Pikku Britannia

Olen hiljattain katsonut Pikku Britannian kaikki tuotantokaudet.

Mielestäni se on ensimmäinen (lähestulkoon täysin) homosarja, joka sopii "terveiden heterojenkin" katsottavaksi ja vaikka siinä on transuja ja tehdään pilaa homoaktivismista, se toimii paljon paremmin homofobian poistamisessa, kuin salkkarin homot tai Another Gay Movie tms.

Television kauttahan on homous ja ilmiöt sen ympärillä ovat pääasiassa tuleet heteroväestön silmille.

Onko muita ko. sarjan faneja? Alla on heidän live-kiertuuelta pätkä, jossa on homoaktivistin irvikuva.

http://www.youtube.com/watch?v=8X7rS-2ONdo
3641
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olet itsekin katsonut kyseistä sarjaa, joskaan en kaikkia jaksoja. Tutustuin sarjaan Skotlannissa asuessani ja siellä huomasin myös sen, miten välitöntä ihmisten suhtautuminen sarjan homoteemoihin on. Kaikki tuntuivat rakastavan sarjaa, eikä kukaan sanonut mitään negatiivista siitä, että Matt Lucas on homo tai että miten "kamalaa" on, kun mies pukeutuu mekkoon tms., eikä myöskään siitä, että sarja olisi homofobiaa edistävä tai homoja parjaava. Ehkä sarjan homovitsit onkin otettu vastaan niin neutraalisti juuri siksi, että homo kertoo homovitsejä. (Tai lihava mies vitsailee lihavuudesta.) Se on ok, mutta jos kyseessä olisi hetero, joka "pilkkaa" homoja samalla tavalla kuin Lucas, sarjaa tuskin olisi otettu niin hyvin vastaan: homoaktivistit olisivat ainakin älähtäneet. Ja hyvä niin, koska ei ole reilua tehdä pilaa muista kuin itsestään. :) Ja siksipä olenkin sitä mieltä, että koska sarjan homoteemat otettiin hyvin vastaan näyttelijän homouden tähden, suhtautuminen homoihin on ainakin osalla homofobiaan taipuvaisista katsojista muuttunut positiivisemmaksi. "Ai, ei ne olekaan tuon kummoisempia."

Äänestä

sisälletetty gay-aiheet.Niitä ei yritetä tuoda räikeästi esille vaan homma on saatu toimimaan siten,että jää mielikuva=homot ovat normaaleja,ei tarvitse kuuluttaa itseään tai taistella asemastaan,vaikka noita teemoja tuodaan esille.Tasa-arvon sanoma on jotenkin niin hyvin saatu tai niin olen ainakin tulkinnut sarjaa.Se kylän "ainoa homo"on kyllä huippu,kuten muutkin sarjan hahmot:D

Äänestä

myöskin erittäin laadukas brittikomedia sarja, joka erityisesti homojen suosiossa, vaikka aihetta(homous) ei niin paljoa käsittellä kuin little britain sarjassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Walliams kirjoitti:

Olen hiljattain katsonut Pikku Britannian kaikki tuotantokaudet.

Mielestäni se on ensimmäinen (lähestulkoon täysin) homosarja, joka sopii "terveiden heterojenkin" katsottavaksi ja vaikka siinä on transuja ja tehdään pilaa homoaktivismista, se toimii paljon paremmin homofobian poistamisessa, kuin salkkarin homot tai Another Gay Movie tms.

Television kauttahan on homous ja ilmiöt sen ympärillä ovat pääasiassa tuleet heteroväestön silmille.

Onko muita ko. sarjan faneja? Alla on heidän live-kiertuuelta pätkä, jossa on homoaktivistin irvikuva.

http://www.youtube.com/watch?v=8X7rS-2ONdo

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu