Tele trendi?

YrjöJurri

Näyttää siltä, että iso osa uusista järkkärin hankkijoista on kiinnostunut vain pitkistä putkista. Vaikka otetaan croppi mukaan tele-zoomilla on päästävä ainakin 300mm? No toki jokainen voi ostaa mitä huvittaa ja ”perse kestää”. Jos tarkoitus on ottaa kuvia joissa on sisältöä, tiloja jopa ihmisiä ne voi ottaa ihan vierestä jalka-zoomilla.

Roikuin aikanaan noiden lehtikuvaajien kanssa samoissa pippaloissa. Jos otetaan urheilukuvaus pois, se yleinen lasi oli jonkinlainen laajakulma. Kuvakulma noin 70..90 astetta, kohtuullinen valovoima, hyvä kontrasti ja piirto se on siinä. Tällä saa kuvia niin häistä, ristiäisistä kuin myös hautajaisista, kuviin tulee sisältö jopa tramatiikkaa. Kuvasin kaikenlaisia kokouksia, avajaisia, juhlia tai jotain muuta uutisaineistoa lähes aina laajakulmalla.

Eli jos otetaan hyvä satsi siihen riittää laadukas laajakulma-zoomi , sen kaveriksi F2,8/70~150mm kiinteä macro, se on siinä.

12

1459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja pitkäaikainen....

      Trendi siitä on tullut vain siitä syystä, että pidempiä putkia alkaa saada kohtuulliseen hintaan.

      Aiemmin ne on jääneet monilla vain päiväuniin.

      Putket tarpeen mukaan, kyllä häissä, ristiäisissä jne tietysti riittää lyhyempikin lasi.

      Makuasia on, mikä on "sisältöä".

      Itse pyri niukkaan ilmaisuun, kaikki turha on saatava rajattua pois.

      300mm croppirungossa tuntuu vielä liian lyhyeltä, pitäisi hankkia jatke...

    • gorp

      Osittain jonkinnäköisen "buumin" voi selittää monen siirtyminen näistä hyperzoomipokkareista järkkäreihin, ilman että menettäisi tuota pitkää polttoväliä. Yleensä siinä sitten kauppamies ehdottaa sitä telezoomia kitin kaveriksi.

      Se on sitten eri asia, mitä kukin tarvitsee, ja mitä tykkää kuvata. Mainitsimiesi uutis- ja tapahtumakuvauksen lisäksi on aika paljon muutakin kuvausaiheita. Näihin ei välttämättä laajakuvazoomi tai macro riitä.

      Ja yleensä vielä nuo 50-200 tms. perustelezoomit ovat huomattavasti halvempia kuin laadukkaat laajakuvazoomit.

    • aloittelijat aina millien p...

      Niin että mitä uutta tässä oli olevinaan? Onhan järkkäreitä iät ajat myyty nimenomaan pitkillä putkilla, tyypillisesti 35-70 100-300 ja myöhemmin 28-80 ja 70-300, höystettyinä.

      Kunnon laajakulmia, joista monelle voisi olla enemmän iloa kuin pimeästä telezoomista, en muista koskaan kiteissä tarjotun, vaikka ennen digiaikaa ei jollain 100-300/4,5-5,6 tuubilla paljoa tarvinnut kuvailla muualla kuin auringonpaisteessa ellei sattumoisin ollut kamerassa ISO 800 filmiä ladattuna tai jalusta mukana.

      Eikä filmipokkarit olleet yhtään sen kummempia. Alle 35 mm laajakulma oli todellinen harvinaisuus, mutta jotain 140 mm teleä löytyi pilvin pimein (paino sanalla pimein, kun valovoimat olivat pahimmillaan f/13 pintaan).

    • Hoo Koo

      Mulla on pisinpolttovälisin putki tällä hetkellä 85/1.8. eikä laajakantissakaan löydy kuin 17 milliä.

