Olemme jo tovin verran miettineet suhteemme virallistamista. Oisko jollakulla kokemusta/tietoa siitä, millainen kyseinen "tilaisuus" on? Laitetaanko vain nimet alle ja se ois sitten siinä, vai? Tarvitaanko todistajia? Mul ei oo siis minkäänlaista käsitystä asiasta..
Millainen rekisteröintitilaisuus on?
6
1037
Vastaukset
- Shane
samanlainen kuin heteroparin käynti maistraatissa, niin kuin mitä luultavammin onkin, niin se on sitä, että nimet paperiin, pieni puhe siltä viranomaiselta ja se oli siinä. Todistus naimisista tietty mukaan sen jälkeen. Todistajia on oltava 2, mutta ne saa myös viraston puolesta, eli omat todistajat eivät ole välttämättömiä.
Korjatkaa joku, jos olen aivan väärässä.- rekisteröity 2007
Pitää etukäteen tehdä "kuulutukset" eli esteiden tutkinta. Siinä varmistetaan, että ei jo ole naimisissa tai sukulainen. Ei tarvittu todistajia, henkkarit vaan.
- Villikeiju
vietetä hääjuhlaa? Minä ainakin viettäisin!
- viettää
ja jotkut ei. Eihän kaikki naimisiin menevät heterotkaan vietä hääjuhlaa. Yleensähän ns. normaalit häät on sellaista vaivautunutta pönötystä ja tylsiä parisuhdeleikkejä, ettei kukaan mene niihin varmaan muuten kuin velvollisuudentunnosta ;-).
- Villikeiju
viettää kirjoitti:
ja jotkut ei. Eihän kaikki naimisiin menevät heterotkaan vietä hääjuhlaa. Yleensähän ns. normaalit häät on sellaista vaivautunutta pönötystä ja tylsiä parisuhdeleikkejä, ettei kukaan mene niihin varmaan muuten kuin velvollisuudentunnosta ;-).
Ei mitään pönötyshäitä, vaan rentoa ja luovaa ohjelmaa tietysti! Täytyyhän häiden olla naimisiin menevän parin näköiset. Kyllä sitä keksii vaikka minkälaiset häät :)
- yellowlove
Kiitos tiedoista. Ottanemme paikkakunnallamme asioista tarkemmin selvää. :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031100- 64911
- 65869
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait229771Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698