Silmään pistää

---

Toisessa silmässäni on jo parin vuoden ajan olllut kummaa pistämistä. Tuntuu kuin sisältä päin työnnettäisiin terävää neulaa silmän läpi. Pistävä kipu kestää vain hetken, mutta kipu tuntuu pahimmillaan jopa 1,5min. välein, joskus koko päivän. Silmässä näkö on suht ok, vaikkakin heikompi kuin pistämättömässä silmässä. Pistävä kipu on todella voimakas ja häiritsee juuri sen hetkistä askarta.

Onko kenelläkään ollut vastaavanlaisia tuntemuksia? Mistä saitte avun?

9

8509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyyländer

      Mistä sä tiedät varmaksi ettei se oikeasti ole neula? Auta itseäsi hyvä ihminen ja ota se pois. Silmästä sojottava neula on sitä paitsi aika irvokkaan näköinen.

      • mene muualle

        Täällä palstalla yleensä osataan käyttäytyä.
        Mutta eksyy näitä näsäviisaita valitettavasti tännekin.
        ikävä ilmiö - hyvin ikävä.


      • neulastani stressaa.

        En varmasti tule niin lähelle sinua, että se voisi lentää sinun silmään.

        Onko muilla asiallisempia kommentteja?


      • kyyländer

      • ......

      • Anonyymi

        Minä nuorena tasoittelin ripsiväreja silmäneulalla. Kun takkuuntuivat. Satuitko just paikalle.


    • sama vika

      pakkanen ja lämmityskausi ... tietokone tv.n katselu aiheuttaa silmien kuivumisen.. pistää...
      ym. näköhäiriöitä

      --apteekin tavara auttaa esim. geeli-tipat

      aurinkolasien käyttö kirkkaalla aurinkoisella päivänä...
      --- hyvät silmälasit ym. ym..

    • sunclasses

      On ollut vastaavaa oiretta. Kuin neulalla tökkisi silmämunaa, tunne on epämiellyttävä. Nuo oireet kestivät minulla yhden illan, ja seuraavana päivänä menin silmälääkäriin. Tehtiin silmänpaineen mittaus ja toinen tutkimus jossa tsekattiin silmänpohjat. Kaikki kunnossa. Lääkärin mukaan silmien kuivumisen aiheuttama 'eroosio' silmän pinnalla aiheuttaa tuon oireen. Kostutusta kostutusta kostutusta, eli kosteuttavia tippoja apteekista, vähemmän dataamista, enemmän taukoja. Ja sitten, jos tölläät työksesi töllöä, päätelasit.

    • Anonyymi

      Silmään pistää silloin tällöin. Tipat auttaa vähän. Ja allergia tabletit. Mulla myös vanhuuden kuivunista. 70v. Vaikka muuten kuin 17v.ei haittaa tahtia. Lunisateeseen vain ja voivottelut tulen mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      181
      3078
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      68
      1940
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      309
      1926
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      108
      1891
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      25
      1711
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      30
      1570
    7. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1392
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1273
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1142
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1072
    Aihe