Mites ne kuluneet

Katkeeko, vai alkaako hyppimään yli rattaista ennen..?

Mulla on hiinä ja hiinä, mutta aattelin ajaa kauden loppuun..

Ehjän näköset rattaat ja ketju.. mut kuulemma loppu kun ketju "kiipee"..

Katkeeminen olis paha.. hyppimiseen ehtis reagoida..
8711
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

suotta kannata alkaa vaihtelemaan.

Ajelee vaan niin kauan kunnes ne hyppää yli, tai menee poikki, ja tekee joko vasemmasta jalastasi todella mielenkiintoisen näköisen, tai pamahtaa sähköpuolen kopasta tai lohkosta läpi (kallein vaihtoehto). Tai jos oikein hyvä tuuri käy, ne vaan lähtee pyörästäsi jonnekin aika pitkälle, jolloin miinuspuolena on ainoastaan jääminen tienposkeen ilman ketjuja.

Täysin loppuunajetuilla kettingeillä on muutenkin niin riemukasta ajella, että kannattaa kyllä ilman muuta koittaa viivytellä sen vaihtamisen kanssa niin pitkään kuin ikinä vaan mahdollista.

Ja sitten kun lopulta joudut ostamaan, niin osta sitten mahdollisimman halvat, että pääset taas mahdollisimman pian ajelemaan semmoisilla venyneillä.

Äänestä
  • Elä naurata vanhaa miestä!
    Kuluneet ketjut on aina parempi kuin ei ketjuja ollenkaan. Mieti sitä.

    Äänestä

  • jäänyt tänään sarkasmivaihde päälle, kun joka ketjussa näkyy viisastelevan muka näsäviisailla heitoillaan. Luulis tällaisena päivänä muutakin hommaa olevan. Esim rikkaruohojen nyppiminen taikka halonhakkuu.

    Äänestä

  • lienee kirjoitti:

    jäänyt tänään sarkasmivaihde päälle, kun joka ketjussa näkyy viisastelevan muka näsäviisailla heitoillaan. Luulis tällaisena päivänä muutakin hommaa olevan. Esim rikkaruohojen nyppiminen taikka halonhakkuu.

    Turoa, koska hänen mainitsemat riskit ovat täysin todellisia riskejä. Tuntuu todella typerältä että että kuluneen ketjun ja rattaiden vaihtamisessa viivytellään.

    Pelkän ketjun vaihtaminen ei ole järkevää, koska kuluneet rattaat kuluttavat ketjun nopeasti ja sama juttu toisin päin.

    Minä olen huoltojen suhteen tiukka, aina kun ostan käytettyä pyörää niin vaadin että pyörästä on pidetty huolta ja huoltotyöt tehty. Jos huomaan että esim. ketjusta ei ole huolehdittu niin tulee heti ensimmäisenä ajatus että eipä muitakaan huoltoja ole tehty, jolloin jätän pyörän ostamatta siltä henkilöltä joka on jättänyt huollot väliin.

    Äänestä

Ketjujen hinnat kuulemma on laskussa.
Jos vielä ensikauden sitkuttelet, niin voit saada jopa 30€ alennusta hyllytavarasta.
Jos näyttää, ettei ne rattaat riitä sinne asti, niin voithan hitsata niihin hampaiden kärkiin sellaiset knöölit ja taas mentiin.

Äänestä
  • Osta Bemari niin ei tarvi ketjujen kanssa pelata. Senkun ajaa vaan... vai oletko nähnyt ketään tien varressa kardaani kourassa.

    Äänestä

  • BMWee kirjoitti:

    Osta Bemari niin ei tarvi ketjujen kanssa pelata. Senkun ajaa vaan... vai oletko nähnyt ketään tien varressa kardaani kourassa.

    ja kyseessä oli juuri mainitsemasi merkki.

    Eipä se kartaanisysteemikään ole ikuinen ja vaatii myös huoltoa ja joskus korjausta ja osien vaihtoa. Ja silloin ei puhutakaan mistään sadan euron kustannuksesta niinkuin ketjujen yhteydessä.

    Äänestä

  • nähnyt  kirjoitti:

    ja kyseessä oli juuri mainitsemasi merkki.

    Eipä se kartaanisysteemikään ole ikuinen ja vaatii myös huoltoa ja joskus korjausta ja osien vaihtoa. Ja silloin ei puhutakaan mistään sadan euron kustannuksesta niinkuin ketjujen yhteydessä.

    vaikka esim. Bemun uudet huoltovapaat kardaanit onkin hemmetin hyviä, ei nekään ole ikuisia, ja kardaanin remppa on monesti kallis juttu, aika monta ketjurataspakettia kustantaa jo semmoisella.

    Ketjun kanssa äkseeraaminen on tietty ärsyttävää ja aikaavievää, mutta nykyiset laadukkaat ja lujuusluokaltaan oikein mitoitetut ketjut, kuten DID ja RK, kestää huollosta, pyörämallista ja ajotavasta riippuen jopa 40-50 tonnia, jollain automaattirasvareilla vielä enemmän. Ja jos kardaanilla pääsee 100tkm ongelmitta, olisin tyytyväinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ketjut...? kirjoitti:

Katkeeko, vai alkaako hyppimään yli rattaista ennen..?

Mulla on hiinä ja hiinä, mutta aattelin ajaa kauden loppuun..

Ehjän näköset rattaat ja ketju.. mut kuulemma loppu kun ketju "kiipee"..

Katkeeminen olis paha.. hyppimiseen ehtis reagoida..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu