Kokemuksia näyttätutkinnon suorittamisesta? Voinko minä päästä opiskelemaan (keväällä 2008 alkavaan) lapsi- ja perhetön koulutukseen, joka suunnattu erit. aikuisille alalta kokemusta omaaville?: olen ylioppilas, 23 vuotta, yksi lapsi on. Sitten mitä tuo näyttötutkintö oikeastaan tarkoittaa? Täytyykö koulun penkillä istua vain muutamat kerrat, eli voisin asua kaukanakin? Paljonkohan lastenohjaaja tienaa kuukaudessa? Kiitti kaikille vastanneille!
Lastenohjaaja
5
1199
Vastaukset
- lastenohjaaja
Voit päästä opiskelemaan lastenohjaajaksi.
Lastenohjaaja voi työskennellä kerhoissa, päiväkodissa, iltapäiväkerhossa..
Opiskellessani itse Turussa, meillä oli n.2kk koulua ja 6-8viikon etäjakso, jolloin opiskeltiin kotona päätoimisesti kuitenkin..tehtäviä oli paljon..Nämä jaksot vuorottelivat koko opiskelun ajan..
Näyttötutkinto tarkoittaa sitä, että osaaminen näytetään käytännössä..Tehdään kirjallinen suunnitelma näytöstä ja toteutetaan..Siinä opiskelijaa arvioidaan, osaako vai eikö..
Lastenohjaajan palkka ei ole mikään iso..
n.1500-1700..peruspalkka..Pääkaupunkiseudulla taitaa olla hiukan enempi.
Toivottavasti tästä sulle jotain apua.. - xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
http://www.oph.fi/nayttotutkinnot/
http://www.nayttotutkinnot.fi/miksi.htm
onnea!- into opinto
järjestettiin Turussa?Oliko opetusta iltaisin/päiväsaikaan/viikonloppuisin?
Oliko tuo kaksi kuukautta yhteen menoon vai kertyikö se erillisistä päivistä?
Mietin vaan työnteon mahdollisuutta opintojen ohessa. - lastenohjaaja
into opinto kirjoitti:
järjestettiin Turussa?Oliko opetusta iltaisin/päiväsaikaan/viikonloppuisin?
Oliko tuo kaksi kuukautta yhteen menoon vai kertyikö se erillisistä päivistä?
Mietin vaan työnteon mahdollisuutta opintojen ohessa.Päivisin olivat, koko päivän 8-16.00 välillä.
Muutenkin se oli yhteen menoon n. kaksi kuukautta..
(En ihan tarkkaa muista noita lähipäivien ja etäjaksojen aikaa.)
Ei taideta ihan kaikilla työpaikoilla tykätä.
Meillä oli muutama opiskelija, jotka teki työtä etäjaksoina, mut tais olla aika rankkaa, kun oli etätehtävätkin tehtävänä. - into opinto
lastenohjaaja kirjoitti:
Päivisin olivat, koko päivän 8-16.00 välillä.
Muutenkin se oli yhteen menoon n. kaksi kuukautta..
(En ihan tarkkaa muista noita lähipäivien ja etäjaksojen aikaa.)
Ei taideta ihan kaikilla työpaikoilla tykätä.
Meillä oli muutama opiskelija, jotka teki työtä etäjaksoina, mut tais olla aika rankkaa, kun oli etätehtävätkin tehtävänä.myrkyn lykkäs.
Eli siis heti alkuunsa alkaa täysipäiväinen opiskelu
ja milläs sen työpaikalla yhtäkkiä järkkää.
Olin siinä käsityksessä,että tämä on monimuotokoulutusta ja sen ohella pystyy tekemään töitä.Ihan mielelläni istun kyllä koulussa,kun sinne olen vihdoinkin tullut menneeksi.
Täytyy vaan jotenkin sumplia noi työvuorot parin viikon ajalta,et pääsee koulunpenkille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1046724
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h875057Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1113309Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p323180Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska272348Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191716Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961351Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391302Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311206- 48984