DNA SUORASTAAN HUIJAA !

Minä ja tyttökaverini mentiin halpaan ja suostuttiin, puhelinta ostettaessa, vaihtamaan DNA -liittymiin.
Sen jälkeen onkin ollut yhtä vastoinkäymistä koko kaupan seuraamukset.
Myyjän puheet lupailivat aivan jotain muuta, kuin "edut" ja "hyvät laitteet" loppujen lopuksi olivat.
Ensin ei saanut vaihdettua viallista laitetta toimivaan millään ja juoksutettiin liikkeessä samojen paskojen laitteiden takia.
Sen jälkeen laskuissa alkoi olemaan kaikkea ylimääräistä maksettavaa.
Jos meitä ei olisi puhuttu ympäri "etuoikeus" -sopimukseen (joka velvoittaa pysymään vuoden dna:n asiakkaana) niin muuttaisin takasin Kolumbukselle HETI.

Kusemista asiakkaan silmään. Kauankohan moista jatkuu ennenkuin muutkin ihmiset heräävät ...?
41355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hankin noin vuosi sitten Dnan Prepaid-liittymän. Ensin se toimi normaalisti, mutta sitten yhtäkkiä alkoi rahaa mennä älyttömästi. Muistan, kun 20 euroa meni noin 50 viestin aikana.

Lopulta otin yhteyttä Dna:han ja sain heiltä lisää puheaikaa sen verran, mitä olin tavallaan menettänyt.

Itse olisin kyllä halunnut hieman ekstraa, olin meinaan aika paljon asiasta kärsinyt ja mielestäni tuollaisessa ei laskutuksessa saisi (omassa tapauksessani) noin pahaa virhettä tylla.

Äänestä
  • no sinähän olet saanut hyvityksen, joten mitä itket? hommaa laskutettava liittymä nii ei tarvii miettiä latauksia.

    Äänestä

käsittääkseni dna ei valmista mitää laitteita, joten jos laitteessa on valmistusvika tai muuta vikaa niin se ei ole dna:n syy... ja mitä kummallisuuksia on laskuissa ollut? ootko varma että et ole itse tehnyt sitä laskua? jos mielestäsi et, niin kai olet kysynyt asiasta dna:lta? ei se nimittäin tänne itkeminen auta...

yleensä tänne itkijät eivät viitti kysyä asiasta operaattorilta itseltään ja monesti laskukin on itse aiheutettu

Äänestä

"Minä ja tyttökaverini mentiin halpaan ja suostuttiin, puhelinta ostettaessa, vaihtamaan DNA -liittymiin. "

Jos kerran teillä on molemmilla dna, niin olettehan tietoisia, että dna Aarre -liittymällä voi 8,90€/kk kuukausimaksulla soittaa 1500 min/kk dna -liittymiin ja textata 1500 textaria/kk dna -liittymiin ?

Muut puhelut 9c/min, textarit 8c/kpl, näitä sovelletaan myös 1500 kiintiön ylittävältä osuudelta dna -liittymiin soitteluun/textailuun.

Vaikka ei textaisi yhtään viestiä, niin 8,90€ / 1500 min = 0,6 c/min, eli yhden "6,9" -minuutin hinnalla puhuu Aarre -liittymällä dna -liittymään 11,5 min !

Huomaathan textareista:

1-160 merkkiä = 1 viesti

vähintään 161 merkin textarit laskutetaan useampana viestinä (tai vähentävät kiintiön jäljellä olevia textareita useammalla viestillä) seuraavasti:

161-306 merkkiä = 2 viestiä
307-459 merkkiä = 3 viestiä
460-612 merkkiä = 4 viestiä

"ylimääräisistä" laskuista:

1. Eräät sisältöpalvelut veloittavat esim 2€/saapunut viesti, joita tulee kunnes suljet palvelun, jos olet tilannut jotain, joka samalla liittää sinut "klubiin" jonka jäsenenä vastaanotat maksullisia viestejä

2. dna -liittymissä on ilmaiset soitonsiirrot omaan vastaajaan ja dna -liittymiin (EI prepaidissa), muut siirrot ovat MAKSULLISIA !

3. Datasiirto on maksullista. Joillakin uusilla puhelimilla datapalvelujen käyttö on "liiankin" helppoa...
Jos aiot käyttää datapalveluita,tilaa sopiva datapaketti, ilman pakettia 1,5€/megatavu !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pettynyt "lievästi" kirjoitti:

Minä ja tyttökaverini mentiin halpaan ja suostuttiin, puhelinta ostettaessa, vaihtamaan DNA -liittymiin.
Sen jälkeen onkin ollut yhtä vastoinkäymistä koko kaupan seuraamukset.
Myyjän puheet lupailivat aivan jotain muuta, kuin "edut" ja "hyvät laitteet" loppujen lopuksi olivat.
Ensin ei saanut vaihdettua viallista laitetta toimivaan millään ja juoksutettiin liikkeessä samojen paskojen laitteiden takia.
Sen jälkeen laskuissa alkoi olemaan kaikkea ylimääräistä maksettavaa.
Jos meitä ei olisi puhuttu ympäri "etuoikeus" -sopimukseen (joka velvoittaa pysymään vuoden dna:n asiakkaana) niin muuttaisin takasin Kolumbukselle HETI.

Kusemista asiakkaan silmään. Kauankohan moista jatkuu ennenkuin muutkin ihmiset heräävät ...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu