Nyt on pieni mietintä myssy päässä ja tuli tälläinen asia mieleen, että saako suomessa tuomita samasta rikoksesta kahta kertaa?
Siis jos on esim todettu syyttömäksi jo kerran, niin voidaanko sama asia nostaa esille uusilla todesteilla ja tuomita henkilö joka on jo kerran todettu syyttömäksi samaisesta rikoksesta?
Kiitos fiksuille jo etukäteen :)
Saako?
5
471
Vastaukset
- ei saa,
tämän oikeusperiaatteen nimi on "ne bis in idem" eli ei kahta kertaa samassa asiassa.
- vastaus.
Periaatteessa ei, mutta...
Entäs ne uudet painavat todisteet?
Siis saako vai ei?
Periaate on periaate, laki on laki.
- William Conzales
Tietysti.
Jos lukee tarkkaan oikeuden päätöksen, missä syyte on hylätty, niin huomaa seuraavan. Oikeus ei koskaan julista, että syytetty on syytön, vaan hylkää syyttäjän syytteen näytön riittämättömyyden vuoksi. Syyyttäjän kun on nostettava syyte, jos on todennäköisiä syitä syyllisyydestä. Oikeus toteaa, etteivät ne kuitenkaan riitä tuomioon.
Jos syytetty tälllaisen hylkäävän päätöksen jälkeen vaikka tunnustaa, kyllähän minä sen kuitenkin tein, niin asia otetaan uudelleen esille.
Sellainen ei Suomessa ole mahdollista, että esim.
murhaaja kävelisi vapaana rinta rottingilla kehumassa, että ei ollut riittävää näyttöä tuomioon, mutta kyllähän minä sen murhan kuitenkin olen tehnyt, ähäkutti.- PerusJuomari
tuomittu jopa vankeuteen, ehkä siksi että on ka
tto pään päällä talvella ja varma safka!
suomeeso köyhiä miljoona, mut katainen vaa lässyttää, jos olis halu ja valta sama ku benitolle !
- Maanmittari
Niin no tässäkin asiassa pitäisi vaikuttaa tuo yleinen oikeusvarmuuden periaate eli että samasta asiasta ei saa tuomita eritavoin jos olosuhteet eivä tole jotenkin muuttuneet.
Eli vaikka samasta asiasta nostettaisiinkin uudestaan syyte sellaista vastaan joka on todettu syyttömäksi niin tämä on kyllä periaatteessa laillista mutta tuomion tulee olla sama (eli syytön) jos olosuhteet, eli vaikkapa uudet todisteet, eivä toisin voi osoittaa.
Ja todennäköisesti uuden syytteen nostaminen ilman oikeasti merkittäviä uusia todisteita on vaan pään hakkaamista seinään ja syyttäjän vahingonkorvausvastuusen joumista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2855883Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki413441Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1442657"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2232121Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol891669- 641067
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77991Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni133886Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan9875Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui11814