Kaikki Finnairin Embraer -koneet menevät "ennakoivaan" huoltoon.
Oiskohan jonkun toisen valmistajan kone parempi vaihtehto.
Oiskohan jonkun toisen valmistajan kone parempi vaihtehto.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Finnairin mukaan Brasiliasta hankituille Embraereissa on ollut keskimääräistä enemmän ongelmia. Näistä on aiheutunut useita lentojen peruutuksia ja suoranaisia vaaratilanteita. Pahin tilanne sattui 1,5 vuotta sitten, kun Helsinki-Vantaalle laskeutuneen Embraer 170 -koneen jarrupiiri jumiuttui, jonka seurauksena uloimmat renkaat räjähtivät.
http://www.lennalomalle.com/content/view/131/1/
se on, jotta suomalainen luottoyhtiö tekee omat johtopäätöksensä ja alkaa toimiin. Ei niitä kannata poiskaan heittää, kai..
Päätös modifioida koneet oli hyvä! Konetyyppi on uusi ja tällaisia vikoja sopikin odottaa. Niiden käyttö tulee niin paljon halvemmaksi kuin isompien Airbussien, ettei niitä missään nimessä kannata vaihtaa. Koneet kuntoon ja ilmaan!
Kyllä tässä sekin ajatus on käynyt mielessä pitkin matkaa, että tulikohan nyt pihistettyä väärässä kohtaa? Ainakaan itse en haluaisi mitään brasilialaista "laatutyötä" omaksi kulkupelikseni, mutta toivottavasti he osaavat rakentaa lentokoneita paremmin kuin autoja.
...li brasiliaisuusaste? Moottorit tehdään jenkeissä, avioniikka (jenkeissä?) Ja vain runko ja siivet Brasiliassa? Eli kokonaista kolmasosa Brasiliassa. Korjatkaa JOS olen väärässä..
ei oo muuta vaihto-ehtoo kun duunata...jos muutoin crashissa n.100 matkustajaa delaa niin kuis hienosen hienon puljun sitten käy...johan nyt riskeerataan "finnair"matkustajien henki...lennättämällä finn comilla!