      Kovasti niillä pärjäillään. Jos löytyis yksi hyvä zoomoptiikka sille välille, niin ei tarttis kuin se. Järkkäristä ei kuitenkaan voisi luopua.

      Tosin yks keikka piti tehdä niin lainasin 70-200 millisen joka riitti hyvinkin siihen tarkoitukseen, mutta senkoommin en olisi sitä tarvinnut.

    • Laiskaksi

      Ja taitamattomaksi.
      Kuvaus pitää pystyä tekemään nojatuolista, oli kohde mikä tahansa.
      Vielä 20-30 vuotta sitten ei luontokuvaajillakaan yleensä ollut 300-400 milliä pidempiä linssejä, mutta nyt joka nöösillä on vähintään 450 millinen, kun croppi otetaan huomioon.

      • jfkdlsjaklfklsdfd

        Olen huomannut samaa. Kun on kerran kallis järkkäri niin sillä pitäisi pystyä ottamaan kuva mistä tahansa kohteesta miltä tahansa etäisyydeltä missä tahansa valaistuksessa. Jos ei pysty niin paskahan se on.
        "Kuvaan koiraani kun se juoksee (synkässä) metsässä, joten yli 300 mm (f/6?) polttovälille olisi todella tarvetta"

        Mutta juu. Kyllä ne sitten oppii kun (tai siis... jos) ovat sen kameran kanssa opetelleet valokuvausta . Ehkä siinä vaiheessa tulee linssin vaihto eteen, mutta mitäpä siitä. Aika moni on sellainen, ettei voi oppia valokuvaamaan ilman kameraa.


    • jenna27

      Eikö ole pääasia, että ihmiset ovat innostuneet valokuvauksesta. Varmasti alkuun monen mielestä on houkuttelevaa ostaa pitkä putki, ehkä kenties sitä on myös kiva näytellä kavereille... tiedä siitä, mutta jos se jonkun saa tosissaan innostumaan valokuvauksesta niin hyvähän se vaan on. Jokaisen pitää varmasti oman kokemuksen kautta löytää se oikea optiikka juuri itselleen.

      • YrjöJurri

        Tuo pitää paikkansa. Tämä järkkärien "uusi tuleminen" vastaa suuremman joukon kiinnostusta harrasteen pariin kun 60-luvun lopun kinareihin siirtyminen.
        Toki nuoret tunnen ja tiedän heidän asenteensa, pitää olla uskottava kun on ostanut järkkärin. Se on tyylikästä tiirailla suuremman tötterön läpi ja se on kuvausinnostuksen alussa myös palkitsevaa.

        Minullekin valkeni vasta oma tyylini, mieltymykseni kuvauksen- ja oman kehityksen myötä etsittyäni tapaa ilmaista. Siihen vaikutti myös toisten kuvaajien työt joitaa tiirailin kirjoista. Pohdin miten nuo ja nuo on oikein kuvattu siitä se lähti.


    • vannapii

      Siis mikä on oikeastaan tuon vuodatuksen pointti ?

      Tokihan tiedät esim sen että jos ottaa muotokuvaa alle 75 millin polttovälillä niin kuvaan tulee helposti vääristymää. Jos ottaa kokovartalo kuvaa liikkuvasta ihmisestä niin alle 150 millin tulee taas helposti epäsuhtaa raajoihin. Tosin nuo on nimenomaan muotokuvaajien kriteereitä. Laajakulmalla läheltä ei todellakaan oteta ihmiselle oikeutta antavia kuvia.

      Pitemmän putken etuna tilaisuuksissa kuvatessa on myös se että voi toimia hienovaraisesti. Ei tarvi aina tunkea eturiviin. Toki jos on tärkeää tehdä itsestään numeroa että minä olen valokuvaaja niin silloin tuo ei tietenkään sovi ajatusmaailmaan.

      Kolmasatanen putki makro-ominaisuudella on sitäpaitsi todella hieno ja ilmaisua antava väline. Sillä pystyy kuvaamaan pieniä kohteita hieman kauempaa joka monessa tapauksessa helpottaa kuvaamista. Kaupanpäälle sillä saa vielä makeat bokehit kuvaan.

