Asennekysymys

Lentävä Tarjoilija

Selvennän monille lentoemännäksi/stuertiksi haluajille, että kaikkein tärkeintä on se mitä haluat antaa työnantajallesi eli matkustajille. Ei niinkään se mitä saat rahallisesti tai materiaalisesti. On osattava kantaa itsensä ja oltava reilu työtoveri ja palveltava matkustajia niin, että he tulevat uudestaan.

Oikealla asenteella ja nöyrällä mielellä kaikki onnistuu. Ihmistuntemus on hyvä ja olennainen osa ammattitaitoa. Kun antaa, niin saa ja se on oikea tie. En eläissäni ole saanut tyytymätöntä matkustajaa ulos koneesta.

Alä koskaan kysy palkkasi tai menetettyjen vapaa-aikojesi, joulujen, juhannusten, kavereittesi häiden perään. Et aina voi niihin osallistua kuitenkaan.

Viikollakin on hyvä viettää vapaapäiviä ja käyttää se esim. urheilemalla, jotta jaksaa ne aikaero yms. rasitukset taas.

3

844

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen emo

      Olet aivan oikeassa, toivoisi monen uuden lentoemännän oivaltavan että kyse ei ole pelkästään rahasta ja lisistä ja miten epäreilua on kun 10 vuotta jo alalla ollut saa parempaa palkkaa. Tai että serkun häihin ei pääse kun pitää olla töissä.

      Oma mielipiteeni on että todellista ammattitaitoa pystyt osoittamaan reippaalla ja ystävällisellä suhtautumisella matkustajia ja muita työkavereita kohtaa. Ihmistuntemusta opit vuosien varrella ja se on arvokasta osaamista tässä työssä. On myös töissä tullut vastaan näitä nuoria emäntiä joiden aika kuluu meikkaamiseen ja hiusten laittoon ja muut sitten tekee työt heidän puolestaan.

      Kun tulee tähän työhön pitää tietää että työ on rankkaa ja ajoittain hyvin yksitoikkoista. Se mitä työ kullekin työntekijälle antaa on yksilöllistä. Itselleni vuorotyö sopii loistavasti ja on kiva käydä lyhyillä stopeilla maailman metropoleissa.

      • palkkaa

        Itse olen toistaiseksi laivalla töissä mutta olen myös hakenut Finnairille nyt. Olen täyttänyt terveyskyselyn jne.

        Aina puhutaan lentoemojen ja stuerttien palkoista. Mutta missä luokassa ne oikeasti liikkuvat normaalina kuukautena? Jos siis olet uusi alalla? Katsotaanko ikälisiin hyväksi aikaisempi asiakaspalvelutyö?


      • tule...
        palkkaa kirjoitti:

        Itse olen toistaiseksi laivalla töissä mutta olen myös hakenut Finnairille nyt. Olen täyttänyt terveyskyselyn jne.

        Aina puhutaan lentoemojen ja stuerttien palkoista. Mutta missä luokassa ne oikeasti liikkuvat normaalina kuukautena? Jos siis olet uusi alalla? Katsotaanko ikälisiin hyväksi aikaisempi asiakaspalvelutyö?

        ikälisiä aikaisemmesta palvelualan kokemuksesta. Kaikki uudet aloittavat alimmasta palkkaluokasta iästä ja kokemuksesta riippumatta. Palkkatietoja löydät aiemmista keskusteluista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      101
      6409
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      82
      4905
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      104
      3169
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      3002
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2215
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1606
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      94
      1181
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      338
      1175
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1086
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      864
    Aihe