Oli pakko ottaa ja lainata tähän alotukseen nuista alemmista keskuteluista jonkuun kirjoittama viesti. ja jatkaa omill ajatuksilla tästä.
"MINÄ EN HENKILÖKOHTAISESTI LASKE KAALEIKSI
YHTÄKÄÄN JOKA EI ELÄ KAALEEN ELÄMÄÄ. SAA OLLA KOKONAINEN TAIKKA VAIKKA VIIRESTOISTAOSA JOS EI ELÄ MUSTALAISEN ELÄMÄÄ, NIIN EN LASKE KAALEIKSI. IHAN PIJÄN SIINÄ MISSÄ KAAJEETKI ENKÄ KÄY HÄPEILEMÄÄN ENKÄ MUUTAKAAN. EIVÄTHÄN SE TÄTÄ EDES OSOTA KOSKA ITSE EIVÄT KULTTUURISSA ELÄ."
Onko loppujen lopuksi mitään väliä mitä kukakin kaalo ajattelee toisesta ihmisestä.(kaalosta)
Onko meidän itsetuntomme toisen ihmisen arvonannossa ?
Jos ei elä kulttuurissa, niitä on jo paljon jotka eivät elä kulttuurissa.
Ja jokainen voi mennä itteesä mitä tarkotetaan kulttuurissa elämisellä.
Se kun on että eletään satasella eikä viidelläkympillä.
Voi huoletta sanoa että suomenkaan kaaleista ei sitten elä kuin murto osa täysillä kulttuurissa.
Lipsutaan yhdhressä jos toisessa asiassa.
Jokaiselle pitää antaa ihmisen arvo.
Eikäpidä olla valmis heittämään lokaa veljen tai sisaren silmille, sillä voi olla että eräänäpäivänä voi likasanko olla omassa silmässä.
Sillä sillä mitalla millä mittaat sillä sinullekkin mitataan-
Mitä saat kaalon arvostuksella ?
Mikä on kaalon kunnioitus toista kaaloa kohtaan?
En ole vielä sitä tullut huomaan
Mitä kaalo ylipäätäsä kunnioittaa kun ei edes Jumalaa?
Luuleteko että toista ihmistä, erehdys kun tärähdys.
Kaalo ei ajattele kuin ihtiään.
Mielenkiitoinen ajatus
9
667
Vastaukset
- Eräs kulkija
mielenkiintoiset ja hyvät mielipiteet. Ei siihen ole paljoa sanomista. Jokainen kaalo mielessään tietää, milloin ja missä tilanteessa käyttäytyy ja pukeutuu oikein.
Pidän kyllä myös(kirjoituksesta murteesta päätel len ( myös Pohjanmaan) miehen ajatuksista. Ovat suoraviivaisia ja ykskantaisia, että "vesitte lyille" ja tulkinnoille ei jää juuri tilaa.Ovat kuitenkin asiaa, niin kuin Sinunkin kirjoitus.
Emme ole henkisesti, emmekä ulkoisesti samasta muotista valmistettuja, siinä rikkaus. Eläköön se ja suvaitsevaisuus toisamme kohtaa.
Esm. vain, että pussivaateet muuttuivat tuolla 60-70-luvun tienoilla suoriksivaatteiksi. Ja nykyään yhä harvemmin enää sellaisia näkee, vain joskus hautajaisissa vanhoilla miehillä. Sitä ennen miehet pukeutuivat, niin kuin valokuvat osoittavat suoriinvaatteisiin, saappaisiin jnp.. ja mallissa oli luultavasti körttiläistä (valta väestön) vaikutusta.
Odotan,koska saamme Israelin juutalaisista hyvän pukeutumismallin. Siinähän on musta hattu, musta pitkä takki,naama on siivoamaton, hiukset pitkät ja mustat kengät(ei mitään lageria),He ovat tun nettuja kauppamiehiä, ei hevosilla, mutta timan teilla.
Odotellaan, hyvää kesää t. Eräs "pitkänmatkan"
kulkija.- novvoi
muun maailman juutalaiset pukeutuvat kuka mitenkin. Luulet ehkä että yksi tietty ortodoksiryhmä =juutalaiset. Eivät kaikki ortodoksitkaan suinkaan kulje kapotassa ja streimel päässä.Useimmilla Israelin ja lopun telluksen juutalaisilla on päällään ihan mitä sattuu/ ajan muoti määrä/ omaan päähän on pälkähtänyt/ äiti käskenyt pukea/puhtaana sattunut olemaan/mihin rahat ovat riittäneet ja ammattejakin on joka lähtöön.
- Noita nokinenä
Kukaan ei tässä maailmassa välitä kenestäkään, oli sitten tumma tai vaalia. Äidit tappaa lapsiaan ja kansa hitot piittaa toisistaan. Näin se menee. Tyhmä huutaa hulluutensa julki ja vähän viisaammat leikkii empaattista ja mukavaa, jotta itsellä olisi parempi olo. Kenenkään ajatuksilla ei oikeasti taida olla mitään merkitystä. Se on samantekevää, mitkä rattaat koneistossa pyörii. Kiva olis, kun tällä sadulla olis onnellinen loppu ja paha saisi palkkansa. Vaan eipä taida olla. mistä löytyy metsäsätäjä, joka tappaa ison pahan suden? Sen pituinen se.
