ei enää jaksa

tätä

eli oon 14 ja puol v tyttö. Asia koskee rintojani. Tai siis niitä olemattomia kumpuja. yli vuosi sitte niitä alkoi aristaa,nännit tunnuivat ja pikkuisen kasvoivat. Tuli myös sellaset kovat pallukat sinne sisään.. Siihen se sit loppu. edelleen aristaa, MUT EI KASVA! Mus on kiusattu tästä asiasta. Siskojen yms kanssa on jutskattu. ne vaan sanoo et kylläne kasvaa. niille kasvo aiemmin. KArvoitus kesän aikana tummentui, pidentyi, mut rinnat ei.

Tiedän et näitä viestejä on monta. Eikö näitä mitenkään saa nyt nousemaan täältä?. Muuten ehkä kestäisin,mutta kiusaamisesta olen viimeisen 3 vuoden aikana saanut tarpeeksi. Vaikka olen sinä aikana ollut kolmessa eri koulussa [ala-aste, muutto,yläaste] niin aina kiusataan.Olen selvästi kehityksestä jälessä. nyt on taas kouluunmeno maanantaina ja tuntuu että pidän välivuoden. EN JAKSA.

Millon ne alkaa kasvamaan.Tais iis sillon kun teillätuli ne pallukat niin miten kauan siitä menee et ne alkaa oikeesti kasvaa?

8

1164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxxxxxxxxxx

      Olen kyllä miespuolinen eli en voi suoraan vastata tohon sun esittämään kysymykseen, mutta annanpa oman näkökulmani.

      Ajattelepa esim. joitain atleettisia naisia elikkä vaikka sm- tai mm-tason urheilijoita. Suuri osa heistä on todella seksikkäitä ja hyvännäkösiä, hyväkroppasia, vaikkeivat monesti rintoja omistakaan. Ja tuskin heitä kukaan kiusaa asiasta.

      Sit tietty vaatetus. Älä ainakaan yritä pitää sellasia paitoja ja vaatteita jotka korostaa rintojen muotoja.

      Ja sit jos jotkut isotissiset vähän rasvasemmat tytöt kiusaa sua asiasta, nii sano niille vaikka että turpa kiinni läski :)

    • Tee näin:

      Eli ensin ostat rintsikat, jotka siis on reilun kokoiset, pursotat sen täyteen silikonia, löytyy monista liikkeistä, löydät varmasti...Kun siellä on tarpeeksi silikonia niin sekoitat, ettei jää ilmareikiä ym. epätasaisuuksia.. Voit tehdä sopivat kolot nänneille ja mitä siinä nyt sitten onkin, joko tässä vaiheessa, tai silikonin kuivumisen jälkeen kovertamalla esim. veitsellä...Kun täysin kuiva ja nänneillä kolot, niin annat silikonin olla rintsikoissa, voi myös vaihtaa toisiin rintsikoihin, ja sitten vaan rintsikat silikonilla ja kaula-aukoton paita päälle ja AVOT!!! Ps. jos rintsikat eivät meinaa pysya muodossa silikonia valettaessa, niin pistä suurikokoiseen kippoon jotain ainetta, vaikka multaa, ja muotoile siten että rintsikat on sopivasti siinä päällä, ja sitten silikoni ym. sinne.

      • korjaus

            Eli ensin ostat rintsikat, jotka siis on reilun kokoiset, pursotat sen täyteen silikonia, löytyy monista liikkeistä, löydät varmasti...Kun siellä on tarpeeksi silikonia niin sekoitat, ettei jää ilmareikiä ym. epätasaisuuksia.. Voit tehdä sopivat kolot nänneille ja mitä siinä nyt sitten onkin, joko tässä vaiheessa, tai silikonin kuivumisen jälkeen kovertamalla esim. veitsellä...Kun täysin kuiva ja nänneillä kolot, niin annat silikonin olla rintsikoissa, voi myös vaihtaa toisiin rintsikoihin, ja sitten vaan rintsikat silikonilla ja kaula-aukoton paita päälle ja AVOT!!! Ps. jos rintsikat eivät meinaa pysya muodossa silikonia valettaessa, niin pistä suurikokoiseen kippoon jotain ainetta, vaikka multaa, ja muotoile siten että rintsikat on sopivasti siinä päällä, ja sitten silikoni sinne.


      • tätä

        Oon oottanu sitä vaan aiin kauan. Koulussa kiusataan aika paljon. En ole mikään hissukka. MInulla on paljon kavereita ja silleen minusta pidetään kyllä. Käytän aika tavallisia huppareita ja farkkuja. mitään ohuita neulepaitoja yms en käytä. Kiusaajia ovat ylemmillä luokilla olevat porukat.tyttöjä ja poikia. onneksi he kiusaavat silleen et vaan mun kamut tietää ja huomaa. Muut ei tiedä et mikään menee huonosto. kerranki repusta löyty lasten minni rintsikat tai sellanen toppija sit oli lappu mis sanottiin et kokeile oiskohan nhhe sopivat näihin. Sit kerran löyty sellaset todella topatut rintsikat ja sanottiin et käytä ees näitä.

