
Sanoi että on kohtuutonta rintaperillisiä kohtaan että leski perii.Puhui juuri sovittelusta.Sain tietää että avioliitto on solmittu tammikuussa!Siltikin lyhyt kestoltaan.Tänään menen etsimään mahdoollista avioehtoa ja testamenttia.En tiedä vielä onko niitä olemassa.Tai veli käy selvttämässä onko tallelokeroa.
>>Sanoi että on kohtuutonta rintaperillisiä kohtaan että leski perii.>Puhui juuri sovittelusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855