Tosiaan ollaan menossa aurinkoon(toivottavasti sitä on) ja Ermaan 16.8. Kyselisin vielä siittä luostarista. Aikaisemmin joku kertoi että sinne menee metsä polku, jos haluaa patikoida. ONKO TIETOA MINKÄ KUNTOINEN?
sitten kauneuden hoito osasto: hintoja hieronnalle? entä kasvo tai jalka hoitoja ja kulmien ripsien värjäystä. onko saatavilla? hinnastoa?
jonkin verran on tullut matkusteltua mutta tää on eka kerta tässä maassa, joten olisi kiva tietää.
aladzhan luostarista ja muusta
3
958
Vastaukset
- matkustajalainen
Polku joka menee Kultahietikolta on suht hyvän kuntoinen. Kunnon kengät jalkaan, vesipullo mukaan ja sinne vaan. Polku on noin 4km pitkä, muutama ylämäki ja paluumatkalla vastaavasti alamäki.
Hieronnat maksaa noin 20e ->, rannalla toki halvempiakin löytyy, mutta nää on hotellien hinat. Kasvo, jalka, käsihoidot maksaa 10€ ->, kannattaa vertailla ensin.
Hyvää lomaa auringossa - perjantaina
ja emme tuota polkua löytäneet ja kävelimme sitten ihan tien viertä ja hyvin perille päästiin näinkin. Hierronnat ovat edullisia esim. 30min maksoi noin 15levaa (7,5€) kulmien ja ripsien värjäys 8 levaa ( 4€)
- hyvällä paikalla
Erma on kiva ja hyvällä paikalla - aivan keskustassa ja lähellä beachiä. Kaupat, palvelut,basaarit ja ranta vieressä.
Luostariin menee polku luonnonsuojelumetsän kautta n. 2-3 km (kysy oppaalta se tietää mistä se lähtee tai kato netistä), me mentiin kyllä taxilla (aamulla oli jo nihkeän kuuma), se odotti tunnin ja takas samalla taksilla, otti kait 15 Euroa.Ei se luostari kummonenkaan ole, pari luolaa jäänyt kallioon, katakombeihin ei pääse sisälle, näkee vain aukon josta ne lähtee. Museo on myös. Oli kait 2 E sis. pääsy maksu luostariin.Hierojia on ihan rannalla meren ääressä noin 50 m päässä toisistaan pitkin rantaa keskustassa, siistit pöydät ja aurinkokatos, tunti maksoi 60 levaa eli 30 E ettei ihan Thaimaan hintojen luokkaa ole. Ihana meren kohina vieressä, ja vilpoinen merituuli. Hyvät hierojat, joko kokovartalo tai hartiahieronta, joko 1/2 t tai kokotunti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4653998Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181692- 1161516
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891464Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991408Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601375- 521306
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi981229- 441079
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331067