Juu. työpaikallani on vm. -98 sk 160 koppelo. siinä on ruvennu ilmenemään lämpöjen kanssa ongelmia kuumina päivinä. vähän aikaan (n.puol tuntia-tunti) kaivaa ni lämmöt pykälä vaille tapissa. termari on vaihettu ja uudet nesteet mutta ei oo auttanu.siinähän on cummins:n 100 heppanen nelos diesel. että oisko kellään samaisia ongelmia taikka kokemuksia mahdollisista vioista mikä lämpenemistä aiheuttaa.?
Kobelcon lämpö ongelmat!?
6
2076
Vastaukset
- toinen koppelo
putsaa jäähdytin ja pese moottori ulkopuolelta.
- kuriin
Pese myös se jäähdytin pienellä paineella. Ensin tietenki ruiskuta liuotinta niin lähtee se paska irti mikä ei paine ilmalla lähe! Itse pesen aina keväällä ja syksyllä.
- Kaapelin katkoja
Viallinen lämpötila-anturikin saattaa olla kyseessä.
Moottorin sammuttaminen heti kaivutyön jälkeen nostaa lämmöt varmasti tappiin. Parin minutin tyhjäkäynti laskee lämmön.
Jäähdyttäjän edessä olevan verkon on myös oltava puhdas.- ainakin
välillä heittää öljyn lämmöt punaselle ja sen jälkeen rupee tippuumaan pykälä pykälältä normaalille, arvelin että pitäs itekin vaihtaa tuo lämpöanturi, eikös se oo tuossa pumpun imuputkessa?
- Renki
joo kyllä ne saatiin kuriin ihan pesemällä kone ja syyläri huolellisesti... eihän sitä konetta kannatakkaan sammuttaa ennenkuin lämpö on laskenut normaaliksi. ja ei turbokaan tykkää oikeen hyvää jos ei käytä konetta vähän aikaan tyhjä käynnillä ennen kuin sammuttaa! mutta kiitos vihjeestä!
- Kaapelin katkoja
Renki kirjoitti:
joo kyllä ne saatiin kuriin ihan pesemällä kone ja syyläri huolellisesti... eihän sitä konetta kannatakkaan sammuttaa ennenkuin lämpö on laskenut normaaliksi. ja ei turbokaan tykkää oikeen hyvää jos ei käytä konetta vähän aikaan tyhjä käynnillä ennen kuin sammuttaa! mutta kiitos vihjeestä!
Hyvä että tuli kuntoon.
Onkos tuossa koneessa se ritiläverkko jäähdytinkennojen välissä, kuten sk250 kobelcossa? Verkko nousee yläkautta pois.
On vielä pakko mainita, että Konekeskolla syylarin hinta on 4000 euroa! Kennotus maksoi jäähdytinkorjaamolla 1500. Ja korjaamon ukko sanoi että tekee mallin mukaan kaksi täysin uutta neljällä tonnilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16012256
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525436Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454600Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1353653Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392758Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071656Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3631611Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1021516Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361461