Missä on se kuuluisi tilaajan/lähettäjän vastuu noissa lepopaikkoissa? Kyllä laki vaatii pitkiä lepoaikoja, mutta kelvollisia, riittävän rauhallisia ja etenkin laillisia lepopaikkoja ei vaan tunnu olevan missään.
Taas eräs rautakauppa lähettelee fakseja kuljetusfirmoihin uusista ohjeista miten juuri heillä tulee toimia, ennen kuin he suostuvat vastaan ottamaan tilaamansa tuotteet. Ja vielä toteaa, ettei heidän pihan parkkipaikka ole mikään rekkaparkki. Sisääntulokin on puhelinsoiton varassa, ennen kuin pääsee edes yrittämään heidän ahtaalle pihalleen. Mutta kyllä henkilö-auto parkkiin riittää tilaa, kun on kyse asiakkaista. Tavarantoimittajien pitäisi pysyä rekkoineen piilossa, kunhan vaan myytävää tavaraa olisi aina pihalla riittävästi.
Minun käsityksen mukaan, ei yhteiskunta eikä varsinkaan mikään huoltoasema yrittäjä ole velvollinen järjestämään esim. rautakauppojen tavaroille välivarasto paikkoja, vaan se tulisi olla juuri niillä tilaajilla ja lähettäjillä. Olisikin hyvä jos viranomainen vaatisi tilaajalta vähintään kaksi rekkaparkkipaikkaa niiltä yrityksiltä, joilla on yhdistelmä liikennettä alueellaan jatkuvasti.
Mitä mieltä muut ovat tästä asiasta, ja miten saataisiin myös yritykset vastuuseen parkkipaikka ongelmissa?
tilaajan/lähettäjän vastuu
6
1660
Vastaukset
- Rahti3187
erittäin hieno ajatus tuo pakollinen "raskasparkki" suurille asiakkaille(starkit jne...)tänä päivänä yritysten omat ns.varastot on siirtynyt kumipyörien päälle pois omista nurkista,siinä mm. yks syy miks on toisinaan aika hankalaa saada auto asiallisesti pysäköimään.
Hyvä ajatus vaikka ei niin itseäni koskekaan. Rautakauppojen, sahojen ja höyläämöiden pihamaat ei kaikistele ole niitä kaikkein suurimpia - kokemukseni mukaan ainakaan. Yöllä on portit kiinni ja sisääntulo alueelle on suunniteltu niin, että on jäätävä kadunvarteen pallottamaan. Nukuppa siinä sitten rauhassa kun ohi pyyhkii koppia heilutellen n. 1000 toinen toistaan kovaäänisempää autoa tunnissa. Tai jos onkin vähän rauhallisempi katu, niin varmasti virkaintoinen poliisi tulee koputtelemaan oveen että tämä ei oo mikään parkkipaikka, mää muualle makkoommaan tai suat penalttii.
- aloittaja
Pitäisi varmaan sohoista jonnekkin asianosoisten palstoille, ennen kun tämä aihe kiinostaisi ketään. Nykyisin vaan nuoleskellaan tilaajien/lähettäjien peräpäitä, ettei vain vahingossakaan vaadittaisi mitään uudistuksia toimimattomiin käytäntöihin.
- se on
Yhteen suuntaan kumarrat, niin toiseen suuntaan pyllistät.
Tämä asia pitäisi ilmeisesti pakottaa niiden ajattelemattomien pölkkypäihin, jotta se menisi perille. Turha luulla, jotta kuljetusyritysten herrat suitaan auki saa oikeassa paikassa, koska asiakas on liki jumalan asemassa. Nyökyttävät vaan päitään, kun mahdollinen asiakas harrastaa sanelupolitiikkaansa.
Mitä sellaisella tilaajavastuulla tekee, jos tilaaja haistattaa pitkät koko jutulle eikä sitä saada vastuuseen laittomuuksien harrastamisesta? - ilmoitus
se on kirjoitti:
Yhteen suuntaan kumarrat, niin toiseen suuntaan pyllistät.
Tämä asia pitäisi ilmeisesti pakottaa niiden ajattelemattomien pölkkypäihin, jotta se menisi perille. Turha luulla, jotta kuljetusyritysten herrat suitaan auki saa oikeassa paikassa, koska asiakas on liki jumalan asemassa. Nyökyttävät vaan päitään, kun mahdollinen asiakas harrastaa sanelupolitiikkaansa.
Mitä sellaisella tilaajavastuulla tekee, jos tilaaja haistattaa pitkät koko jutulle eikä sitä saada vastuuseen laittomuuksien harrastamisesta?Olenkin ajatellut ruveta ilmoittelemaan poliisille sellaisista paikoista, joissa ei voi toimia liikennesääntöjen mukaan. Jos esim. portilla pitää soitella puhelimelle portin avaus, ja se odotus on laittomalla pysähtymiskieltoalueella. Niin soittaa ensin poliisille, ettei voi noudattaa liikennesääntöjä kaupanjärjestelyjen vuoksi. Tulisivatkohan sitten katsastamaan todellisen tilanteen.
- hoitaa itse osansa
Ei taukopaikat ole rautakauppiaan tai muunkaan tavaran lähettäjän tai vastaan ottajan vastuulla.
Ainoa tapa jolla asioita saadaan eteenpäin on rahan vaikutus, kuljettajan ei ole viisasta suostua työssään rikkomaan lakia, paras kun on tuntipalkka ja asiat vie sen ajan kun vie ja virhellinen aikataulu ei ole kuljettajan ongelma.
Jos on lähtenyt johonkin urakkaan on ymmärrettävä vaatia paikka ja tilannekohtainen lisä turhasta ajankulusta, paikka, aika ja syy on yksilöitävä.
Tämä kakki vielä paljon tärkeämpää yrittäjälle. Ei Kiitolinjan, Kaukokiidon, DHL:n DSV:n tai jonkun muun hinnoittelijat tiedä mikä paikka on perseestä jos kuskit ja yrittäjät niin lälläreitä että suostuu ottaan kontolleen kakki ongelmat.
Kun A-kauppaan vienti maksaa tuplan mitä vieressä olevaan B-kauppaan niin jossain vaiheessa alkaa tapahtua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624320Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653524Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1571841Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251726Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991452Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133974Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18879Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235866en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115858