putken numeroiden merkitys??

uusi15

Anteeksi tyhmä kysymykseni, mutta en ole jotenkin hahmoittanut mitä ne objektiivien numeroinnit käytännössä tarkoittaa? Esim tuo 55-200? Olen nuori, mutta alkanut kiinnostumaan valokuvauksesta, joten olisin kiitollinen, jos joku vaivautuisi selittämään asian yksinkertaisesti. Kiitos!

4

698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vannapii

      tarkoittaa objektiivin polttoväliä.
      Pienempi numero 55 tarkoittaa "laajakuvapäätä"
      ja isompi numero 200 telepäätä.
      Tosin 55 ei ole laajakulma vaan ns normaali linssi eli toi on "normaali-tele" zoomi
      Kun isompi numero jaetaan pienemmällä saadaan objektiivin ns zoomikerroin eli tuo on 200/55= 3.6 x zoomi.
      Karkeasti ottaen noi luokitukset menee about
      alle 10 on "kalansilma"
      10-40 on laajakulma
      40-70 on normaali
      yli 70 on tele.
      Nuo termit kuvaavat hyvin mihin tarkoitukseen ne ovat sopivia. Kalansilmä sopii erikoisefektikuvaukseen jossa kuvan keskusta on pullistunut. Laajakulma sopii laajoihin maisemakuvauksin. Normaali vastaa suunnilleen ihmissilmän kuvakulmaa eli sillä voi tallentaa näkymät sillain kuin ne paikalla ollessaan näkee. Telellä taas kuvataan kaukana olevia kohteita eli tele tuo kohteen lähemmäksi katsojaa.

      Objektiivin toinen tärkeä numeroarvo on esim tuossa objektiivissa 4.5-5.6 joka kertoo suurimman aukon arvon laajakulma- ja telepäässä eli ns valovoiman. Mitä pienemmät nuo numerot ovat sitä valovoimaisempi objektiivi on. Valovoima on hyödyllinen mutta kallis ominaisuus. Hämärä kun tulee niin valo loppuu aika nopeasti valokuvaustarpeisiin. Silloin valovoimainen objektiivi on parempi. Objektiiveissa on yleensä laajakulmapäässä parempi valovoima kuin telepäässä. Jos valovoima on zoomissa sama koko polttovälillä on k.o. objektiivi silloin myös kalliimpi.(ja parempikin)

      • sanonpa nyt vielä pari sana...

        Itse asiassa kalansilmä kaiketi tarkoittaa sellaista laajakulmaobjektiivia, jota ei ole rakennettu suoristamaan linjoja. Polttoväli on useimmin kyllä lähellä kymmentä, mutta ei mitenkään vakio tai ainakaan välttämättä alle 10.

        Tele ei tuo kohdetta lähemmäksi katsojaa. Sadan metrin päässä oleva lokki on edelleen sadan metrin päässä. Polttoväliä muuttamalla vaikutetaan kuvakulmaan. Teleobjektiivissa kuvakulma on normaalia kapeampi.

        Muita objektiivin TÄRKEITÄ ominaisuuksia, joille ei pakkauksessa ilmoiteta numeroa ovat piirto-ominaisuudet ja väreihin liittyvät ominaisuudet. Pelkästään pakkauksen 'numeroita' eivätkä esim. vertailuja lukevat ostajat ovat markkinointimiehen unelma. Paskat haaleista väreistä tai ronskista tynnyrivääristymästä kunhan saadaan 2.8 zoomi aikaan niin menee kuin häkä.

        (markkinointimies ja hänen kauppaamansa tuote ovat täysin hypoteettisia hahmoja rinnakkaistodellisuudessamme)


    • wanha konsti parempi

      Kirjastoista tapaa löytyä opuksia, esim. Hedgecoen Valokuvaajan suuri tietokirja, joissa nämä millit ja moni muukin asia on selitetty mallikuvien kanssa. Pelkän tekstin voimalla menee turhan työlääksi...

      Eikä tässä vaiheessa yhtään haittaa, vaikka kirja olisi kirjoitettu vuosikymmen tai kaksi sitten - ihan samalla lailla ne digikameroidenkin objektiivit pelaavat. Digiajan erikoismetkut on varsin helppo oppia sitten, kun on nuo perusteet hallussa.

    • jenna27

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5000
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1570
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1129
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1063
    5. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      987
    6. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      75
      950
    7. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      8
      947
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      852
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      56
      751
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      713
    Aihe