Jouduin muutama vuosi sitten juoppoputkaan.Ennen poliisilaitokselta lähtöä minulta otettiin sormenjäljet.Minua ei siis syytetty,eikä epäilty rikoksesta.
Mistä voisin nyt tiedustella onko sormenjäljet laittomasti laitettu rekisteriin,ja miksi ne ylipäätänsä on otettu?
Mistä voisin nyt tiedustella onko sormenjäljet laittomasti laitettu rekisteriin,ja miksi ne ylipäätänsä on otettu?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Luulet olevasi tärkeämpi kuin mitä olet..
Ei juokaleisiin haaskata aikaa ja vaivaa...
Eli yrität sanoa mitä ?
nääs
piste
on normaalia toimintaa että juoppokoppiin otettu henkilö rekisteröidään ilman rikosepäilyä??????
Taitaa olla pahemman kerran hunningolla laintuntemus. Kirjoittaja ei liene poliisia nähnytkään...
Hyvää argumentointia:asia on näin ja sillä selvä..
Mitä syytä sinulla on väittää,että ihmisoikeuksiani voidaan rikkoa?
Sormenjäljet ja henkilötuntomerkit tallennetaan poliisin tuntomerkkirekisteriin. Rekisteröidyllä on oikeus tarkistaa, mitä häntä itseään koskevia tietoja rekisterissä on.
Voit mennä lähimmällä poliisiasemalle ja ilmoittaa, että haluat tarkistaa omat tietosi. Varaudu todistamaan henkilöllisyytesi. Tietojen tarkistusta varten on olemassa oma lomake, jonka poliisi voi tulostaa Kameleon-lomakejärjestelmästä.
Tietojen tarkastus on maksutonta, kunhan tarkusoikeutta käyttää enintään kerran vuodessa. Tarkastuksessa ilmenee, onko sinun tietoja rekisterissä ja millä perusteella sinut on rekisteröity.
Missä maakunnassa sinulta otettiin henkilötuntomerkit?
Näin tietysti.
Melko varmaa, että ketjun aloittaja valehtelee, koska sormenjälkilomakkeeseen kirjoitetaan aina rikoksen nimi, mistä rekisteröidään, rekisteröijän, sekä rekisteröidyn nimet.
Jokainen poliisi toki tietää, että pelkkä juopumus ei ole rikos, eikä sen vuoksi voi rekisteröidä. (samaa, jos ostaisi kaupasta litran maitoa jonka poliisi väittäisi olevan rikos)
Tietysti voihan olla, että rekisteröijä ei ole ollutkaan poliisi, vaan poliisivankilan vartija, jolle on sattunut virhe.
Jos näin on, niin poliisin piikkiin tietysti sekin menee.
Tiedätkö,aivan erityisesti ottaa päähän viittauksesi,että olen valehtelija.Tämä siitä syystä,että en harrasta valehtelua,en edes niitä valkoisia valheita..
Vastasin epäilyyn jo toisella osastolla:
Kyllä pitää paikkansa.En hae täältä sympatiaa tai edes lainopillista neuvoa,ainoastaan suuntaa mistäpäin hakea asiaan korjausta ja selitystä.
Olen aivan varma,ettei asiaan liity rikosta,epäilystä taas olisin varmasti näiden vuosien aikana jo kuullut.
Olisiko muuten tietoa,että näkyvätkö tallennetut sormenjäljet- ja vastaavat henkilötietorekisteristä?
"Sormenjäljet ja henkilötuntomerkit tallennetaan poliisin tuntomerkkirekisteriin. "
"..tietoja rekisterissä ja millä perusteella sinut on rekisteröity. "
Tuota hainkin.Kiitos vastauksesta!
Sormenjäljet otetaan tarkoitusta varten kehitetyllä laitteella tai sormenjälkimusteella lomakkeelle, josta ne luetaan tietokoneella pidettävään rekisteriin.
Poliisi poistaa mielellään kaikki tietosi, mikäli rekisteröintiin ei ole ollut edellytyksiä. Samalla asiaa pahoiteltaneen sinulle.
Kun tiedot poistetaan, poistetaan tiedot sekä rekisteristä tietokoneelta että lomakkeelta. Lomake ja sinusta otetut valokuvat voidaan palauttaa sinulle, ellei kyseessä ole digikuva.
Vaivattomimmin voit edetä ottamalla yhteyttä siihen poliisipiiriin, jossa sinut on rekisteröity. Asioi mieluiten henkilökohtaisesti. Vaadi saada tarkastaa tietosi.
Kerro täällä palstalla, miten kävi. Kerro myös heti, missä päin maata sinut rekisteröitiin? Itä-Suomessa vai Länsi-Suomessa?