Silmään pistää

---

Toisessa silmässäni on jo parin vuoden ajan olllut kummaa pistämistä. Tuntuu kuin sisältä päin työnnettäisiin terävää neulaa silmän läpi. Pistävä kipu kestää vain hetken, mutta kipu tuntuu pahimmillaan jopa 1,5min. välein, joskus koko päivän. Silmässä näkö on suht ok, vaikkakin heikompi kuin pistämättömässä silmässä. Pistävä kipu on todella voimakas ja häiritsee juuri sen hetkistä askarta.

Onko kenelläkään ollut vastaavanlaisia tuntemuksia? Mistä saitte avun?

9

8568

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyyländer

      Mistä sä tiedät varmaksi ettei se oikeasti ole neula? Auta itseäsi hyvä ihminen ja ota se pois. Silmästä sojottava neula on sitä paitsi aika irvokkaan näköinen.

      • mene muualle

        Täällä palstalla yleensä osataan käyttäytyä.
        Mutta eksyy näitä näsäviisaita valitettavasti tännekin.
        ikävä ilmiö - hyvin ikävä.


      • neulastani stressaa.

        En varmasti tule niin lähelle sinua, että se voisi lentää sinun silmään.

        Onko muilla asiallisempia kommentteja?


      • kyyländer

      • ......
        kyyländer kirjoitti:

        http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1417377

        Toi oli hauska :D sori


      • Anonyymi

        Minä nuorena tasoittelin ripsiväreja silmäneulalla. Kun takkuuntuivat. Satuitko just paikalle.


    • sama vika

      pakkanen ja lämmityskausi ... tietokone tv.n katselu aiheuttaa silmien kuivumisen.. pistää...
      ym. näköhäiriöitä

      --apteekin tavara auttaa esim. geeli-tipat

      aurinkolasien käyttö kirkkaalla aurinkoisella päivänä...
      --- hyvät silmälasit ym. ym..

    • sunclasses

      On ollut vastaavaa oiretta. Kuin neulalla tökkisi silmämunaa, tunne on epämiellyttävä. Nuo oireet kestivät minulla yhden illan, ja seuraavana päivänä menin silmälääkäriin. Tehtiin silmänpaineen mittaus ja toinen tutkimus jossa tsekattiin silmänpohjat. Kaikki kunnossa. Lääkärin mukaan silmien kuivumisen aiheuttama 'eroosio' silmän pinnalla aiheuttaa tuon oireen. Kostutusta kostutusta kostutusta, eli kosteuttavia tippoja apteekista, vähemmän dataamista, enemmän taukoja. Ja sitten, jos tölläät työksesi töllöä, päätelasit.

    • Anonyymi

      Silmään pistää silloin tällöin. Tipat auttaa vähän. Ja allergia tabletit. Mulla myös vanhuuden kuivunista. 70v. Vaikka muuten kuin 17v.ei haittaa tahtia. Lunisateeseen vain ja voivottelut tulen mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      60
      1626
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      93
      1028
    3. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      44
      787
    4. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      770
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      280
      753
    6. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      46
      742
    7. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      255
      684
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      52
      637
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      80
      598
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      113
      577
    Aihe