Minulla kun on edelleen Samsungin putkinäyttä niin on aika hommata uusi, ja nyt tahdon tietää mikä ja millainen, en ole oikein perissä näistä litteitä näytöistä. TFT vai LCD näyttö vaiko jokin muu. Hinnaltaan kuitenkin alle 500€ ja pitäisi pystyä pelaamaan eli vaste ajat mahd hyvät.
Ajatuksena olisi kakkos töllöksi tämä näyttö ja samalla tietokoneen monitoriksi, joten tv toiminta on oltava ja koneelle sitten liitin.
Mitä eroa on tft ja lcd näytöillä, kummat paremmat?
Entä dvi: mitä sillä tekee mihin käytetään?
Näytössä oltava mahdollisimman terävä kuva tuohon hintaan. Antakaa jotain vinkkejä et millainen kandee ostaa, hyvällä hintalaatu suhteella teitty.
Uutta näyttöä
4
491
Vastaukset
- 22"-24" tuuman..
laajakuva näyttö ja sen kaveriksi usb-digiboksi.
Onhan noita näyttö/telkku yhitelmiä tuohon hintaan mutta pikaisesti vilkaistuna kaikissa taitaa olla analogi-viritin.
Tossa http://www4.gnt.fi/scripts/DBMNet.dll?TuoteTiedotST?TUOTEKOODI=LS22CRASB/EDC&V=3&ID=5055154&HINTA=475&LANG=0& on kylläkin scart ja muitakin hyödyllisiä liitäntöjä kuten hdmi ja s-video, joten siihen saa ympattyä ulkoisen digi-boxin. Tft ja lcd tarkoittaa suurinpiirtein samaa.
Dvi on tapa liittää näyttö näytön ohajaimeen ja sellainen jos löytyy n-ohajimesta niin tottakai sitä kannattaa käyttää.- näytöltä
Mutta hintaa hieman liikaa, kun nyt tuli ylimääräistä menoa niin hinnasta täytyy tinkiä alle 400 euroon.
- on tärkeä
näytöltä kirjoitti:
Mutta hintaa hieman liikaa, kun nyt tuli ylimääräistä menoa niin hinnasta täytyy tinkiä alle 400 euroon.
pointti, suosittelen Acer AL2216WSD-laajakuvanäyttöä (22"). Sen pienempi (20") versio voitti juuri MikroPC:n vertailun, vieläpä versiolla, josta puuttui DVI-liitäntä. Tuossa WSD-versiossa se on. Peli- ym sopivuudesta kannattaa tuosta ym. testeistä tutkia. MikroBitissäkin oli tänä vuonna vertailu 22" näytöistä.
Tuo 22" Acer maksaa Verkkokauppacomissa n.245e, kun esim Samsung 225BW maksaa n.330e ja 226BW n.400e. - edelliseen
on tärkeä kirjoitti:
pointti, suosittelen Acer AL2216WSD-laajakuvanäyttöä (22"). Sen pienempi (20") versio voitti juuri MikroPC:n vertailun, vieläpä versiolla, josta puuttui DVI-liitäntä. Tuossa WSD-versiossa se on. Peli- ym sopivuudesta kannattaa tuosta ym. testeistä tutkia. MikroBitissäkin oli tänä vuonna vertailu 22" näytöistä.
Tuo 22" Acer maksaa Verkkokauppacomissa n.245e, kun esim Samsung 225BW maksaa n.330e ja 226BW n.400e.Mitään erityisempää TV-ominaisuutta tuossa ei ole. USB-digiviritin tietokoneeseen tai VGA-yhteensopiva digiviritin (Artecin joku malli) tarvitaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",165028Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1433675Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/912266- 1351947
Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421913Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee471836Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171590- 1381435
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551236Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641175