Mitä Varsovasta on pakko nähdä? Mitkä ruokapaikat ovat hintalaatusuhteeltaan toimivia? Missä ostokset? MIhin yökerhoon tai pubiin tai baariin kannattaa suunnata? Kolmekymppinen poikapoppoo lähdössä reissun päälle...
Varsovan "pakko nähdä" paikat
3
2410
Vastaukset
- rafu
on poikapoppoolle ihan välttämätön yökerho. Sieltä todellakin saa mitä tilaa.... Sijaitsee ydinkeskustassa . Taksit osaavat varmasti
- filvelmiina
Palasimme pari päivää sitten viikon reissulta varsovasta,printtasin netistä ulos tapani kärkkäisen sivut jotka löytyy saunalahti sivuilta,sitten navigaattorin avulla kävelimme nähtävyydet läpi. Ruokapaikoista mitä hän suositteli en pitänyt,mutta sekin on makuasia,en tykännyt puolalaisesta ruasta koska siinä ei oikeen ole mausteita juuri ollenkaan,liha kasvoi suussa,yäk,mutta sit navigaattorin avulla kävimmä kiinalaisessa ja meksikolaisessa,ja meksikolainen baari täytyy kokee,muistaakseni nimi oli el bobo,elävää musiikkia ja hyvää ruokaa ja halpaa oluen kera.Novy sweatilla löytyy hyviä yökerhoja,tosin joihinkin pitää varata lippu aikaisemmin.Tosi hieno ostos keskus on Zlote terassy,parisataa liikettä ja useita ruoka vaihtoehto ravintoloita yläkerrassa.
- tulee tässä
Pahanpa laitoit. Yöelämästä ei ole aavistustakaan, ruokapaikat on helppo löytää itsekin, ja ostoksia olen tehnyt Varsovan kaupungin ulkopuolella, Bialystokin suuntaan olevassa isossa ostoskeskuksessa. Ja ne "pakko nähdä" paikat riippuvat niin ihmisen kiinnostuksen kohteista. Esimerkiksi museoita on paljon. Mutta ihan jotain peruskohteita jos yritän luetella.
Vanhakaupunki katuineen ja toreineen
- Varsovan historian museo Rynek Starego Miastan yhdellä laidalla (eli vanhankaupungintorilla)
- porttitornit ja niiden luona oleva pätkä kaupunginmuuria (pohj. puolella vanhaa kaupunkia, niiden tuntumassa vanhan kaupungin puolella on siisti yleinen maksullinen käymälä, jonne jopa tällainen nirppanokka tyttö kehtaa mennä)
- Kuninkaanlinna sisätiloineen ja linnanaukio (linnanaukiolla on myös jonkinmoinen turisti-info pelikaanitalossa)
Kulttuuri- ja tiedepalatsi (Plac Defilad 1), joka oli Neuvostoliiton lahja joka edustaa sosialistista realismia pahimmill... eikun parhaimmillaan. Se korkea (230m) hassun näköinen Stalinin hampaaksikin kutsuttu rakennus. Ylhäältä on hyvät näköalat.
Lazienkin puisto palatseineen.
Jos juutalaisten kohtalot kiinnostavat, niin sitten on entinen juutalaisghetto muutamine paikkoineen, mutta siitä en nyt sen enempää.
Muita mielenkiintoisia museoita:
- Pawiakin vankila on osoitteessa ul. Dzielna 24/26.
- Gestapon päämaja, al. Szucha 25
Wisla joen toisella puolen (itä) olevat ränsistyneet asuinalueet, jotka sinällään eivät tarjoa mitään erityistä nähtävyyttä kuin kauhistuksen siitä, että täälläkin asuu ihmisiä. Vastapainoa hienolle Varsovalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3155585- 745119
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484186- 523861
- 433524
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1063187Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv793051- 422207
- 492148
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272098