        Sitten myösn jtn lasten meikki paketteja mulle on tullu. En meikkaa kouluun , koska mulla on vaaleet hiukse,mut silmät on sellaset vihree-ruskeet ja ripset tummat. ja kaikki on sanonu et oon ihan hyvän näköne tälleenkin. Kukaan kolmesta siskostani ei oo enää koulussa. Ja muutenkin yritän vaan olla huomaamatta niitä ja niiden sanomisia ja tekemisiä. Yksin ollessani yleensä vasta itken. Vaikka olisi kuumakin nyt syksyllä, oon mielellään joku pitkähihanen päällä tai just joku huivi.


    • nyt pää pystyyn!

      Rintojen koolla ei ole mitään väliä! Luulenpa, että osa kiusaamisesta johtuu siitä, että kiusaajat huomaa, että sinuun sattuu se, että kiusataan. Kannat kumpusi ylväänä ja suoristat selkäsi, niin loppuu se kiusaaminen. KAikilla rinnat vähintäänkin muovautuvat vielä tuossa vaiheessa, jos eivät enää kasvakaan. Kaikilla on tötteröt jossakin vaiheessa, älä huoli. Pienet rinnat on paremmat liikunnan kannalta ja tietynlaiset iltapuvut sopivat huomattavasti paremmin pienirintaiselle kuin utareille, varsinkin, jos ei tarvitse liivejä. Nyt päätät, että menet kouluun ylpeänä itsestäsi ja, jos joku kiusaa rintojen koosta, hymyilet ja vaikka röyhistät rintaasi ja kysyt, että oletkos kade (tytöiltä) ja pojille voi vaikka sanoa, että katsoa saa muttei koskea.

    • kouluun pää pystyssä

      Mitä väliä on sillä,mitä muut ajattelee sun rinnoista?ja et oo kehityksessä jälkee jääny,kaikki kehittyy omaa tahtia.ite kans 14v ja mm. meidän luokalla oleva tyttö on lauta,mutta taas yksi vuoden nuorempi tyttö omistaa melkoisen varustuksen,eli jokainen kehittyy omaa vauhtia!
      jos harrastat paljon liikuntaa niin ole tyytyväinen että rintasi ovat pienet,sillä ois esim. inhottavaa juosta jos rinat heiluis edessä jne.
      ja itelläni on juuri ja juuri A-kuppi ja se ei haittaa minua pätkääkään.jos et ole ujo niin tokaiset kiusaajille takaisin samalla mitalla.koulun aloitat syksyllä reippain mielin!

    • auttaa

      yritin vastata tohon sun toiseen viestiin, missä kerroit, kuinka he kiusaavat sinua, mutta siihen ei jostain syytä voinut kirjoittaa, joten vastaan tähän nyt. tuo kiusaaminenhan on todella törkeää!! en oikeastaan nyt keksi mitään keinoa, millä tuon voisi lopettaakaan. kuitenkin, yritä olla välittämättä (yritä ainakin, tiedän ettei se aina ole helppoa)kiusaajista. jokaisen rinnat kasvavat omaan tahtiin, etkä ole vielä mitenkään jäljessä. on tosiaankin törkeää sitten vielä tuolla tavalla painostaa sitä että ollaan huomattu, kuinka toisella ei ole rinnat vielä kasvaneet ja erottuu näin muista. heillä täytyy olla jotain vikaa korvien välissä. tiedätkö ketkä kiusaajasi ovat? voithan (jos kehtaat) laittaa kiusaajiesi reppuun niin isot rintaliivit kuin kaupasta löytyy ja kirjoittaa lapun "tunge utareesi näihin" :D. sinuna minä kyllä säälimätttä tekisin näin. :D:D tietenkin, eihän ole pakko, jos et viitsi. :)

    • tyttönen :)

      Kuka voi olla niin typerä että kiusaa tuollaisesta!!? Itse oon aina ollu pienirintainen, niinkuin suurin osa kavereistani, eikä se millään tavalla ole haitannut.

      Jos joku rinnoistasi jotain sanoo niin pyydä häntä pitämään huolen omista asioistaan. Toki voit ostaa hieman topatumpia rintaliivejä.

      Ihmettelen tuota kyllä, koska en ole koskaan kohdannut samanlaista...

      Minulle pallukat tuli kun olin 12 ja rinnat kasvoivat vasta kun täytin 16 ja senkin jälkeen ne ovat olleet A-kuppia.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6023
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4782
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3035
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2823
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe