Tytär ei syö tutia. Ihan joskus saattaa hetken sitä imeä mutta pudottaa pois. Parin~kolmen vkon sisään sormien imeskely on lisääntynyt. Jopa kesken tissisyönnin irrottaa otteen ja imee sormiaan. Tai äidin kättä. Harmittaa etten hyvin aikaisessa "herkistely" vaiheessa tiennyt ostaa purulelua. Sitten kun sain vinkin niin soppelia ei löytynyt kuin vasta ihan hiljattain. Kyllä vauva sitä imee ja ihan kunnolla "jäykyttää" mutta sekin sitten tipahtaa ja sormet (joskus ranteita myöten) menee suuhun. Välillä yökkii kun oksennusrefleksin puolelle menee. Olen välillä laittanut käsiin tumput ettei iho rikkoutuisi. Missä vaiheessa asialle pitäisi tehdä jotain vai annetaanko imeä sormia? Tiedän että "kaikki kamat" menee ja pitääkin mennä vauvalla suuhun, mutta jos tässä vaiheessa pystyy asialle tehdä jotain ettei enää parin~kolmen ikäisenä imisi käsiään, saatikka koululaisena, niin olisin vinkeistä kiinnostunut.
Sormien imeskely
6
427
Vastaukset
- peppi
se on ihan normaalia että vauvat imee ja maistelee käsiään tuossa iässä ja myöhemminkin. Ja tietty kaikkea mitä käsiinsä saa. Ei sitä tarvi alkaa esteleen nyt eikö isompanakaan vauvana, enpä ole nähnyt yhtäkään koululaista joka käsiään imeskelisi.
- meijän 10v poika
imeskelee joskus peukaloaan tai puseron kaulusta mutta eipä hän vauvana imenyt sormiaan, tuttia kylläkin.
Sit 4kk tyttö imee peukkuaan, tuti ei kelpaa ja myös kesken ruokailunkin tunkee peukun suuhun ja se yleensä merkki että masu täys. - luokallani
oli tyttö joka söi kuudennelle luokalle saakka peukaloaan=)
että kyllä niitä löytyy...meillä on sama homma ettei tutti maistu kuin silloin kun sitäpitää ukkeölin suussa mutta heti tipahtaa jos päästää irti..
ja sormia mussuttaa koko ajan.
neuvolassa on sanottu että pitää yrittää vaan tarjota tuttia mutta ei tunnu auttavan..
kun ikävä tosiasiahan on se että sormista tulee ns tuttimaiset jos niitä tarpeeksi mutustaa,olen nähnyt valitettavasti. - peppi
luokallani kirjoitti:
oli tyttö joka söi kuudennelle luokalle saakka peukaloaan=)
että kyllä niitä löytyy...meillä on sama homma ettei tutti maistu kuin silloin kun sitäpitää ukkeölin suussa mutta heti tipahtaa jos päästää irti..
ja sormia mussuttaa koko ajan.
neuvolassa on sanottu että pitää yrittää vaan tarjota tuttia mutta ei tunnu auttavan..
kun ikävä tosiasiahan on se että sormista tulee ns tuttimaiset jos niitä tarpeeksi mutustaa,olen nähnyt valitettavasti.mulla tais olla vaan sellainen mielikuva päässä, että koululainen imeskelee sormia ja käsiä niinkuin vauvat, hoh hoh. Nyt kun muistelen niin serkkupoikakin vielä ala-asteella imi peukkua kun kävi nukkumaan.
- tyttö 4kk
Neiti syö käsiään ihan toden teolla. Tutti kelpaa myös ja erilaiset purulelutkin. Olen ajatellut että ihan normaalia tuossa vaiheessa, katsellaan sitten myöhemmin ettei oppisi peukaloa imemään tms.
Aurinkoisia päiviä teille!!- tiän
yhen tytön ketä ei pysty nukkuu ilman tuttia .hän 0n 13 v:)vaik tutti on nyt eri asia mut silti:):)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614283Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653487Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541817Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251707Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981443Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133950Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235863en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115852Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18849