- satu............
Voi kun tuo totetuis joskus,minä ootan että yksi paha käärme sais palkansa pahoistaan.
- ja älä masennu
ei muuta ko, tsemppiä .uutta virtaa levänneelle!
"
Kenenkään ajatuksilla ei oikeasti taida olla mitään merkitystä. Se on samantekevää,
"
,ihan oikeesti pitää toiki muistaa että
pitää huolta ittestä ja sit vähä muista
pitää uskaltaa uskoa joulupukkiin
ja älä masennuksessa anna periksi.
ihmisen kuuluu olla osa jotakin,osaltaan olla
olemassa olonsa arvoinen
arvoitus: missä olet mitä haluat, tee mitä voit? - Ajatuksia...
ja älä masennu kirjoitti:
ei muuta ko, tsemppiä .uutta virtaa levänneelle!
"
Kenenkään ajatuksilla ei oikeasti taida olla mitään merkitystä. Se on samantekevää,
"
,ihan oikeesti pitää toiki muistaa että
pitää huolta ittestä ja sit vähä muista
pitää uskaltaa uskoa joulupukkiin
ja älä masennuksessa anna periksi.
ihmisen kuuluu olla osa jotakin,osaltaan olla
olemassa olonsa arvoinen
arvoitus: missä olet mitä haluat, tee mitä voit?Teot ovat tekoja. MOnesti vain monet ihmiset ovat ajatuksineen hyvinkin pahansuopia.
Punovat juoniaan muiden päänmenoksi.
Uskollahan voi siirtää vaikka vuoria, mutta pahansuopia ihmisä kan¨nattaa välttellä ja niitän riittää siellä mssä kateus kukkii...
- kunnioitus
koittakaa ymmärtää minä kirjoitan
ajatukseni siitä miten kunnioitus vanhempiin on syvää, siitä miten se häpeemninen tarkoittaa esim
kun isä' nukkuu, ja menen huoneeseensa ovelle
mitä näen
vaikka mä olisin jo aikuinen, ja varsinkin toivoisin että lapseni ymmärtävät saman asian!
vanhempani ehkä ei ole ihan PEITTOJEN ALLA ehkä unessa, ja ei hän odota häiriötä,.ei hän tiiä mitä kysyn! eli ei niin tärkee ja kiire asia
kovin epävarmaa onko hyvissä asusteissa, häpeä sanoa, siten että jos pyjama on sinne tänne,vähän niinku päällä.
ymmärrätte,
miten ette häpeisi? on ihan kamalaa kurkkia kun "toinen ei ole kondiksessa"
emme ymmärrä ihan täysin mistä se tulee
häpee on peritty tunnetusti oikeen monen suvun vuosikymmenien aikana
kaikilla kultuureilla on joku sellainen syvä tietoisuus menneistä sukupolvista ja jos näistä oikein kaivaa syvällisistä asioista niin liittyy myös kunnioitus olemassa olevaan, jota on kohteliaisuus sääntö: ARVO sillätavalla lopullisen kuoleman menettämisen tuskaankin.
hävettää katsoa silmiin päivällä, toista jos on
yllättänyt toisen ihmisen yksityisyyde.
sillätavalla kerrottuna.
hyvä mittari;
"Sillä sillä mitalla millä
mittaat siitä
sillä sinullekkin mitataan- " takas - fhsdghfgs
Siinäpä pitää ajatuksensa ja asenteessa, ja loppujen lopuksi yhä pienenevistä piireistään.
Ollaan me suvaitsevammat lähtemättä mukaan tuollaiseen niin saadaan ilmapiiriin vielä joskus muutostakin ja kaikki saavat olla mitä ovat ilman näitä tärkeitä tuomareita.
Pahimmillaan kun kaalokin on kaalon pahin vihollinen.
Monet tavat, aatteet ja vaatteet on mennyt niin keinotekoisiksi ettei paremmalla väliä.
Kysymys kuuluukin että minnekä tästä?- Minnekä tästä
Mutta uskon että tästä on hyvä jatkaa.
Nämä tuhkimotarinat kun ei ota loppuakseen.
Mutta suvaitsevaisuus meidän kaaleitten keskuudesta puuttuu kyllä täysin, kyllä tulee semmonen iina oikeesti kun ajattelee meitä kaaleita, kuinka me ollaan niin tyhjänpäiväsiä-
Paljonko ois hienoa vaikka syvän märäntys rintaan.
Vaikka ei ois ruokaa kaapissa niin hienoa pitää
esittää.
On se karua todellisuutta sanopa vaa, kun arvot heittää kuperkeikkaa.
Tuhkimotarinan jatkoa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648