kauppalehti.
Tilastokeskuksen tämän aamun tilastosta laskettu bruttovuokratuotto on 4,8% (vapaarah. vuokrat 11,92 €/m2, hinnat 2971 €/m2), eli enää himpun verran päälle vuoden koron. Nettovuokratuotto on siis jo alhaisempi kuin riskitön korkotuotto, joten keskimäärin vuokralaisten pitäminen on hyväntekeväisyyttä :-)
Vuokrat:
http://www.stat.fi/til/asvu/2007/02/asvu_2007_02_2007-08-07_tie_001.html
Hinnat:
http://www.stat.fi/til/ashi/2007/02/ashi_2007_02_2007-07-30_tie_001.html
Pks asunnot huippukalliita!
3
342
Vastaukset
- käänne tapahtumassa
Olihan tämän voinut jo arvata tahdista, jolla isommat sijoittajat (vakuutusyhtiöt yms.) ovat myyneet vuokralääviään pois, kun tällaiset huonosti pidetyt remonttipommitkin ovat menneet hyvin kaupaksi.
Vaan onpahan tässä pikkuhiljaa alkanut kuulua jo väistämättömästä seurauksesta kertovia uutisiakin tihkua; vuokraläävien ylitarjonta on keikahtamassa pulaksi. Ja sehän voi vuokraluuserilogiikalla tarkoittaa vain yhtä asiaa: omistusasuntojen hinnat rommaavat! - santtu
myös toisinpäin, eli niin, että vuokrat ovat liian halpoja. Mutta siihen muutaman lähivuoden aikana tulossa melkoista parannusta, eli vuokrat ovat nousemaan päin, samalla kun asuntojen hinnat tulevat pysymään suht´koht nykyisissä lukemissaan.
- ...
Laskelmasi on aika hyvä, mutta sisältää oletuksen, että vuokra-asunnot ovat keskimäärin keskihintaisia. Veikkaisin, että vuokra-asunnot ovat keskimääräistä halvempia, koska ne yleensä sijaitsevat vuokraslummeissa, ovat kunnoltaan huonompia jne. kuin omistusasunnot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2654364Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653546Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591869Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251746Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991462Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?134995Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18909Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115867