sukunimen vaikutus

tulipa mieleen

Oletteko muut miettineet miten sukunimen merkitys, siis jos on, vaikuttaa etunimen valintaan? Esim. kun jos meidän sukunimi on Ilola, niin ajatelkaa jos laittaisimme lapselle nimen Toivo? Minulle tulee mieleen Toivo ja Ilo, joku toivoo iloa, tai toivoo iloa eikä saa vaikka toivoo tms.(tai no, merkitys on ihan kaunis, mutta kuitenkin vähän hassu mielestäni. Liikaa merkitystä)
Vielä pahempi esim. Ukko Ilola - iloinen ukko! :)
(tulee mieleen joku vanha naureskeleva ukkeli)
Onhan niitä merkityksellisiä sukunimiä aika paljon.
Niin kuinka tarkkaan te muut mietitte miten se etunimi sopii sukunimeen? Kun itse mietin jotain kivoja nimiä ensin vain siltä kantilta, että miten etunimi ja toinen nimi sopii yhteen ja nyt tänään vasta tajusin ajatella yhdessä sukunimen kanssa tarkemmin. Minä olen sitä mieltä että jos sukunimessä on jo joku merkitys, niin etunimi voisi olla sellainen mikä ei suoraan tarkoita mitään. Muuten nimestä tulee hieman sekava. Mitäs mielipiteitä tästä asiasta muilta löytyy??

Olen kuullut sellaisenkin tarinan, että oli joku nainen nimeltä Naima ja meni miehen kanssa naimisiin, jonka sukunimi oli Teline. Nainen sitten muutti etunimensä :)

5

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole...

      No täytyypä sanoa, että en ole miettinyt! Kyllä sitä tässä elämässä paljon saisi murhetta jos liian vakavasti tätä maailmaa tutkailee ;)Ja entäs sitten vaikka kaikilla nimillä olisi jokin merkitys? Sehän olisi vaan hienoa.

    • ....

      Kyllä minä ainakin miettisin kaksi kertaa antaisinko lapselle nimeksi Siru, jos sukunimi on Kortti. En laittaisi sellaista nimeä, että yhdessä nimet tarkoittavat jotakin tiettyä asiaa. Tuolla yhdessä ketjussa jollain näillä palstoilla tuli esille toinen hyvä esimerkki oikeasta elämästä - Pakaste, Marja.

      Toisaalta eihän sille mitään voi, jos annat etunimen joka merkitsee jotakin ja oma sukunimi on joku merkityksetön, mutta avioituessa tuleekin joku "hassu" sukunimi tai nimiyhdistelmä.

      Sukunimeä tiirailisin myös sillä silmällä, että se muodostaisi etunimen kanssa jokseenkin yhteensopivan nimikokonaisuuden. Yrjö Smith-Wesson ja Darragh Löppönen eivät vain kuulosta hyvältä.

      Huomattavasti tärkeämpäähän se on nimenomaan miettiä miten etunimi/kutsumanimi passaa sukunimeen kuin miettiä miten 2. ja 3. nimi saadaan sopimaan etunimen kanssa yhteen.

      • minni77

        vaikka Visa Koivu ei kävisi.


    • ajatellut asiaa

      Olen aina pitänyt Kukka-nimestä. Itsellä ei vielä lapsia ole, mutta tulevan lapsen sukunimi tulee olemaan Oksanen. Kukka Oksanen, never :) Onneksi on muitakin suosikkinimiä, joista valita.

    • nähtyä

      Eräässä hautakivessä luki
      Vuokko Valkonen.

      En tiedä, onko sukunimi alkuperäinen vai avioliiton kautta saatu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4283
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3487
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1817
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1707
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1443
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      950
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      863
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      852
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      849
    Aihe