moottoripyörän

vuokraus

Onko kukaan vuokrannut Azoreilla moottoripyörää tai skootteria. Jos on, niin millaiset olivat kokemukset ja paljonko vuokraus maksaa.

4

1020

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aika suicide

      Paikalliset ajavat siellä pikkuteillä sellaista haipakkaa, että vähänkin kokemattomammalle motoristille voi olla turhan vaarallista. Auto on näppärämpi ja turvallisempi ja sateen yllättäessä on suojassa. Kovin paljoa moottoripyöriä tai vastaavia ei siellä näkynyt.
      Toki jos haluaa extremeä niin isolla pyörällä vuoristotiellä saa kyllä pulssin nousemaan.

    • ...niin skoottereita kuin moottoripyöriäkin, ainakin turisteilla.

      Ylläoleva vastaus on ihan hyvä.

      Toki Lagoassa on oma moottoripyöräkerho, johon kuuluu sejä HD:n että muiden merkkien ylpeitä omistajia. Kerhon jäsenet ajelevat usein Ponta Delgadan rantakadulla sunnuntai-iltapäivisin isossa letkassa.

      En ollut tullut kiinnittäneeksi moottoripyörän tai skootterin vuokraukseen huomiota ennen kuin kysyit kokemuksista. Äänekkäitä mopoja, niin varsinaisia mopoja kuin mopoajoneuvojakin, liikkuu kyllä jonkun verran sekä täällä Ponta Delgadassa että etenkin maaseudulla.

      Ilmeisesti vuokralle tarjoajiakaan ei ole runsaasti, eräästä saksalaisesta portaalista löysin yhden:

      Bicyles and Motors Rental
      Rua António Joaquim Nunes Silva, 55a
      Ponta Delgada
      Tel/Fax 351 296 628 304
      [email protected]

      Portaalin mukaan skooterin vuokraushinnat alkaisivat 20 e/pv.

    • pasi

      normaalit serpentiinit nousuja ja laskuja 10-15% koko ajan, ponta delgatassa vuokralla ei ole isoja. kannattaa ottaa jos saat trial/enduro tyyppisen nelarin, sillä pääsee (VIHJEVIHJE=) lagoa de fogan taakse traktoripolkua ja näinollen vältyt 30minsaa kestävältä patikoinnilta... sitten tuo omavastuu on aika kova, lisävakuutus about 15egee ja sillä saa pienet kaatuilut halvemmaksi !

    • Azoreilla kesällä 2007

      Vuokrasin skootterin, vaihtoehtoja oli kaksi halvempi versio maksoi 20€ / vrk. kalliimpi 25€ / vrk. Oli myös kolmen päivän paketteja olikohan 45€. Itse otin kalliimman skootterin oli hieman tukevamman oloinen. Ponte delgadassa rantakadulla sijaitsevasta turisti infosta löydät esitteen jossa on kartta paikan päälle (on keskustassa en vain muista kadun nimeä)

      Suosittelen lämpimästi, heti kun pääkaupungista pääsee pois, niin eipä siellä juuri liikenne ole päätä huimaavaa ja skoottereissa sekä vuokra autoissa on merkinnät että ovat vuokravehkeitä ja paikalliset ainakin meitä siinä huomioivat.

      Skootterilla pystyi monissa paikoissa pysähtymään sellaisillekin paikoille jossa autoille ei juurikaan tilaa ollut.

      Varaudu vuokaratessa että otat ajokortin mukaan ja kun palautat lisäävät 2T öljyä säiliön täyteen maksoi 2-3€.

      Hyviä pärräilyjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1339
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1246
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      987
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      733
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      498
    10. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      486
    Aihe