Olen pitkään haaveillut moottoripyörästä ja etenkin Ducateista. Pari muttaa tässä on, pitäis eka saada kortti ja rahaa pyörään. Haaveena olis reissata vähän pitkin ja poikin eurooppaa pyörällä.
Mikä olisi semmoinen hyvä aloittelija pyörä ja ei olis kovin kallis? Miten te pääsitte mukaan pyöräharrastukseen?
Tietoa
7
2075
Vastaukset
- monsterillinen
Pääsin mukaan vuokraamalla pari kesää, sitten ostin uuden. Ducati Monster on kattamaton yleispyörä, kohtuulliset ajo-ominaisuudet kaupunkiin ja maantielle, pienemmät mallit ovat varsin kilttejä eikä isommatkaan käsistä lähde. Ylittämättömän tylyn näköisiä vehkeitä. Muilla merkeillä on toki muita malleja, luultavasti parempiakin kuin Monsteri. Mutta, jos Sinullekin Ducati on se juttu, niin Monsta on kohtuujärkevä valinta. Katso käytettyjen hintoja Motonet.comista. Tervetuloa moottoripyöräilijöiden joukkoon.
- ap.
pyöräsi? Onko siis joitain liikkeitä jotka lainaa pyöriä?
- monsterillinen
ap. kirjoitti:
pyöräsi? Onko siis joitain liikkeitä jotka lainaa pyöriä?
Parikin käyttämääni vuokraamoa on lopettanut...mutta eiköhän haulla mp-vuokraus, mp-vuokraamo tms jotain löydy. Hinnat ovat tähtitieteellisiä, joka taas ei välttämättä ole ihme sillä riski on vuokrapyörällä ymmärrettävästi kova ja vakuutusmaksu siis myös. Suosittelenkin aloittelijoille parin ajotunnin ottamista ihan liikennekoulussa, etenkin jos mp-kortti on mallia "kaupan päälle saatu".
- jostain nakakypärä?
Se toisi jotain nostalgiaa Dugatin seljässä.
- ja Ducatin selkään?
Nahkakypärät oli joskus kommeita nahkahaalareineen. Ne oli miesmäisiä,eikä mitään naisten nahka-pitkiksiä.
- piähän ja lammastakin ylle
kun potkaisen vanhan Ducattini käymään isoisäni kumiterä saappailla.Ja usot sie niin kerralla lähtee käymään ol kesä tai talvi.Miun täytyyp usein kaivaa kontista viellä toinenkin nuttu ylle ennenku päässee verkkoja nostaa. Ku viima yllättää.Verkoissa o sitä etelän kakkaa kai vähäsen. Sellaista vihreätä mössöä? Mittee muuta ois ko on kepu ja vihreet piättämässä.Muute on saanut olla rauhassa ja ducatti kulkee hyvin pontikalla.Eikä kukkaa epäile että ainetta muualle riittäisikään.Tiällä pohojolan korvessa on sentään reilu meininkin reiluilla miähillä.Sääsket eivät häiritse,ne kiertävät meijät kaukaa.On parfyymit ommasta takkaa,kun käymme vain heinäkuussa uimassa.Saunassa tosin joskus.Tuo Juhani Aho ol oikee mies. En voi enempää kertoo,kun tullee ikävä.Mutta hyvvii männöö,vapaan taivaan alla,ilman stressejä ja etelän ahistuksia. Tervveisii vaan Utsjoelta,ja viihtykee siellä missä olette.Niin minäkin tiellä. Pysykee lantalaiset vain siellä saastuttamassa itsenne vaivaisiksi.Tiällä on hyvvee niinkauan kuin saapi rauhassa olla.Eetu Kuhakorpi.
- viellä jossain?
Mitä niissä oli hv ja mitén kulkivat? Oliko Jousasella enemmän keltainen pipo kypärän päällä ja millaista pipoa Reivonen piti eniten Hippoksen Tiilimurska radalla Turussa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271914
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561266Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?531145Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51893Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44852Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798