      Sisällön saaminen kuvaan taas ei ole sitten piiruakaan kiinni laitteistosta vaan näkemyksestä.

      Kullakin on omat tarpeensa ja on hyvä että tietää mitä ne on ja ostaa välineet sen mukaan. Kieltämättä minuakin kyllä hämmästyttää kun täällä on viestiä että on ostettu tonnin kamat ja sitten aletaan vasta kyseleen ihan perusjuttuja. Mutta se ei ole mitenkään minulta pois jos he niin tekevät. Enkä koe mitenkään omaksi asiakseni kertoa kellekään miten valokuvausta tulisi harrastaa. Toki voin neuvoa ja kertoa kuinka asiat ovat tekniseltä kannalta mutta sen teen antaakseni tietoa ja vaihtoehtoja kuinka toimia. Itse aloin kuvausharrastuksen lukemalla ja kohtuu paljon tiedän teorioista ja eri pömpeleiden toiminnasta ja rajoituksista. Minä luin puolenvuoden ajan about kaiken mahdollisen netistä ja kirjastosta ennen kuin ostin järkkärin. Mielestäni se on paras tapa tehdä mutta se ei vaan sovi kaikille ihmisille joten toiset tehköön omalla tavallaan.

      Optiikkana minulla on 17-70 makrolla
      70-300 makrolla ja 50/1.8. 17-70 otin kittilasin tilalle ja 50/1.8 oli niin halpa ja hyvä ominaisuuksiltaan että ostin sen vähän kokeeks, vaikka sillä on oma tarpeensa ja käyttönsä on se vähimmällä käytöllä. 70-300 is usm makron ostin vasta äsken kun hinta on aikas suolanen mutta nyt olen siihen todella tyytyväinen onneksi on ostanut vastaavaa ilman vakaajaa. Noin pitkällä putkella vakaaja on tosi upee vehje. Täydellä polttovälillä saa tärähtämättömän kuvin vielä 1/100 ajalla. Vielä kun ostan jonkun 100/2.8 lasin makrolla niin enempää en tarvi mutta vähemmällä en tulisi toimeen. (no ehkä ilman sitä viiskymppistä)

      Millään en pärjäis tuolla sinun kahden optiikan satsilla. Silti en koe tarvetta manipuloida sinua tuohon 70-300 putkeen vaikka se onkin aivan upea laite. Totean vaan että eri ihmisillä on erilaiset tarpeet. Onneksi.

    • KPy

      Kyllä lasitavaran valinnassa on kuvauskohde aika oleellinen asia. Lintukuvauksessa on ensimmäinen lasi valovoimainen kiinteä kolmesataamillinen ja mielellään vielä stabiloituna. Zoomeilla ei noissa hommissa käytännössä tee mitään, kun on vähänkään hämärämpää.

      Niin - itse en omista tällä hetkellä yhtään pitkää teleä, enkä myöskään zoomia. Luontokuvauskeikoilla on aikaa seurata muiden toimintaa siinä vaiheessa, kun kohteet vaihtuvat maisemista lintuihin.

      • thegromit

        Yksi näkökulma tuohon "zoomaa jaloillasi"-periaatteeseen tulee siinä, että kuvan rajaaminen edellyttää toisinaan zoomia ja teleä. Olen samaa mieltä kaikkien kuvausoppaiden kanssa siinä, että paras tapa saada prempi kuva on mennä lähemmäs ja poistaa epäoleelliset asiat ruudusta.

        Toisinaan se vaan edellyttää tiettyä kuvakulmaa, etäisyyden pitämistä, tms. Kivasti summeerattu täällä
        http://www.chapelhillnoir.com/mani/techs/mmzoom.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4218
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3446
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1796
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1663
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      297
      1430
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      928
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      858
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      835
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      804
    Aihe