Mikähän olisi paras puhdistusohjelma etenkin
vakoiluohjelmien suhteen.
Minulla on F-Securen virustorjunta ja "vakoiluesto"
mutta epäilen että koneessani on jotain hörhöjä
koska se on niin tavattoman hidas.
Ajan myös Ccleanerilla koneeni lähes päivittäin.
Paras
11
657
Vastaukset
- ----
Asenna SpywareBlaster niin et tarvi puhdistusohjelmia.
- taitaa taas
olla niitä windows-juttuja.
- PUHDISTUS
Kyllä järjestelmäni on windows xp
- olla?
Miksi laitoit vastauksiin, tuostahan olisi voinut tehdä oman kysymyksen tälle palstalle.
Vista ja F-Secure, koneesi kuuluukin olla hidas. Jos se olisi nopea, jossain olisi vikaa, luultavimmin kellossa.;)
- PUDISTUS
Siis tarkoittaakos tuo sitten että jos säilytän
F-Securen niin pitäisi hankkia parempi kone .
Meinaan että onkos se F-Secure niin raskas ohjelma ,kai se sitten on myös hyvä jos se on
niin iso. - mrsms
PUDISTUS kirjoitti:
Siis tarkoittaakos tuo sitten että jos säilytän
F-Securen niin pitäisi hankkia parempi kone .
Meinaan että onkos se F-Secure niin raskas ohjelma ,kai se sitten on myös hyvä jos se on
niin iso.Et kai ole tosissasi?! F-secure on nykyisillä tehoilla lähinnä hidas käynnistymään. En tosin tiedä uusimmista; itsellä on F.S. 5.4 ja palomuurina ultrakevyt Tiny Presonal Firewall, eikä ongelmia ole. Omia tehojakaan ei ole kuin AMD 2800 ja 1 Gb muistia.
Ohjelman raskaus ei liity sen hyvyyteen, usein päinvastoin: hyvä systeemi ja koodaus tekee saman homman puolet sujuvammih kuin tohelon tekemä.
- mrsms
... Spyspot ovat tehokkaita ilmaisohjelmia, päivitykset tietysti muistettava.
Linux käyttiksenä tietysti ehkäisee paskan pääsyn jo etukäteen. - windowsin käyttö,
konekin nopeutuu. Noilla virus ja vakoilunestoilla tilttaat loputkin.
Ne "hörhöt" käyttäjä yleensä lataa laittomilta palvelimilta. - ohjeita..
http://www.tietoo.com/Tietokone/windows-xp-virittaminen.html
Tietoo.com - Viritä Windows XP toimimaan nopeasti
http://www.microsoft.com/finland/pkinfo/themes/upgrade-your-technology/Speed-Up-Your-PC-Performance.mspx
Nopeuta tietokoneesi toimintaa
http://koti.mbnet.fi/wahit/xptips/artikkeli_winxptips7.php
WinXP säätäminen - ja kaikki..
uusiksi. tietysti ensin kaikki tarpeellinen talteen.
taitaa olla niin että nuo puhditus-ohjelmat on vaan mielenrauhan säilyttäjiä, ei netaida oikeasti mitään löytää, ainakaan sitä mitä pitäisi.
Ja jos kone ei ole viimeista huutoa niin kannattaa vakavasti harkita jotain kevyempää turva-ohjelmistoa kuten vaikka avast zonealarm.
No mulla on kyllä kone sen verran hyvä että ei f-securekaan tätä paljon hidasta.
Ja kun kone on kunnossa kannattaa katsoa peiliin ja miettiä missä surffaa. Mutta jos mielihalut on niin kannattaa ostaa toinen kiintolevy ja vaikka ubuntu siihen ja pornoilukin on paljon hauskempaa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3406345Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483786- 81943
- 52870
- 56816
- 41810
Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v8793- 67779
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,130763Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue14691