Asuntomme kylppärissä todettiin kosteusvaurio. Pari lastulevyseinää märkänä. Lattia vain pinnasta märkä. Pinnat purettiin ja huoneeseen tuotiin puhallin paikkoja kuivattamaan. Remonttimies sanoi myös alajuoksussa olevan kakkosnelosen olevan kostea, muttei kuitenkaan sitä betonista tässä vaiheessa irrottanut. Siinä se kuivuri pörisi pari viikkoa, kunnes kosteusmittaaja tuli paikalle. Sanoi, että puu on otettava betonista pois. Olisihan se pitänyt arvata, että betoni oli aivan kostea sen lankun alla. Eli taas jouduttiin odottelemaan betonin kuivumista. Tuohon alajuoksun kohdalle pitäisi muurata harkoista alku seinälle. Sitäkään ei sitten samalla tehty, kun lattiaan asennettiin uusi viemäri. Nyt tuo kuivuri kuivattelee viemärin ympärillä olevaa laastia. No olisihan tuo samalla kuivatellut niitä harkkojakin...Taas odotellaan. Kylläpäs tää remppa tuntuu kestävän ikuisuuden. Yli kuukauden tätä on kestänyt, vielä pitäisi tehdä vaikka mitä (seinät, lattia, kaadot, kosteuseristys, laatat jne). Firmaa en paljasta, ehkä sitten kun työt on tehty ja lasku tullut. Tekis mieli vaihtaa tekijää.
epäpäteviä
remppamiehiäkö
51064
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ihan yleistä rakentamisessa.Näitä sattuu voi olla ammattitaidon puutetta tai kiireitä ja huolimattomuutta. HArkkojen muuraaminen ei ole pakollista,voi se puullakin tehdä.
ollut siinä vieressä...tai ovat vieläkin...
mitenkään ei voi tunnustaa, että osaavalla työnjohdolla ko. asiat olisivat luonnistaneet mutta nyt saa maksaa säästön moninkertaisesti takasin.
Niin makaa kuin petaa!
Kyseessä erittäin iso firma ja kaikkea muuta kuin halpa. Ei mikään naapurin remonttireiska.
ylimääräiset töppäilyt. Olet varmasti kirjannut nuo kaikki ylös ja JOS kyseinen firma on ammattilainen niin ei tuollaisista heidän omista töppäyksistään tarvitse maksaa.
Laskun asiallisuutta voi puida ennen maksamista, rahojen lähdettyä firman tilille se on myöhäistä ja turhaa.