Joulu-07

SantaClaus

Onko ketään lähdössä jouluksi Mauritiukselle? Kauhistuttavan pitkän menomatkan kokeneilta tiedustelisin, kuinka se via Tukholma reitti toimii, meinaan vaan, notta onko paljon odottelua Tukholmassa ym.??

6

2238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja pari-kolme

      olutta ehtii käymään läpi

      • kautta just viikko sit

        Odotteluaika oli 4 tuntia, mikä meni kyllä nopeesti, kun kaikki lähtöselvitykset ja turvatarkastukset oli käyty läpi. Kannattaa kävellä paljon, kun koneessa saa sitten istua lähes 12 tuntia putkeen :/

        Joulu taitaa olla kuuminta ja sateisinta aikaa. Syys-marraskuu parasta aikaa matkustaa.


      • Meteorologi
        kautta just viikko sit kirjoitti:

        Odotteluaika oli 4 tuntia, mikä meni kyllä nopeesti, kun kaikki lähtöselvitykset ja turvatarkastukset oli käyty läpi. Kannattaa kävellä paljon, kun koneessa saa sitten istua lähes 12 tuntia putkeen :/

        Joulu taitaa olla kuuminta ja sateisinta aikaa. Syys-marraskuu parasta aikaa matkustaa.

        Ei ilmeisesti ole kirjoittajalla kovinkaan paljoa tietoa Mauritiuksen ilmastosta. Mauritiuksen vuotuisten sadepäivien määrä vaihtelee alueittankin suuresti, vaikka kyseessä onkin pieni saarivaltio. Joulukuu ei ole sateisin kuukausi Mauritiuksella, alueesta riippuen joulukuu noudattelee keskimääräisesti kultaista keskitietä eli noin kuutena päivänä kuukaudessa sataa ja silloinkin 15-60 min kerralaan.


    • Nimetön

      Menimme Tukholman kautta ja siellä odottelua oli noin 1- 1,5h, mutta aika meni suhteellisen nopeasti. Toinen pysähdys oli Al Ainissa,jossa odottelimme myös n. 1h. Toisaalta nuo välilaskut katkaisivat kummatkin lennot noin 6h mittaisiksi, joten ei lentomatka nyt niin kamalan pitältä tuntunut, varsinkin jos mukana on esim. mielenkiintoinen kirja luettavana. Paluumatkalla pysähdyimme vain Al Ainiin, jonne lento Mauritiukselta kesti n. 6h ja sitten Al Ainista Helsinkiin toiset 6h.

      • lomailija

        Poistutaanko koneesta Tukholmassa ja Al Ainissa, vai joutuuko odottelemaan koneessa?


      • Nimetön
        lomailija kirjoitti:

        Poistutaanko koneesta Tukholmassa ja Al Ainissa, vai joutuuko odottelemaan koneessa?

        Nousimme koneesta sekä Tukholmassa, että myös Al Ainissa ja kummassakin tapauksessa piti ottaa kaikki käsimatkatavarat matkaan mukaan ja sen jälkeen jouduttiin läpivalaisuun. Tukholmassa odoteltiin n. 1- 1,5h ja Al Ainissa max. 1h.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe