Paineilmaa

Onko kukaan itse rakentanut paineilmakompressoria? Lähinnä kiinnostaa, mistä saa ostettua valmiita pumppuja? Pumppua pyörittämään löytyy moottori ja säiliö on ok.
2483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Moni noita entisaikaan värkkäsi, jopa auton moottoreista. Vaan eipä taida moinen nykyään oikein kannattaa, sillä harrastelukäyttöön riittävän pikkukompuran saa alle satasella, eikä isommatkaan maksa maltaita.

Vaan jos on mielenkiintoa rakennella, niin mm. Biltemasta löytyy kompressorilohkoja, mallista riippuen hintaa on 165-299 €..

Äänestä
  • Isäukko värkkäsi muinoin itse kompuran.
    Säiliöksi vanha asetyleenipullo josta ensin veti rälläkällä pohjan pois. Pullo oli luonnollisesti ollut ilman venttiiliä pidemmän aikaa jotta oli varmasti tyhjentynyt.
    Pohjan poisto siksi että asetyleenipullo on täynnä jotain mömmöä johon kaasu sitoutuu tms.
    Äijä kaivoi lapiolla mömmöt pois ja hitsasi pohjan takaisin paikoilleen.

    Itse kompuraksi laittoi vanhan jääkaapin kompressorin.
    Ilmantuotto ei päätä huimaa mutta käyntiääni oli hiljainen ja painettakin värkki kehitti 8 baria.


    Poikavuosina näin myös faijan kaverilla, jolla oli autokorjaamo, itse tehdyn kompuran.
    Kapistus oli väsätty kuplavolkkarin moottorista jota pyöritti saatanan iso kolmivaihemoottori ja härveli piti käydessään ihan helvetinmoista mekkalaa.


    Ihan turvallisuuden vuoksi kompura kannattaa hankkia valmiina pakettina kaupasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pihaus kirjoitti:

Onko kukaan itse rakentanut paineilmakompressoria? Lähinnä kiinnostaa, mistä saa ostettua valmiita pumppuja? Pumppua pyörittämään löytyy moottori ja säiliö on ok.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu