Kiintolevyni on jaettu kahtia; Asemaan C: ja D: C:llä ovat kaikki tietokoneen tärkeät jutut, ja siltä alkaakin jo tila loppua, joten tässä ne kysymykset tulevat:
1. Olen kuullut, että jollain ohjelmalla voi siirtää toisesta kiintolevystä tilaa toiseen. Millä ohjelmalla; saisinko nimen kiitos?
2. Onko se ilmainen ja saako sen ladattua netistä?
3. Paljonko se veisi tilaa koneelta? (Ei muuten, mutta C:llä ei oo enää ku jotain 1 Giga tilaa, ja pikkusysterin simspeleihin pitäis saaha tilaa. Pakko myöntää et itekki pelailen niitä :D)
Kysymyksiä kiintolevystä!
6
375
Vastaukset
- qwertype
valitettavasti se ei ole ilmainen.
Jotain vastaavia ilmaisohjelmiakin kai on, mutta eivät ehkä niin turvallisia käyttää.
Kerro aluksi mikä käyttis tietsikassa on? - asenna D:lle
Voit asentaa D:lle käyttämiäsi ohjelmia, jolloin C:lle jää enemmän tilaa. Se tilan siirtäminen D:ltä C:lle saattaa olla riskialttiimpaa puuhaa.
Poista siis sellaisia ohjelmia, joihin sulla on asennuspaketit/cd/dvd olemassa. Tai jos ovat netistä ladattavissa helposti.
Poista ensin ohjauspaneelin kautta (Lisää tai poista sovelluksia), asenna uudestaan, mutta valitse asennuspaikaksi D-asema. Voit tehdä sinne vaikkapa Ohjelmatiedostot-kansion, nimellä ei ole väliä.
Myös Omat tiedostot, Omat kuvatiedostot ja musat voit siirtää D:lle. Tee se kuitenkin niin, että kopioit ne ensin ja sitten vasta, kun olet varmistunut niiden löytymisestä uudesta sijainnista, poistat ne C:ltä. Samalla voit myös tehdä kuvistasi yms. varmuuskopiot esim. dvd:lle.
Ohjelmien ehdottamaa asennuskansiota ei ole pakko käyttää, itse voi päättää minne ohjelma asennetaan.
On paljon mahdollisuuksia tehdä tilaa lisää C:lle, myös virtuaalimuistin voi määrätä muodostettavaksi D:lle, jos siellä on riittävästi tyhjää tilaa. - on ohjelma.
Jolla saat simssi osat pienennettyy ilman, että peli kärsisi. Odotahan kun etsin ohjelman toiselta koneelta. The compressorizer. Hain sen netistä saman
tien.
http://www.djssims.com/
Welcome to the New DJS Sims - on ohjelma
Simssit vaati vapaata tilaa pelatessa 5 gigaa. Meillä on kaikki sims2 osat taitaa viedä tilaa 10-15 gigaa lataukset netistä 20- 30 gigaa noin.
Muistia pitää olla koneessa gigan jos 5 tai useampi osa. - tiedostot..
kannattaa ainakin siirtää ja ohjata toiselle levy-osiolle. napsauta käynnistä, hiiren kakkosnapilla omat tiedostot sieltä ominaisuudet ja napista siirrä , valitse kohde tässä tapauksessa D: levy.
- L.I. Nux
Tietysti kaikki töhnät kannattaa poista C-osiosta: rekisterin ja turhien tiedostojen siivous ekaksi. Imuroi, asenna ja aja CCleaner (ilmaisohjelma), löytyy googlettamalla.
Tietysti sinne D:lle kannataa siirtää kaikkea muuta paitsi ohjelmia. Käyttiksestä ja muistin määrästä riippuen et kuitenkaan ole ilmeisesti vielä ihan katastrofin partailla.
Onko ne pelijutut niin ainutkertaisia, ettei niitä voisi poistaa ja asentaa uudelleen D:lle? Asennusvaiheessa voi määrittää mihin ne menevät, kunhan ei jokaiseen ehdotuseen automaattisesti klikkaa "Yes".
Osioiden koon muuttaminen (siis tilaa C:lle D:ltä) tarvitsee aika järeät aseet. Partition Magic on vaivaton, mutta sikakallis. Hyvä ilmaisohjelma on GParted, löytyy sekin Googlella. Se on tosin .iso-tiedostona, joka taas vaatii omat vinkuransa. Eli vaatii imuroinnin jälkeen CD:n poltto-ohjelman, joka osaa purkaa ja polttaa .iso:n CD:lle. Tällainen on esim., jälleen ilmainen, CDBurner XP. GParted-CD sitten laitetaan romppuasemaan, kun kone sammutetaan ja käynnistetään uudelleen.
Muutama muukin vippaskonsti löytyy levytilasta riippuen, mutta eiköhän noissakin ole jo sulatattelemista ;-). C.n ja D:n kokojen tietäminen siis helpottaisi niiden neuvomista.
P.S. Milloin tulee älliä siirtyä Linuxiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364016Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411481
- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770