Elämän metsät.
Täynnä kärsimysten kuusia,
vihan mäntyjä,
surun koivuja,
pelon katajia.
Sairaita keloja.
Elämän metsät,
Täynnä kylmää tuulta,
onnellisuus piilossa.
Kauneus ei katso peilikuvaansa hetteestä.
Rakkaus syö haaskalta.
Elämän metsät.
2
200
Vastaukset
- Tuomi Ranta
Aamu alkoi hienosti, kun sain lukea Kössin uuden runon.Runosi ovat sellaisia, että "kolahtavat" minuun. Runosi puhuttelevat niin, että nousee pintaan tunteita, muistoja ja toisaalta näen maisemia, kuin katsoisin taulua.
Sinulla Kössi-eno, on kirjoitushetkellä varmaan ollut alakuloinen olotila. Varsinkin kaksi viimeistä riviä ovat sydäntä raastavia.
Toivottavasti tämä päivä näyttää iloisia maisemia.
Tulehan käymääm
www.tuomiranta.net - qazy
näyttävi siltä, miten katsoo..ei ole oikeaa kulmaa..löytyvi itsestä..ei kaikki pimeää..ei synkkää.. paljon paljon kaunista.. metssissä..mietihän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855