sisälle! Asuin yksiössä kerrostalossa toisessa kerroksessa. Parveke oli lasitettu ja asunnossa oli huoneistokohtainen ilmanvaihto. Kun alakerran naapuri poltti tupakkaa, tuli haju sisälle, vaikka kaikki lävet olivat kiinni. Muutin sitten 1980-luvulla rakennettuun luhtitaloon ensimmäiseen kerrokseen. Naapuri tupakoi ihan siinä vieressä, mutta haju ei tule sisälle, paitsi, jos on ikkuna auki. Eikä silloinkaan tule niin voimakkaana kuin tuli entisessä asunnossa ikkunoiden ja ovien ollessa kiinni. Olenkin sitä mieltä, että parvekkeiden lasitus ja koneellinen ilmanvaihto aiheuttavat nämä tupakan hajujen sisälle tulot!
Ei tule enää
tupakanhaju
2592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Meillä rivitalossa koneellinen ilmanvaihto imee kaikki tupakansavut ulkoa (molemmat naapurit polttaa)! Ikkunoiden päällä olevat tuloilma-aukot pitää laittaa kiinni, ja ilmanvaihto pois päältä, vain sillä tavalla savu ei tule sisälle! Aika peestä, sanon minä!
Meille tulee myös tupakan haju ilmanvaihtokanavan kautta.Ihmettelen vain kuinka tänä paivänä vielä joku polttaa kotonaan tupakkaa?! kun kuitenkin on parveke...!
Onko ilmanvaihto järjestelmässä vika kun naapureiden hajut tulevat kotiini?