Ramstedt varoittelee ja muistuttaa edellisestä lamasta, josta vieläkään kaikki eivät ole nouseet, jos nousevat koskaa.
Silloinkin vietettiin "kulutusjuhlaa" lainarahalla ja mellastettiin kuin viimeistä päivää!
Poliitikot kertoivat silloinkin, että "hyvinhän meillä Suomessa ja lama ei näköpiirissäkään rapakon takana ne vaan on vaikeuksissa ja asuntojen hinnat senkun nousee ja rahaa sai, vaikka ei omistanut penniäkään ja meno oli kovaa.
Kaikki toki maksoi vain 10 osan nykyisistä (mm.asuntojen hinnat), mutta palkat oli kuitenkin suhteessa paremmat kuin nykyjepeillä!
Ei syytä huoleen, pankin eteen jono, haette rahaa ja ostatte asuntoja, mmersuja, veneitä ja elätte kuin unelmissanne. Koeilkaapa kene p..... kestää merivettä!
Hyvin meillä taas Suomessa
3
288
Vastaukset
- mutta mielikuvitus korvaa p...
> Kaikki toki maksoi vain 10 osan nykyisistä (mm.asuntojen hinnat)
Lyhyt, kovin lyhyt, on tuhnun muisti. Eihän siitä ole montaakaan kuukautta, kun tuhnut julistivat rommauksen alkavan aivan välittömästi, koska asuntojen nykyarvo kohosi samoihin lukemiin kuin 80-luvun lopulla.
> mutta palkat oli kuitenkin suhteessa paremmat kuin nykyjepeillä
Tästä olisi kiva nähdä jotain muutakin todisteita, kuin viime laman aikana ala-asteella puurtaneen tuhnun muistelmat. Kas kun ei ole tuhnun muistiin luottamista yli 3 kk takaisista asioista puhuttaessa.- Rommendal
Reaalihinnat reaalihinnat,hyvä tuulari eli hinnat suhteutettuna ansiotasoon.
- harhautusyritys
Rommendal kirjoitti:
Reaalihinnat reaalihinnat,hyvä tuulari eli hinnat suhteutettuna ansiotasoon.
No joo, lipsati tuohon kommenttiini nykyarvo, kun piti sanomani reaalihinta.
Vaan edelleen odotan näyttöä niistä huikean halvoista hinnoista... Vai käviköhän tässä taas kerran niin, että avausviestin kirjoittaja asusteli 80-luvulla vielä isänsä pussissa ja jäi nyt nolosti kiinni valheesta, vaikka toinen rommaususkovainen yritti avuliaasti vetää huomiota muualle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855