Kokemuksia T:n sakoista?

Kiireiset

Onko kokemuksia Tallinnan bussissa saaduista ns. liputta matkustamissakoista? Tässäpä meidän tapauksemme lyhykäisesti:
Me3 kiireistä kiiruhdettiin juosten bussiin, liput oli ostettu, mutta unohtuivat leimata, kun höpötettiin, jouduttiin myös vaihtamaan kassiemme kanssa istuinpaikkoja ja satamaan oli kiire.
No tietty sattuipa niin, että bussi pysäytetiiin ja joukko tarkastajia astui sisään bussiiin ja sillä silmäyksellä muistin, että liputhan ovat leimaamatta, eivätkä antaneet enää leimata. Sitten poistivat meidät bussista ja alkoi törkeä syyttely, aivan kuin olisimme olleet suuren luokan rikollisia eli siis ostettuja lippuja ei hyväksytty. Varsinkin pääbossi-ämmä oli kuin neukkuaikainen miliisi!!! Taisi ollakin entinen sellainen. Kaiken lisäksi kukaan ei puhunut suomea, kuin vähän ja saamissamme päätös-maksukuitissa ei ole suomeksi mitään eikä edes IBAn koodia, joten maksele siinä sitten vielä kalliisti lisämaksulla ko. sakot!!!
Oli todella outoa käytöstä ko. tarkastajilta.
Päätettiinkin ettei enää rahojamme Tallinnaan viedä! Kertokaapa te tapauksianne, kiitos!

8

1150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko yllätys?

      Koitappa kotimaassa matkustaa leimaamattomalla lipulla ja katso miten tarkastajat asiaan suhtautuvat.

    • miten noin

      vähällä pääsitte? Vaikea uskoa tuota seuraavan kokemukseni perusteella. Itsellä oli myös lippu ostettu, mutta myös unohdin leimata sen kun olin hörpännyt kolme saku olutta juuri (80eek kpl) ja edelläni trolliin nousi kaksi hemaisevaa minihameista typykkää, joita unohduin tuijottamaan. Trolli kiihdytti parhaillaan valoista, kun ainakin puoli autollista alkoi kiireisesti leimata lippuja, lähelläni eräs vetäisi kassakuittiin reiät ja otti 4-5 lippuvihkoa esille ja vertasi reikiä ilmeisesti käytettyihin lippuihin. No, sitten käsitin, että lipuntarkastus iskee. Leimaamaton lippu ei tullut mieleenkään. Ja ne tarkastajahormoonibodarit oli törkeempiä käytökseltään, kuin yksikään meidän lähiön baarien ulosheittäjistä.
      Tarkastuksen jälkeen huomasin istuvani koppiautossa jonkun kaverin, millä oli pari pullokassia, kanssa. Perillä minut heitettiin ihan rehelliseen putkaan. Illalla sain makaronilautasen ja vesilasin syödäkseni.
      Aamulla alkoi kuulustelu, jossa selvisi, että pitäisi antaa 600eek käteisenä. Eipä löytynyt kuin 327eek, koska olin myös satamaan ja kotiinpäin tulossa. Se kuulustelija, (varmaan joku miliisiluutanatti) antoi yhden puhelun soittaa. Soitin sitten serkulle suomeen, että pitäisi tuoda noin kolmesataa eek tallinnaan minulle tiettyyn paikkaan.
      Ja kun sukulaisista on kyse, jouduin aloittamaan puhelun sanoilla: Voitteko ottaa puhelinpekkaset ja lähteä pärnuun muutamaksi päiväksi lastenne kanssa, hoidan kulut. No, serkku tuli sitten nopealla jo viiden tunnin kuluttua, antoi 300eek ja vielä 100€ kuluihin kotiin.
      Maksoin luutnantille sakon, joka alkoi kirjoittamaan kuittia kirjoituskoneella. Pari kertaa loppui värinauha siitä ja ryökäle vaihtoi niitä vähemmän kuluneisiin, tuli kolmevärinen kuitti.
      Ulos päästyäni ajattelin, että pitää vaihtaa rahaa taksia varten, trollilla en ainakaan mene. Hetken kävelin, kunnes sattui eteen MONEX-vaihtopiste, josta kurssiin 12.00, vaihtopalkkio 50eek, sain vaihtaa.
      Taksi, joka seisoi vanhankaupungin kulmalla oli edullisen näköinen, mutta otti 300eek satamaan.
      Seuraava lähtö oli tallinkin laiva, jossa join enää yhden sakun 50eek, tosin annoin 100eek, josta baarimikko ei antanut takaisin, vaan väitti, että olin antanut sen 50eek.
      Tuossa episodissa kukaan ei ymmärtänyt suomea, vaikka puhuin selkeästi, jotain venäjää ja viroa vaan mongerrettiin. Tärkeät summat ja soittokerrat piireltiin kynällä johonkin postimeehen kulmaan.
      Huvittavinta tässä oli, että vaikka olen kierrellyt maailmalla, mm. amerikan mormonialueet, namibian busmannikylät, ulan batorin yökerhot, missä ei saanut olla yli kolmea vuorokautta yhtämittaa, tälläistä palvelua en ole missään saanut.
      Muuten, viiden hengen luksusloma näyttäisi serkun kuitin mukaan maksavan pärnussa siinä 400€...

      • Niin ja noin

        Hassun hauska tarina...anna mielikuvituksen lentää vaan!Lisää tätä.


    • Kantolepteeni

      ...että Virossa viranomaiset eivät puhu suomea, eikä "päätös-maksukuittiakaan" ollut kirjoitettu tuolla maailmankielellä...
      :)

    • inspektor

      HYVÄ MUISTAA VIROSSA:

      LIPUT ON LEIMATTAVA KUTEN SUOMESSAKIN !!!

      VIROSSA EI TARVITSE TARKASTAJIEN PUHUA SUOMEA

      TURHA SELITELLÄ PUMMILLA MATKUSTAMISTA, SUOMESSA TÄSTÄ TULEE VIELKÄ SUUREMPI SAKKO

      OPETELKAA LEIMAAMAAN LIPPUNNE

      • Kiireiset

        Kukahan se TÖRRRPPÖ onkaan???
        Tottakait ihannoit tuota Viron meininkiä!


    • Lase mind maha

      Valitettavasti TEIDÄT yhdistettiin ihmisiin

      jotka ajavat ilmaiseksi lähes

      ammatikseen ?

    • Meeri (virolainen)

      "Kaiken lisäksi kukaan ei puhunut suomea"

      Miksi te (jotkut) suomalaiset olette niin varmaita, että kaikki Virossa puhuvat suomea?? Ja että meidän täytyy puhua suomea. Ja kun sitten löytyy ihminen joka ei puhu suomea, on maailman loppu!! I'll continue in English... I studied Finnish 20 years ago and it's easy for me to understand but not so easy to speak. people mostly learn it from TV but there are some people who don't watch Finnish TV. When I go to Finland I always try to speak Finnish as much as I can , I never expect Finnish people to know our language. But some Finnish people take it for granted - all Estonians speak Finnish.
      This is strange, really.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      219
      17106
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12174
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5960
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4842
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4746
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3937
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3565
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2997
    9. 248
      1382
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1011
    Aihe