Tojotalta, kun Camry hinnoiteltiin markkinoilta pois. Ja sama vika Avessakin, mutta se nyt muutenkin on vähän taapero aikamiehen autoksi.
Kurja homma, että käypästä kunnon sedania ei enää saa alle 50000. Korealaista ei voi edes kokeilla huonon vaihtoarvon vuoksi.
No tulipahan sanottua, helpotti.
Iso automalli
11
1234
Vastaukset
- asasas
mistäs tieidät korealaisten vaihtoarvon 3 vuoden päästä
- 50 donaa
Lexus IS 250
http://www.lexus.fi/Images/IS_specs_tcm241-81926.pdf- joten ...
valintani päätyy -joko uuteen VW Passat Variantiin -tai uuteen Volvo V70:seen.
- alottaja olikin
joten ... kirjoitti:
valintani päätyy -joko uuteen VW Passat Variantiin -tai uuteen Volvo V70:seen.
Farkusta ei maininnut mitää.
No miksi päädyt noihin samalla rahalla saat huomattavasti arvostetumman Lexuksen, V70 ja Passatti nyt on arkisia ja mauttomia vähän kuin vanha Corolla. - vaan unelmointia
joten ... kirjoitti:
valintani päätyy -joko uuteen VW Passat Variantiin -tai uuteen Volvo V70:seen.
Ihan hyvän provon aloitit. Parasta on kun jatkossakin ajelet sillä miehekkäällä Talbot Solarallasi, onhan se upea sedan.
- hahahaaa
Jos aloittaja etsi isoa sedania, niin miksi ihmeessä tarjoat jotain IS 250 pikkukiesiä? Tollainenhan mahtuu camryn takakonttiin....
Pikku-leka on takatiloiltaan luokkansa ahtain eikä oikeen muutenkaan hintansa väärti. Sen takia sitä vissiin esim. Japanissa myydään Toyotana.... - Ent. tojomies
hahahaaa kirjoitti:
Jos aloittaja etsi isoa sedania, niin miksi ihmeessä tarjoat jotain IS 250 pikkukiesiä? Tollainenhan mahtuu camryn takakonttiin....
Pikku-leka on takatiloiltaan luokkansa ahtain eikä oikeen muutenkaan hintansa väärti. Sen takia sitä vissiin esim. Japanissa myydään Toyotana....Tuo Lexus on luonnossa pienempi kuin ave, joten ison auton tuntua ei ole kuin hinnassa.
Ja jos dieseliin päätyy, niin nämä "tavisautot" saa sentään automaattina, mutta Lexusta ei laatuautona saa. Käsittämätöntä.
Mutta toisaalta, tojon linja on, kuten on aiemminkin todettu, taloudellisesti järkevä. Tuotetaan vain sellaista, joka suuria massoja kiinnostaa ja simona myy. Yksilöllisyyttä kaipaavat joutuvat vaihtamaan merkkiä, mutta maailma on onneksi vaihtoehtoja täynnä. - iso, ei
hahahaaa kirjoitti:
Jos aloittaja etsi isoa sedania, niin miksi ihmeessä tarjoat jotain IS 250 pikkukiesiä? Tollainenhan mahtuu camryn takakonttiin....
Pikku-leka on takatiloiltaan luokkansa ahtain eikä oikeen muutenkaan hintansa väärti. Sen takia sitä vissiin esim. Japanissa myydään Toyotana....IS on Avensista pienempi. "Luokkansa ahtain"-väite on sitten taas ns. bullshittiä, koska samasta luokasta löytyy esim. Audi A4 ja Alfa 159. Uuden C-mersunkin takapenkki on senttitolkulla kapeampi.
Lexus on kuitenkin erittäin vahvasti hintansa väärti. Ainakin saksalaiset kilpailijat ovat aivan tajuttomasti kalliimpia vastaavilla varusteilla, ja Alfa on sitten taas italialainen...
IS:ää ei todellakaan myydä Japanissa Toyotana. Edellisen mallin IS:ää kylläkin myytiin, koska se oli alun perin Toyota Altezza. Nykyinen IS ei perustu mihinkään Toyotan malliin, eikä sitä myydä minkään muun merkkisenä kuin Lexuksena. - paperillakin
Ent. tojomies kirjoitti:
Tuo Lexus on luonnossa pienempi kuin ave, joten ison auton tuntua ei ole kuin hinnassa.
Ja jos dieseliin päätyy, niin nämä "tavisautot" saa sentään automaattina, mutta Lexusta ei laatuautona saa. Käsittämätöntä.
Mutta toisaalta, tojon linja on, kuten on aiemminkin todettu, taloudellisesti järkevä. Tuotetaan vain sellaista, joka suuria massoja kiinnostaa ja simona myy. Yksilöllisyyttä kaipaavat joutuvat vaihtamaan merkkiä, mutta maailma on onneksi vaihtoehtoja täynnä.Avensis on 465 cm ja Lexus 458 cm. Suunnilleen samassa suhteessa pienemmät on sisätilatkin.
Mutta mitenkäs se hinta? Lexus IS 220d on 43900 ja Avensis 2.2 D 177 Luxury taas 43780. Varustelu menee aika yksiin, Lexuksessa on jotain mitä Avesta puuttuu ja päin vastoin. Eikä saa Aveenkaan diesel-automaattia.
Yksilöllisyydestä vielä sen verran, että siinä missä Ave on tylsä ja tavallinen, niin Lexusta ei todellakaan tule joka kulmalla vastaan ja muotoilu on todella hieno, luokkansa upein.
- Euroopassa?
Ei tuollaisille autoille löydy riittävästi kysyntää Euroopassa.Kaikki massamerkkien tuottajat ovat vetäneet mallinsa tuossa kokoluokassa pois Euroopassa tai lopettaneet valmistuksen(Ford Scorpio,Mitsubishi Sigma,Nissan Maxima,Opel Omega).
Jos budjetti on 50.000 euroa,niin siihen hintaan saa jo kyllä "ison sedanin" esim.Audi A6,BMW 5-sarja.- Mancopter
Totta, on tämä Eurooppa ihme paikka. Jenkeissä Camryn suosio on huipussaan.
Mutta eikös Honda ainakin tee poikkeuksen, kun Legend on palannut mallistoon. Itse asiassa minulle täysin tuntematon malli entuudestaan, Maximakin on tutumpi (kun joskus taksissa sellaisessa istuin).
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614225Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653455Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541803Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251673Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981433Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132933Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235861en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115842Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18809