Olen aikeissa lähteä syksyllä Irlantiin. Kohtuuhintaisia lentoja löytyy eikä hostellienkaan hinnat ole pahoja. Mutta millainen hintataso siellä muuten on? Onko halvempaa vai kalliimpaa kuin Suomessa?
Vastaukset 5
- jepjj
Hintataso on korkeampi kuin suomessa, voisi pyoristaa, etta kaikki on 30 % kalliimpaa kuin suomessa. Varsinkin asuminen. Hyvalla tuurilla saat neljalla sadalla eurolla huoneen jostain huoneistosta jossa asuu muita.
- kolmekyt
ai mitenniin 30%? saman hintaistahan täällä on, merkkivaatteita saa tkmaxxista halvalla, subway on halvmepi, julkinen on halvempi. asunnot ovat tietty kalliita mutta matkailustahan tässä oli kyse?
älä vertaa londista sittariin, vertaa vaikka ärrään. tai vertaa sitten dunnesia/tescoa sittariin.
- ...............
Suunnilleen samantasoisia tuntui mielestäni olevan elintarvikkeiden ja kulutustuotteiden hinnat. Julkinen liikennekään ei ollut pahan hintaista meikäläiseen verrattuna.
Aiemmin kesällähän julkaistiin jokin tutkimus matkailijoille kalleimmista maista. Irlanti oli aika korkealla, MUTTA Suomi oli kuitenkin pari pykälää sitäkin edellä.
Edelliselle kommentoijan mainitsemiin asuntojen hintoihin en ota kantaa kun en ole tarvinnut. Mutta eivät ne tässä taida ollakaan oleellisia kun matkailijan näkökulmasta oli puhe?- ...............
Niin siis jäi ekasta lauseesta pois että suunnilleen samaa luokkaa _Suomen vastaaviin verrattuna_. Ettei tule epäselvyyttä.
- Mene silti
Kyllä voi sanoa, että Suomen hinnoissa, jokunen tuote/palvelu jopa pikkuisen edullisempaa kuin meillä. Mutta kun ajattelee millä asenteella palvelu useimmiten - siis huom. useimmiten - annetaan, siinä kisassa kotimaan kollegat eivät pääse edes pronssille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3751519Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä2519792 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk78860Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma28815- 54803
- 40779
Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa69727- 57722
- 65716
- 59715