uusi

aloittaja

Heippa! Eipä onnista meitäkään lapsen kanssa joten sain gynegologiltani numeron lapsettomuusklinikalle. Miten homma toimii, mitä tehdään ensimmäisellä kerralla? Miten siitä edetään? Tekemällä testejä vai miten? Olisin todella iloinen ja vähemmän jännittynyt/pelkäävä jos kertoisitte kokemuksianne? Kiitos kovasti!

2

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • **toivo**

      Ensimmäisellä käynnillä mulle tehtiin munatorvenaukiolotutkimus, ekaks ois tehty vaan ultra, mut kun kierto oli otollisessa vaiheessa saatiin toikin tehtyä samalla. Mies oli käynyt tätä ennen antamassa siemennestenäytteen. Sen jälkeen otettiin molemmista pakolliset verikokeet hiv jne. Sitten sain lähetteen erilaisiin verikokeisiin, kilpirauhashormonin, keltarauhashormonin jne. En muista kaikkee enää, joku voi tarkentaa. Ja kaikkien tarvittavien testien ja tutkimusten jälkeen aloitettiin hoidot. Tässä aika lyhyesti.

    • Kattus

      Aika lailla saman kaavan mukaan kuin edelliselläkin postaajalla... Tässä jotain muistikuvia parin kuukauden takaa :)

      Ensin mies kävi antamassa siemennestenäytteen. Kotiin tuli täytettäväksi esitietolomakkeet, joissa kyseltiin kaikki perustiedoista lähtien elämäntapoihin ym. ja ensimmäisellä tapaamisella käytiin lähinnä keskustelemassa noiden lomakkeiden pohjalta, ja muutenkin siitä, miten itse haluamme hoitojen suhteen edetä.

      Ensitapaaminen sattui kierron kannalta hankalasti toiselle vuotopäivälle, joten varsinaiset ensimmäiset tutkimukset sovittiin seuraavalle tapaamiskerralle, joka ajoitettiin suunnilleen oletettavan ovulaation aikoihin. Ensimmäiseksi päätettiin tehdä munajohdinten aukiolon tutkimus, ihan jo senkin takia, että tilastot ovat osoittaneet sen jopa toimivan lapsettomuuden hoitomuotona, silloinkin kun munajohtimissa ei tukoksia havaita. Ajoitus ovulaation lähelle johtui käsittääkseni juuri tästä tutkimuksesta. Samalla sitten suoritettiin myös ultra, jonka voi tehdä kiertopäivästä riippumatta.

      Ohjeistuksena tutkimusta varten oli yhdyntäkielto sen kierron ajalta tutkimukseen asti. Tämä siitä syystä, että jos sattuisikin niin, että tutkimuksen aikaan olisi hedelmöittynyt munasolu liikenteessä, niin tutkimuksen seurauksena se todennäköisesti päätyisi ihan väärään paikkaan. Lisäksi kehoitettiin ottamaan kuukautiskipuihin käytettävä määrä buranaa (tai muuta kipulääkettä) tuntia ennen tutkimusta mahdollisia kiputuntemuksia varten.

      Itse tutkimus oli minulle lähes kivuton. Munajohdinten aukiolo tarkistettiin ensin ruiskuttamalla nestettä niihin, ja tarkkailemalla samalla ultrasta. Kummallakin puolella nesteen virtaus näkyi parin yrityksen jälkeen selvästi, joten johdinten voitiin todeta olevan auki. Toisessa vaiheessa tutkittiin ultralla (molemmat sisäisesti siis) munasarjoja, jotka nekin todettiin terveiksi. Vasen munasarja oli sen verran paksusuolen alla, että ultraaminen tuntui heikkona kuukautiskipujen tapaisena tunteena, joka välillä säteili vähän reiteenkin päin. Kipuun auttoi lääkärin neuvojen mukaisesti alavatsan painaminen aina tietystä kohtaa. Eivätkä ne kivut painelemattakaan missään vaiheessa menneet lähellekään sietokynnystä.

      Tutkimusten jälkeen sain lähetteen verikokeisiin. Ohjeina oli tietty päivä, jolloin kokeissa tuli käydä, yhdyntäkielto edelliselle päivälle, ja neljän tunnin hereilläolo ennen verinäytteen ottoa. En muista tarkkaan, mitkä kolme hormoniarvoa niillä verikokeilla otettiin, mutta käsittääkseni niillä tarkistettiin, että ovulaatio todellakin tapahtuu. Lisäksi tutkittiin, ettei kilpirauhasen toiminnassa ole häikkää (vajaatoiminta voi aiheuttaa lapsettomuutta).

      Meille tuli diagnoosiksi (ainakin toistaiseksi) selittämätön lapsettomuus. Päätettiin aloittaa hoidot insseillä ja siirtyä sitten ensi vuoden puolella tarvittaessa järeämpiin keinoihin. Ensimmäinen inssi oli tänään, ja nyt sitten jännätään seuraavat 2 viikkoa :)

      Ihan hyvät kokemukset on siis tähän asti kaikista hoidoista (Väestöliiton asiakkaita muuten olemme). Aina on turhaan jännittänyt jokaista hoitokertaa.

      Joten eikun rohkeasti vaan, ei tarvitse pelätä, ja onnea matkaan! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6013
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4782
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3035
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2823
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      960
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe