fieldejä

Itselleni tulee 6 viikon päästä fieldin pentu olisi kivaa tietää fieldin omistajien mielipiteitä rodusta ,ruokinnasta,luonteesta...kaikesta fieldiin koskevasta.Odotin pentu kauan ja nyt onni potkaisi!itse olen ihan myyty rotuun siis aivan yliveto!
6643
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eikös nyt ole vähän myöhäinen ajankohta kysellä rodusta, jos pentu on jo viiden-kuuden viikon päästä kotiutumassa?
Luonnepuolelta löytyy paljon p*sk**, joten kannattaa ihan oikeasti kunnolla tutustua molempiin vanhempiin mikäli mahdollista. Ruokinta ohjeet saat varmasti kasvattajalta.

Ihan mukavia ja monipuolisia puuhastelukavereita mikäli terve ja hyvä luonteinen yksilö kohdalle osuu.

Äänestä

niinkö sinä luulet etten ole ottanut rodusta selvää,kun olen jo vuoden pentua odotellu!Jos et ymmärtänyt niin tarkoitin,että olisi kiva vaihtaa mielipiteitä rodun omistajien kanssa!!Ja jokainen fieldin luonne on parempi kuin cockereiden!!Tosi moni joutunut lopettamaan cockerinsa puremisen pelossa!Minulla ollut koiria 25 vuotta,että jotainkin asioista tiedän!!

Äänestä

Itselläni on ollut fieldejä vuodesta 89. Olen pystynyt rotu-uskollisena koska fieldi sopii minulle/meille. Kaikki koirani ovat olleet hyvin eriluonteisia. Useammat ovat olleet/ovat varautuneita vieraita kohtaan. Kaikkein vilkkain ja energisin on ollut liver-roan. Vanhin fieldini eli 14 vuotiaaksi, kunnioitettava ikä fieldille.
Fieldit tarvitsevat reippaasti liikuntaa ja virikkeitä. Yksikään koiristani ei ole ollut mikään super-ahmatti niinkuin monet spanielit tahtovat olla.
Onnea tulevan pennun kanssa, olet valinnut ihanan rodun.

Äänestä
  • Ensi viikolla se suuri päivä koettaa ,eetä pentu saadaan kotiin!Itselläni ollut kultsuja vuodesta-89 ja cavalierejä -86 ja irlanninsetteri -02.Nyt fieldi tulee joukkoon.Pennun vanhemmat ihanan luontoisia ja kasvattaja aivan mahtava!On ihme ettei näin ihana rotu ole suositumpi...Mutta toisaalta hyvä että ei joka vastaan tulijalla saman rotuinen koira!

    Äänestä

  • onnekas kirjoitti:

    Ensi viikolla se suuri päivä koettaa ,eetä pentu saadaan kotiin!Itselläni ollut kultsuja vuodesta-89 ja cavalierejä -86 ja irlanninsetteri -02.Nyt fieldi tulee joukkoon.Pennun vanhemmat ihanan luontoisia ja kasvattaja aivan mahtava!On ihme ettei näin ihana rotu ole suositumpi...Mutta toisaalta hyvä että ei joka vastaan tulijalla saman rotuinen koira!

    Vastailempa tähän vähän myöhään, mutta täällä on toinen onnekas. Meillä on ollut fieldinpentu kotona kohta kolme viikkoa :) aivan valloittava tapaus. ja kovin vilkas! miten pennun kanssa on sielläpäin sujunut?

    Äänestä

  • toinen onnekas kirjoitti:

    Vastailempa tähän vähän myöhään, mutta täällä on toinen onnekas. Meillä on ollut fieldinpentu kotona kohta kolme viikkoa :) aivan valloittava tapaus. ja kovin vilkas! miten pennun kanssa on sielläpäin sujunut?

    Onpas sattuma!Fieldejä kun syntyy niin vähän!Oletkos hakenut pennun oulun läheltä?Nimittäin luulen,että pentusi on minun pennun sisaruksia;ikä passaa juuri.Meillä on mennyt pennun kanssa hienosti!Fieldi on todellakin valloittava rotu!Minulla on kennel sivut,jossa pennusta kuvia.Jos luulet,että on sama kennel niin,sieltä kennelin vieraskirjasta on linkki minun sivuille!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onnekas kirjoitti:

Itselleni tulee 6 viikon päästä fieldin pentu olisi kivaa tietää fieldin omistajien mielipiteitä rodusta ,ruokinnasta,luonteesta...kaikesta fieldiin koskevasta.Odotin pentu kauan ja nyt onni potkaisi!itse olen ihan myyty rotuun siis aivan yliveto!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu